Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Balkabağı Çorbası Tarifi

Balkabağı Türk mutfağına hiç yabancı olmayan bir sebzedir. Özellikle kırsal kesimlerde bir çok mucizevi tarifin içinde balkabağına rastlamak oldukça yüksek ihtimale sahiptir. Balkabağına mutfağın dışında çeşitli merhemlerin içinde rastlamak da mümkün. Eski insanlar hastalıklara devayı günümüz ilaçları gibi kimyasal dolu maddelerde değil doğanın kendilerine sundukları imkanlarla bulmaya çalışmışlardır. Günümüzde Balkabağının sağlık açısından kullanımı eskiye oranla düşük olsa da balkabağı kullanıldığı her alanda fazlasıyla faydasını göstermektedir.

Balkabağı oldukça farklı şekillerde tüketileceği gibi tatlı tuzlu olarak tüketmenin tamamen sizin damak tadınıza kaldığı bir besindir.

Balkabağına sofralarda çorba olarak rastlayabilirsiniz. Üstelik bu midenize de ağzınıza da bayram ettirecek bir tat. Balkabağının sadece tatlı tüketileceği gerçeğini tamamen ortadan kaldırdığı gibi balkabağı yemeyenlere de balkabağını rahatlıkla yedirecek bir tarif. Özellikle çocuklara balkabağı yedirmek oldukça zor olmaktadır. Sadece tatlı olarak tüketiyor olmak balkabağına yapılacak büyük bir haksızlık olacaktır. Böylece çocuğunuz balkabağı yemiyor diye sadece tatlısını yapmak zorunda değilsiniz. Şimdi kağıt kalemler hazırsa tüm alışkanlıkları değiştirip sofranıza yeni bir tat katacak balkabağı çorbası tarifini veriyoruz.

Balkabağı Çorbası Nasıl Yapılır?

Malzemeler

  • Küp küp doğradığınız iki bardak balkabağı
  • Aynı miktarda tavuk suyu (tavuk suyu kullanmak istemiyorsanız su kullanabilirsniz)
  • 2 adet havuç
  • 1 adet büyük soğan
  • 1 adet orta boy patates
  • tuz, karabiber

Hazırlanışı

Balkabağı önceden haşlanmış ise bir kenarda bekletin. Soğanı iyice kavurun. Yağ seçimi damak tadınıza bağlı olarak değişebilir. Patates ve havucu biraz haşladıktan sonra tane tane bırakabilir veya püre haline getirebilirsiniz. Eğer püre haline getirecekseniz balkabağını da içine katmayı unutmayın. Soğan ile pürenizi veya tanelerinizi karıştırırken tavuk suyu ve suyu ilave edin. Tuz ve karabiberi damak zevkinize göre ayarlayarak karışımın kaynamasını bekleyin. Kısık ateşte sebzelerin birbiri ile karışımını sağlayarak pişirin.

Balkabağı Nelere İyi Gelir?

fft99_mf6346336

İlk etapta balkabağına bir bakış atarsanız göreceğiniz yapı bol lifli yapısıdır. Balkabağı bu özelliği ile zayıflamak isteyenlerin önemli bir besin çeşidi haline geliyor. Balkabağının lifli yapısı sindirim sisteminizi çalıştırarak yediğiniz besinlerin sağlıklı sindirimini gerçekleştirilmesini sağlar. Ardından gelmesi beklenen bağırsak emilimi fonksiyonu üzerinde de oldukça olumlu etkisi mevcuttur. Bağırsakların düzenli çalışmasını sağlayan balkabağı bağırsağın sindirimi tamamlayan emilim fonksiyonunun düzenli çalışmasını sağlamaktadır. Lifli yapısı tıpkı posalı ve tahıllı besinler gibi bağırsak fonksiyonlarını maksimum seviyeye çıkararak zayıflamak isteyenlerin beslenme listelerinde üst sıralara yükselmektedir. Bu kısımda balkabağının doğru pişirilme şekli ve süresi önemli nokta haline gelmektedir. Balkabağının çok fazla pişirilmeden lifli yapısını kaybetmeden daha diri olarak tüketiliyor olması sağlanacak faydayı üst seviyelere çıkaracaktır. Bunun yanı sıra balkabağının lifli yapısının faydasını maksimum seviyelerde alabilmek için lif lif ayırarak değil daha büyük parçalar halinde tüketerek midenizin onu sindirmesi için çalışmasını sağlamanız gerekecektir. Kilo vermek istiyorsanız veya bağırsak problemi yaşıyorsanız balkabağı başvuracağınız fayda oranı yüksek bir besin olacaktır.

