Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

BALKABAĞININ FAYDALARI NELERDİR?

Balkabağı, içeriğindeki turuncu renk pigmentleri nedeni ile sarı turuncu renklerde, hafif yivli yapıda gelişen bir bitkidir. Balkabağının kalın bir kabuğu, çekirdekleri ve etli kısmı yani meyve kısmı bulunmaktadır. Diğer kabak türlerinde olduğu gibi, balkabağının orijinal çıkış noktası Kuzey Amerika’dır. Balkabağının sapı, dikenli, sert ve köşelidir. Genel olarak balkabağı (C. Pepo cinsi balkabağı), yaklaşık olarak 2.7 ile 8.2 kg ağırlığındadır. Fakat bazı türleri (C. Maxima) 34 kg ağırlığına kadar ulaşabilmektedir. Balkabağının temel besin değerlerini, lutein ile alfa ve beta karoten oluşturmaktadır. Balkabağının ikinci sırada besin değerini ise, insan vücudunda üretilen vitamin A oluşturmaktadır. Balkabağı, bir sıcak hava iklimi bitkisidir ve genellikle temmuz ayının erken safhalarında ekilmektedir.

Balkabağı, çok yönlü şekilde yemeklerde kullanılabilen bir besin kaynağıdır. Çünkü balkabağının büyük bir bölümü yenilebilir özelliktedir. Özellikle, etli kabuğu, çekirdekleri, yaprakları ve hatta çiçekleri dahi yenilebilir özelliktedir. Olgunlaşmış bir balkabağı, kaynatılarak, buğulama şeklinde, fırınlanmış olarak ve kızartılmış şekilde yemek için kullanılmaktadır. Özellikle, Kuzey Amerika bölgesinde balkabağı, püre ve çorba halinde tüketilmektedir.

Tıbbi olarak da kullanılan balkabağı, veterinerler tarafından, kedi ve köpeklerin, sindirim sistemlerini düzeltmeleri amacı ile kullanılmaktadır. Kümes hayvanlarını beslemek amacı ile kullanılan çiğ kabak, kışın yumurtaları korumaya yardımcıdır.

Balkabağı yapısında, vitamin A, vitamin C, lif, vitamin B6, manganez, bakır, potasyum, vitamin B2, pantotenik asit, folat, vitamin K, omega 3 yağ asitleri, magnezyum, demir, vitamin B3  ve demir bulundurmaktadır.

Balkabağının Faydaları Nelerdir?

Balkabağı; göz sağlığını korur, tansiyonu düzenler, kalp hastalıkları riskini azaltır, kanser riskini azaltır, doğurganlığı destekler, bağışıklık sistemini destekler, kaliteli uyku çekmenize yardımcı olur, tok tutar, cildi korur, kilo vermeye yardımcıdır, diyabet riskini azaltır, anti enfeksiyon etkisi vardır, antioksidan özelliği bulunmaktadır ve kan şekerini düzenlemeye yardımcıdır.

1.Göz Sağlığı

eyes_02

Antioksidanlardan, vitamin C, vitamin E ve beta karoten içeren balkabağı, göz sağlığını destekler ve gözde oluşabilecek dejeneratif hasarları önlemeye yardımcıdır. Balkabağı içerdiği vitamin A yardımı ile, loş ışıkta görüş kalitesini artırmaya yardımcı olmaktadır. Keskin ve net görüş yakalamak için balkabağı ideal bir besin kaynağıdır. Balkabağının yapısından bulunan vitamin A, retinaya gelen ışığın absorbe edilmesine yardımcı olmaktadır. Lutein ve zeaksantin isimli iki antioksidan türünü içeren balkabağı, bu antioksidanlar yardımı ile, katarakt hastalığını önler. Ayrıca balkabağı, maküler dejenerasyon gelişimini yavaşlatmaya yardımcı olabilmektedir.

