Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Balık Yağının Zararları

Balık yağının zararları genellikle yararları yüzünden göz ardı edilir. Son dönemlerde özellikle çocukların gelişim dönemlerinde sıklıkla kullanılan balık yağı birçok farklı yarara sahip olduğu gibi aynı zamanda zararları da beraberinde getirebilir.

Uzmanların yapmış olduğu açıklamalara bakıldığında balık yağından maksimum oranda fayda sağlayabilmek için balık yağı hapı gibi gıda takviyeleri yerine haftanın en az 3 günü balık tüketilmesi gerektiği konusunda tavsiye bulunuyor. Tüketilen balığın türü de sağladığı fayda bakımından farklı etkilere sahip. Omega 3 bakımından epey zengin bir içeriğe sahip olduğu bilinen balık besinini bol bol tüketmek en iyisi.

Kısaca balık yağı kullanmadan önce doktorunuza danışmanız gereken bir gıda takviyesi. Kullanımında belirli bir miktar kesinlikle aşılmamalı, uzman görüşü almadan kullanmaya başlanmamalı. Balık yağını tedarik ettiğiniz yer de bir hayli önemli. Bilmediğiniz, güvenmediğiniz yerlerden balık yağı ya da balık yağı hapı almamanız gerekir.

Balık yağı, zeka gelişimi açısından önemli etkilere sahipken aynı zamanda da kemik gelişimini de olumlu yönde etkiler. Doğal yolla tüketilen balık ile alınan balık yağı istenilen faydalı etkileri kullanıcılara fazlasıyla sunar. Peki, doğal yolla balık tüketmek varken kullanılan bu hazır balık yağlarının zararları nelerdir?

Balık Yağının Zararları Nelerdir?

1. Balık Yağı Miktarını İyi Ayarlamak Gerekir

Balık yağı tüketimi konusunda uzmanlar tarafından farklı açıklamalar yapıldığı gibi balık yağı ambalajları üzerinde de farklı kullanım tavsiyeleri yer alır. Yetişkin ve çocukların balık yağı tüketim dozajları birbirinden farklılık gösterir. Kolesterol hastalığı bulunan kişilerin kullanması gereken maksimum doz 4 gramı geçmemeliyken romatizma rahatsızlığından muzdarip kişilerin günlük tüketim miktarının 1 gramı geçmemesi yararlı olur. Kişilerin bünyeleri birbirinden farklılık gösterdiği için her birey kendi üzerine düşen balık yağı kullanım oranını en sağlıklı şekilde öğrenmek için bir beslenme uzmanına başvurmalı. Balık yağı kullanımı doz bakımından aşırıya gidildiği durumlarda çok çeşitli zararlı etkilere neden olabilir. Bu etkilere bakıldığında ise en başta diyabet hastaları için balık yağı kullanımı tavsiye edilmez. Market ve eczanelerde rahatlıkla bulabileceğiniz konsantre balık yağları önerilen gramların fazlası olacak şekilde kesinlikle kullanılmamalı. Sıvı veya hap halinde alınabilecek olan balık yağlarında kullanım miktarına dikkat etmeniz gerekir. Diyabet yani şeker hastalığından rahatsızlığı olan kişiler doktorlarının onayı olmadan balık yağı kullanmaması gerekir. Balık yağının zararlı etkileri kısa sürede ortaya çıkmaz. Zaman içerisinde kendini gösteren bu zararlı etkiler balık yağının kullanım oranına göre yüksek oranda da ortaya çıkabilir.

2. E Vitamini Bakımından Sorunlar Yaşayabilirsiniz

Balık yağının zararlarının başında gelen diğer bir önemli etki ise kullanıcılar üzerinde E vitamini ihtiyacını artırması. Balık yağı tüketen kişilerin vücutlarına daha fazla E vitamini alması gerekir. E vitamini vücut için önemli bir yere sahip. Erken yaşlanma, cildin elastikiyetini kaybetmesi gibi çok çeşitli faydalara sahip. Balık yağı kullanacaksanız kullanmadan önce bir uzmana başvurarak buna uygun bir diyet programı kullanmanız yararınıza olur.

3. Fazla Kullanımında Kilo Artışı Meydana Gelir

Balık yağını uzun zamanlar boyu kullanmak kişiler üzerinde kilo alma sorunlarına neden olabilir. Kolay bir şekilde kilo aldırma özelliğine sahip olan balık yağı bu sebeple daha çok kilo alamama problemi yaşayan insanlarda görülür. Fakat yine de gelişi güzel kullanılmamalı, kontrollü tüketilmelidir.

4. Mide Rahatsızlıklarına Neden Olabilir

Balık yağı hapı bazı kişiler üzerinde mide bulandırıcı bir etkiye de neden olabilir. Zaman zaman mide bulantısına ilave olarak istifra etmek gibi istenmeyen durumlar da düzenli balık yağı kullanan kişilerde görülebilir.

5. Tat Alma Duyusuyla Alakalı Sorunlara Yol Açabilir

Balık yağı kullanımı sonrasında zaman zaman tat alma sorunları görülür. Balık yağı kullanımının bir zararlı etkisi de tat alma duyusu üzerinde yol açtığı bozukluktur.

6. Kan Hastalığı Olan Kişiler Balık Yağından Uzak Durmalı

Özellikle kanın pıhtılaşması ile alakalı sorun yaşayan kişilerin ve geçmişinde pıhtı atması gibi sorunlar yaşayan kişilerin balık yağı tüketmesi bir hayli zararlı. Bu hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar balık yağıyla etkileşime girebilir ve bir hayli zararlı sonuçlara yol açabilir. Bu tür hastalıklara sahip kişiler arasında yer alıyorsanız mutlaka bir hekime danışarak balık yağı kullanımı üzerinde karar vermelisiniz.

7. Doğum Kontrol İlaçları ile Etkileşim Riski Var

Balık yağı doğum kontrol ilaçları ve hapları kullanan kadınlarda riskli bir besin takviyesi olur. Bu sebeple doğum kontrol hapı kullanan kadınlar uzmanlardan görüş almadan balık yağı hapını kesinlikle kullanmamalı. Aksi takdirde iki ayrı ilaç etkileşime girerek kişiye beklenmeyen zararlar verebilir.

8. Farklı Yan Etkiler Ortaya Çıkabilir

Balık yağı kullanımı bünyeden bünyeye değişen farklı yan etkiler getirebilir. Bazı ilaçlarla etkileşime de girdiği bilinen balık yağı bir hayli dikkatli kullanılması gereken bir gıda takviyesi. İshal, kusma, göğüste ağrı, nabızda düzensizlik gibi belirtiler balık yağının olumsuz etkilerinden olabilir. Doktorunuzdan onay almadan balık yağı takviyesi almamak bu konuyla alakalı alacağınız en doğru karar olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.