Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Balık Yağının Faydaları

Morina, pisi, ringa, somon, uskumru, kefal, ton balığı, lüfer, sardalya, alabalık ve balina gibi balık türlerini yoğun miktarda omega-3, vitaminler, mineraller ve proteinler içerir. Bazı insanların vücudu balıktan fayda sağlayamaz. Yani vücut balıktan alması gereken vitamin, mineral ve proteini vücutta üretemez. Bu durumda insanlar birçok balıktan fayda sağlamak için balık yağı içer. Omega-3, vitamin, mineral ve protein genel sağlık için çok önemli. Balık yağı genelde kapsül şeklinde içebiliyor.

Balık Yağının Faydaları Nelerdir?

Balık yağı tüm organlar üzerinde çok fazla fayda sağlar. Bu faydadan yararlanmak için birçok insan balık yağı içer. Kanser hastalığı başta olmak üzere, cilt sağlığı, kemik sağlığı ve tansiyon gibi hastalıkları tedavi eder. İnsanlara doğal bir takviye sağlar.

1. Trigliserid Düzeyini Düşürür

Trigliserid maddesi insanların vücudunda hayati fonksiyon sağlayan kandaki yağlarda bol miktarda bulunur. Kanda bulunan trigliserid maddesi normal seviyenin üstüne çıktığı zaman, bazı hastalıklara neden olur. Bu nedenle insan metabolizmasının savunma sistemini zayıflatır. Trigliserid seviyesinin insanların metabolizmasında eksik ya da fazla olduğu zaman diyabet, kalp hastalıklarına sebep olabilir. Günde 1 gram balık yağı kapsülü içtiğiniz zaman, vücudunuzda  trigliserid seviyesini yarıya düşürür. Bu nedenle trigliserid maddesinin belirli bir seviyenin altında ya da üstüne olması durumunda ortaya çıkan hastalıklardan korunmuş olursunuz.

2. Yüksek Tansiyonu Düşürür

Çoğu insanın en büyük sağlık sorunu yüksek tansiyon. Yüksek tansiyon gibi bir sağlık sorunu genelde yenilen ve içilen besinlerden dolayı ortaya çıkar. Yüksek tansiyonu düşürmek ve normal bir seviyede kontrol altında tutmak için her gün belirli bir miktarda balık yağı içebilirsiniz. Balık yağının içerisinde bulunan Omega-3 yağ asitleri birçok sağlık sorununa iyi gelir. Balık yağının içerisinde bulunan yağ asitleri, damarları genişlemesini sağlar. Bunun sonunda ise kan basıncını belirli bir oranda tutar ve tansiyonun dengelenmesine yardımcı olur.

3. Kardiyovasküler Hastalıkları Önler

Bazı insanlarda kardiyovasküler hastalıklar ortaya çıkabilir. Balık yağı kapsülleri trigliserid dengesini düşürdüğü için ölümle sonuçlanan kötü hastalıkların tedavisinde takviye olarak kullanılır. Ayrıca Omega-3 yağ asidi sayesinde yüksek kan basıncı seviyesi belirli oranda daha aşağıya düşer. Düzenli olarak balık yağı tükettiğiniz zaman koroner arterlerde plak oluşumunu ve damarlarda tıkanma gibi sağlık problemlerini azaltır. Kalp ritminde meydana gelen düzensizlik durumunda son vererek, bu nedenle meydana gelen kalp krizi riskini yaklaşık %27 oranında azaltır.

4. Kemik Yapısını Korur

İnsan metabolizmasının en dikkat edilmesi gereken kemik yapısını güçlü bir duruma getirmek için balık yağını her gün belirli bir oranda içebilirsiniz. Balık yağı ayrıca kemik sağlığını korur ve kemik yapısını güçlendirir. Balık yağının içeriğinde bulunan Omega-3 yağ asidi ayrıca zayıf olan kemiklerin daha güçlü olmasına yardımcı olur.