2.Uyku

sleeping-baby-543

Özellikle balkabağının çekirdekleri, gevşemenize ve rahatlamanıza yardımcı olur. Balkabağı ve çekirdekleri, uykusuzluk sıkıntısı çekenler için faydalı olacaktır. Balkabağı çekirdekleri, triptofan isimli bir amino asit içermektedir ve bu madde seratonin hormonu salgılanmasını sağladığı için, daha rahat bir uyku uyumanıza yardımcı olmaktadır. Yani balkabağı çekirdeğinin mutluluk hormonu olarak bilinen seratonin salgılanması ile doğrudan ilişkisi vardır.

3.Doğurganlık

[url=file_search.php?action=file&lightboxID=312777][img]http://www.pascalgenest.com/istock/seriesImages/banners_featuredImages.gif[/img][/url] [url=file_search.php?action=file&lightboxID=312798][img]http://www.pascalgenest.com/istock/seriesImages/banners_women.jpg[/img][/url] abdomen of a pregnant woman

Doğurganlık çağındaki kadınlar için, demir kaynaklı bitkisel besinler yemek, doğurganlık özelliklerini artırmaya yardımcıdır. Balkabağı da, demir bakımından zengin olduğu için, doğurganlığı artırmaya yardımcı olmaktadır. Vitamin A bakımından da zengin olan balkabağı, özellikle gebelik dönemindeki kadınlarda, süt salgılayan hormonların düzenli olarak sentezlenmesine yardımcı olmaktadır.

4.Cilt:

MODEL RELEASED.

Emin olabilirsiniz ki, balkabağı yemek, sizi olduğunuzdan daha genç göstermeye yardımcı olacaktır. Özellikle balkabağının etli kısmı cildiniz için oldukça rahatlatıcı ve yenileyici bir etki yapacaktır. Balkabağının yapısından bulunan,  karotenoidlerin, serbest radikal-nötralize edici etkisi, kanser hücrelerine karşı koruyucu olabilmektedir. Üstelik balkabağı, cildinizi buruşmaktan ve kırışmaktan korumaya yardımcıdır.

5.Tansiyon

Risk-Factors-For-Heart-Disease-High-Blood-Pressure-700x395

Lif, potasyum ve vitamin C bakımından zengin olan balkabağı, kalp sağlığını koruyucu özellikte olduğu için, tansiyonun düzenlenmesine de yardımcıdır. Potasyumun tükenmesi, hipertansiyon tedavisi için gerekli olan sodyum alımının azalması kadar önemlidir. Potasyum alımı arttığı zaman, felç riski azalmaktadır. Özellikle balkabağı çekirdeğinin yağında, oldukça bol miktarda, fitoöstrojen bulunmaktadır. Fitoöstrojen hormonu ise, yüksek tansiyonu önlemeye yardımcı olmaktadır.

6.Kalp

1406921435089

Zengin bir lif, potasyum ve vitamin C kaynağı olan balkabağı, kalp sağlığını korur ve güçlendirir. Harvard Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmaya göre, lif tüketen kişilerde koroner kalp hastalıkları görülme olasılığı %40 daha az olmaktadır. Bu demek oluyor ki, lif kaynağı olan balkabağı, kalp hastalıkları riskini azaltmaya yardımcıdır. Balkabağı çekirdeği de kötü kolestrolü engellediği için, kalp sağlığını korumaya yardımcıdır.

7.Bağışıklık Sistemi

Be-healthy-at-work

Zengin vitamin A içeriği yardımı ile, balkabağı, bağışıklık sistemini ve vücut direncini artırmayı destekleyici etki göstermektedir. Balkabağı; vitamin A yardımı ile, vücutta bulunan virüs, bakteri, enfeksiyon ve enfeksiyonların sebep olduğu hastalıklar ile savaşmaya yardımcı olur. Balkabağında bulunan vitamin C ise soğuk algınlığına karşı koruyucudur. İçeriğinde bulunan beta-karoten de, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcıdır.