Balkabağı A ve E vitamini bakımından oldukça zengin bir kaynaktır. Göz sağlığına ve göz yorgunluğuna oldukça iyi gelmektedir. Hatta bu konuda ün yapmış havuçtan daha çok alfa karoten içerdiği bilinmektedir. Balkabağı göz yorgunluğu yaşayanlar için oldukça faydalanacakları bir sebzedir.

Mineral açısından oldukça yüksek değerler içeren balkabağı özellikle demir, potasyum, kalsiyum ve fosfor barındırmaktadır. Yüksek kalsiyum içeriği ile kemik, iskelet sistemine iyi geldiği bilinen balkabağının küçük yaşlardan itibaren tüketiliyor olması çocuklarda gelişimi desteklerken ileri yaşlarda kemik erimesi gibi ciddi sağlık sorunlarının önüne geçmektedir. Kalsiyumun dişler üzerindeki etkisi düşünüldüğünde balkabağı tüketildiği sürece sağlıklı bir ağız garantisi vermektedir.

Yüksek demir içeriği kansızlık ile mücadele eden hastaların beslenme listelerinde önemli bir yere sahiptir. Kan problemleri denildiği zaman ilk etapta akla gelmeyen balkabağı aslında birçok besinden daha fazla kan yapma özelliğine sahiptir. Düzenli kullanıldığında önemli bir kan yapıcı madde olarak vücutta yerini alır. Kış mevsiminde oldukça fazla hissedilen kansızlık için balkabağı tüketmeniz bu hissiyatı minimum seviyelere çekecektir.

22124471

Kolesterol hastalarının her zaman kurtarıcı bir besinlerinin olması gerekmektedir. Balkabağı kullanım çeşitliliği düşünüldüğünde bu konuda mutfaklarda oldukça fazla yer alabilecek ve damak zevkine uyumu kolay bir besindir. İçerdiği beta karoten ile kötü kolesterolü düşürmektedir. Kalp üzerinde olumsuz etkisini direk olarak gösteren kolesterol ileri seviyelerde kalp rahatsızlıklarına sebep olmaktadır.

Balkabağı içeriğindeki beta karoten miktarı ile hücreler üzerinde etkili olmaktadır. Beta karoten vücudun yenilenmesine yardımcı olmaktadır. Bu sayede canlı bir deri, iyi bir görünüşe sahip olabilirsiniz. Balkabağı içerikli kremler ve bakım malzemeleri oldukça fazla ilgi görmektedir. Ancak balkabağının faydasını en yüksek seviyede görmeniz için hızlı bir şekilde vücutta emilimini sağlamanız gerekmektedir. Bu da balkabağını sindirim sisteminizle buluşturmanıza bağlıdır. Balkabağını ne kadar çok tüketirseniz o kadar hızlı yenilenirsiniz.

Beta karoten ve balkabağının içerisindeki diğer maddeler birleştiğinde bağışıklık sisteminiz üzerinde oldukça olumlu etkisi ortaya çıkmaktadır. Balkabağı tam anlamıyla bağışıklık sistemi dostu bir besindir. Bağışıklığı düşük bireyler üzerinde yapılan testlerde balkabağı tüketen bireylerin daha hızlı yükselişe sahip bir bağışıklığı olduğu gözlenmiştir. Bu nedenle balkabağını kış mevsiminde mikroplarla karşılaşma ihtimalinizin yüksek olduğu durumlarda bol bol tüketmeniz birçok vitamin hapına eş değer olacaktır. Üstelik bir ilacın yan etkisi düşünüldüğünde balkabağı gibi tüketmesi zevkli bir besin tercih oranı yüksektir.

Balkabağı birçok şekilde tüketim avantajına sahiptir. Kendiniz için ve sevdikleriniz için çorba oldukça tercih edebileceğiniz bir tariftir. uygulaması kolay olduğu gibi içerdiği besinlerle tam olarak vitamin deposudur. Düzenli vücut fonksiyonları ve balkabağının birçok faydasını etkili bir şekilde görmek için balkabağını daima hayatınızda tutun. Eğer denemediyseniz bu sağlıklı çorba tarifi ile mutfağınızda bir yer açın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.