5. Kanser Riskini Azaltır

Bazen ölümcül sonuçları olan kanserden korunmak için yenilen ve içilen her besine çok dikkat etmek gerekir. Çünkü her hastalığın ortaya çıkış sebebi beslenme alışkanlığı. Her gün belirtilen oranda balık yağı içerseniz, birçok kanser türünün oluşumunu engelleyebilirsiniz. Doktorlar tarafından balık yağı özellikle tavsiye edilir. Omega-3 yağ asitleri açısından zengin olan balık yağı, insanların metabolizmasını genel olarak korur ve her hücrenin sağlıklı bir şekilde olmasına yardımcı olur. Ayrıca kanser hastalarının vücudunda hızla yayılan kanser hücrelerinin yayılmasını ve büyümesini önler.

6. Böbrek Sorunlarını Tedavi Eder

Birçok doktor, böbrek hastalarına hastalığa yakalanmamak için balık yağını her gün belirli bir oranda içilmesini tavsiye eder. Böbrek hastalıklarının oluşumunu engellemek için düzenli olarak yetişkinlerde 4 ya da 6 gram balık yağı kapsülünü içebilirsiniz.

7. Tip II Diyabet Seviyesini Korur

İnsanların çoğunda yeme alışkanlığına göre farklı hastalıklar ortaya çıkabilir. Bu hastalıkların başında Tip II diyabet gelir. Her gün düzenli olarak balık yağı kapsülünü 4 ya da 6 gram kadar içebilirsiniz. Ayrıca Tip II diyabet seviyesini sağlıklı ve belirli bir seviyede tutmasını sağlar. Tip II diyabet seviyesini kontrol altına tutarak, hastaların bünyesindeki insülin direncini yükseltir.

8. Hamilelik Komplikasyonlarını Kolaylaştırır

Kadınların en güzel ve en özel dönemi, hamilelik süreci. Hamilelik süreci gibi çok önemli bir dönemde anne adayının dikkatli ve sağlıklı beslenmesi gerekir. Ayrıca her gün belirli bir oranda balık yağı içerek hamilelik sürecinde ortaya çıkabilecek olan riskleri azaltabilir. Balık Yağı, anne adayının sağlıklı bir hamilelik süreci geçirmesini sağlar. Balık yağının içeriğinde bol miktarda Omega-3 yağ asidi, beyin, deri, rahimde olan fetüsün gelişimine ve ayrıca fetüsün ağlıklı bir süreç geçirmesine yardımcı olur.

Balık yağının yapısında yoğun oranda dokosaheksaenoik asit ve DHA bulunur. Balık yağıyla yapılan doğal takviye ile anne adaylarının erken doğum riskini ortadan kaldırır. Düzenli olarak her gün balık yağının içilmesi sonucunda, düşükleri önler ve ayrıca antifosfolipid sendromu adı verilen kadınlarda doğum oranını artırabilmek için kullanılır. Anne adayı olmak isteyen kadınların doğurganlık özelliğini arttırır.

9. Kilo Vermeyi Kolaylaştırır

Bazı insanların en büyük sorunu fazla kiloya sahip olmasıdır. Fazla kilolar hem kötü bir görüntünün oluşmasına neden olur hem de birçok sağlık problemlerine yol açar. Fazla kiloya sahip olan insanlar, kilo vermek istedikleri zaman her gün, düzenli olarak balık yağı tüketebilir. Balık yağının Omega-3 yağ asitlerini içermesi ile fazla kilosu olan insanların kilo vermesine yardımcı olur. Sağlıklı bir şekilde kilo vermek için balık yağını her gün 4 gram içmeniz gerekir. Ayrıca metabolizmanın hızlı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.