8.Kan Şekeri ve Diyabet

getty_rf_photo_of_person_checking_blood_sugar

Yapılan bilimsel testlere göre, balkabağı, kandaki glikoz seviyesini azaltmaya yardımcı olmaktadır.  Balkabağı ayrıca, kandaki insülin miktarını azaltmaya olanak sağlamaktadır. Dolayısı ile, balkabağı, diyabet riskini azaltmayı desteklemektedir.

9.Tokluk

Child refusing food

Yüksek lif içeriği sayesinde balkabağı, uzun süre tokluk hissetmenizi sağlamaktadır. Balkabağında bulunan lif, doygunluk hissi uyandırır ve daha az acıkmanızı sağlar.

10.Kilo

weight-loss-2

Zengin lif kaynağı olan balkabağı, sindirimi yavaşlatır. Ayrıca hem doyurucu bir besin kaynağıdır hem de, çok düşük kaloriye sahiptir. Yaklaşık %90’ı su olan balkabağı, 50 kalorinin altında bir değere sahip olduğu için, diyet listenize ekleyebileceğiniz bir besin kaynağıdır.

11.Anti-enfeksiyon

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Yapılan birçok araştırmaya göre balkabağı; anti-viral, anti-enfeksiyonal ve anti-bakteriyal içeriğe sahiptir.

12.Anti-oksidan

vitamin_c_wide

Özellikle, karotenoid türü antioksidan madde içeren balkabağı, ayrıca içerdiği vitamin C, vitamin A, vitamin E ve manganez minerali ile birlikte, ideal bir antioksidan türü besin kaynağıdır.

13.Kanser

283174-cancer-cells-4

Balkabağı beta-karoten içeriği sayesinde, cilt ve gözlere faydalı olduğu kadar, kansere karşı da koruyucu bir besin maddesidir. Balkabağı içermiş olduğu vitamin A ve vitamin C sayesinde, kansere neden olan serbest radikallere karşı mücadele etmektedir.

Fazla Balkabağı Tüketmenin Bir Zararı Var Mıdır?

  • Balkabağının en sağlıklı şekilde ve besin değerlerini kaybetmeden pişmesi için, buğuda ve çok kısa süre içinde pişirmek en doğrusu olacaktır (sadece 7 dakika pişirmek yeterli olacaktır).
  • Balkabağının bilinen bir alerjen durumu söz konusu değildir.
  • Diğer sarı ya da turuncu sebze ve meyvelerde olduğu gibi, balkabağı da fazla yenildiği zaman, ten renginde sararmaya neden olabilmektedir.
  • Çok fazla balkabağı çekirdeği yemek, ishal ve kabızlık gibi sorunlara yol açabileceği gibi, gaz sorunu yaşanmasına da neden olabilmektedir.

Besin Değerleri

205 gram ya da 1 kap balkabağı (kalori=76) için besin değerleri şu şekildedir;

Besin Maddesi               Miktar                Yüzde                Dünya Sağlıklı Gıdalar Derecesi

Vitamin A                              535.36 mcg           % 59                                  Mükemmel

Vitamin C                              19.68 mg               % 26                                      Çok İyi

Lif                                            5.74 g                     % 23                                      Çok İyi

Vitamin B6                             0.33 mg                 %19                                       Çok İyi

Manganez                               0.38 mg                %19                                         Çok İyi

Bakır                                        0.17 mg                  %19                                         Çok İyi

Potasyum                                494.05 mg             %14                                             İyi

Vitamin B2                             0.14 mg                   % 11                                            İyi

Folat                                        41.00 mcg                % 10                                          İyi

Vitamin K                               9.02 mcg                  % 10                                          İyi

Pantotenik Asit                      0.48 mg                   % 10                                           İyi

Omega 3 Yağ Asiti                 0.19 g                       % 8                                             İyi

Magnezyum                            26.65 mg                 % 7                                             İyi

Vitamin B3                              1.01 mg                    % 6                                             İyi

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.