Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bant Lekesi Nasıl Çıkar?

Yırtılan bir kağıdı yapıştırmak için ya da taşınma sırasında eşyaların kırılmasını ya da zarar görmesini önlemek amacıyla çeşitli bantlar kullanılır. Pek çok alanda işimizi kolaylaştıran bantlar ne yazık ki eşyalar üzerinde çok kötü bir görüntüye sebep olur. Bant lekesini çıkarmak genel olarak zorlu bir aşamadır. Peki, çeşitli dokulardan bant lekesini nasıl çıkartabilirsiniz? İşte cevapları!

Halıdan Bant Lekesi Nasıl Çıkar?

Halı üzerindeki bir lekenin çıkarılması bazen zor olabilir. Çünkü lekeyi çıkarmak için kullanacağınız deterjanlar halının dokusuna zarar verebilir. Bant lekesini halının yüzeyinden çıkarmak için aseton ya da tiner gibi kimyasal maddeler kullanmamanız gerekir. Bu kimyasal maddeleri kullanmak yerine bant lekesini ısıtarak temizlemeyi deneyin. İlk olarak saç kurutma makinesinin düşük ısısını ayarladıktan sonra halının lekeli olan kısmına birkaç dakika boyunca tutun. Bant lekesi iyice yumuşadıktan sonra mikro fiber bezle halıyı silin.

Koltuktan Bant Lekesi Nasıl Çıkar?

Bazı deterjanları koltuk yüzeyine uyguladığınız zaman koltuğun yapısına zarar verebilir. Bu nedenle bant lekesini çıkarmak için zararlı kimyasal maddeleri kullanmamanız gerekir. Koltuk yüzeyine zarar veremeden bant lekesini çıkarmanız mümkün. Koltukta yer alan bant lekesini çıkarmak için temiz bir beze birkaç damla sirke dökerek, silebilirsiniz. Bant lekesi bir süreden sonra yumuşayacak ve koltuk yüzeyinden çıkacak.

Deriden Bant Lekesi Nasıl Çıkar?

Herhangi bir yeriniz kesildiği ya da acıdığı zaman yara bandı yapıştırırsınız. Yara olan kısım tamamen iyileşinceye kadar yara bandı o kısımda kalır ve birkaç gün sonra derinizden bandı çıkarmak istediğinizde yapışkanları kalır. Su ile yıkadığınız zaman bant izi çıkmaz. Bu nedenle evinizde varsa bebek yağı ya da farklı yağ kullanabilirsiniz. Küçük bir pamuğa birkaç damla bebek yağı damlattıktan sonra bant izi olan derinize sürün, biraz ovaladıktan sonra hemen çıkacaktır.

Kumaştan Bant Lekesi Nasıl Çıkar?

Kumaş gibi yüzeyden bant lekesini çıkarmak için aseton ya da neft yağı kullanabilirsiniz. Pamuklu bir bezi aseton ya da neft yağına biraz batırdıktan sonra kumaşa uygulayabilirsiniz, bir süre sonra bant lekesinin tamamen çıktığını fark edeceksiniz. Bant lekesi kumaşın yüzeyinden çıktıktan sonra kumaşınızı su ve sabunla yıkayabilirsiniz.

Camdan Bant Lekesi Nasıl Çıkar?

Camda oluşan bant lekesini çıkarmak, farklı yüzeylere oranla daha kolaydır. Çünkü cama zarar verme ya da renginin açılması gibi durumlarla karşılaşmazsınız. Camdan bant lekesini çıkarmak için, cam silmede kullanılan sprey deterjanları kullanabilirsiniz. Birkaç dakika bant lekesinin yumuşamasını bekledikten sonra temiz bir bezle camı silebilirsiniz. Camdan bant lekesini çıkarmak için sirke de kullanabilirsiniz. Hem camlarınız daha parlak olur hem de bant lekesi çıkar.

Fayanstan Bant Lekesi Nasıl Çıkar?

Fayansın üzerinde etiket ya da farklı bir amaçla yapıştırılan bant bir süre sonra leke oluşturur, iz bırakır. Fayansı silmek için ilk olarak ön yıkama spreyini bant lekesi olan kısma sürün. Birkaç dakika içerisinde bant lekesi yumuşayacak ve daha kolay fayanstan çıkacak. Eğer fayans yüzeyinden çıkarken zorlanıyorsa, yumuşaması için biraz daha bekleyebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.