10. İnsan Sağlığını Hava Kirliliğine Karşı Korur

Büyük şehirlerde yaşayanların ortak ve en büyük sorunu çevre kirliliği. Büyük şehirlerde fabrikaların çok olması ve birçok fabrikanın şehir içerisinde bulunmasından dolayı çok fazla hava kirliliği ortaya çıkar. Ayrıca araçlardan çıkan egzoz gazları da hava kirliliğinin oluşmasına neden olur. Hava kirliliğine uzun süre maruz kalan birçok insan çok ciddi anlamda sağlık sorunları yaşar.  İnsanların bağışıklık sisteminin güçlenmesi için her gün düzenli olarak balık yağı içebilirsiniz. Düzenli olarak her gün balık yağı içtiğiniz zaman, hava kirliliğinden kaynaklanan sağlık sorunlarının giderilmesine yardımcı olur. Özellikle cildin hava kirliliğinden kaynaklanan hastalıkları tedavi eder. Daha çok sonbaharda, hava kirliliği daha çok artar. Bu nedenle bu dönemde daha fazla sağlık sorunları ortaya çıkar. Sağlık sorunlarından kurtulmak için balık yağını özellikle sonbahar ve kış aylarında daha çok içmeniz gerekir.

11. Güneş Işınlarının Zararlı Etkilerinden Korur

Özellikle yaz aylarında, güneş ışınları dünyaya dik olarak gelir. Güneş ışınlarını dünyaya dik olarak geldiği zaman, ciltte bazı hastalıklar ortaya çıkar. Cilt hastalıklarını gidermek ya da cilt hastalıkların oluşumunu önlemek için her gün düzenli bir şekilde balık yağı tüketebilirsiniz. Balık yağı cildi zararlı güneş ışınlarından korur ve güneş ışınlarının neden olduğu cilt kusurlarını tedavi eder.

12. Ruh Hastalıklarının Oluşumunu Önler

İnsan metabolizması için balık yağı çok sayıda sağlık sorununu önler. Balık yağı metabolizmayı koruduğu gibi ayrıca ruh sağlığını da korumada büyük rol üstlenir. Balık yağı bol miktarda Omega-3 yağ asidi içerdiği için, ruh sağlığını olumlu anlamda etkiler. Ayrıca beyin ve sinir sistemini korur. Balık yağının insanların şizofreni olma riskini de büyük oranda azaltma etkisi bulunur. Balık yağı insanların bağışıklık sistemini güçlendirerek, metabolizmansın daha hızlı çalışmasına yardımcı olur. Bağışıklık sistemini zayıflatacak zararlı bakterileri ve virüsleri ortadan kaldırır. İnsan metabolizmasının ihtiyacı olan enerjiyi sağlar.

13. Güç Arttırır Ve Enerji Verir

İnsanların metabolizmasında konsantrasyon önemli bir yer tutar. Konsantrasyonu arttırmak ve hafızayı güçlendirmek için her gün düzenli olarak belirli bir miktarda balık yağı tüketebilirsiniz. Ayrıca balık yağı beynin bilişsel olan fonksiyonlarının daha fazla gelişmesine yardımcı olur. Balık yağı kemik ve iskelet sağlığının korunmasını sağlar. İnsanların en büyük problemi olan halsizliği giderir ve enerji verici özelliği bulunur. Balık yağı kas sistemi üzerinde de önemli bir rol üstlenir. Bu nedenle ağır spor yapan insanların güç kaybını engellemek için balık yağı tüketmeleri gerekir.

14. Romatoid Artrit Hastalığını Engeller

Çoğu insanda romatoid artrit hastalığı bulunur. Bu sağlık sorunun doğal olarak tedavi etmek ve ilaç tedavisinde katkıda bulunmak için balık yağını her gün tüketebilirsiniz. Romatoid artrit hastalığında meydana gelen ağrıları hafifletmek için takviye amaçlı balık yağını içebilirsiniz. Birçok doktor bu hastalıkta balık yağının tüketilmesini tavsiye eder.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.