Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Banyo Sonrasında Kaşınma ve Deride Kabarma Neden Olur?

Ciltte oluşan kaşıntı hissinin birçok nedeni vardır. Kaşıntı hissi farklı deri hastalıklarının ön belirtisi olsa da başka hastalıkların da habercisi olabilir. Duştan sonra oluşan kaşıntı şehir şebekesi, cilt hassasiyeti, şampuan ve kullanılan sabun, sıcaklık ve benzeri nedenlerden dolayı kaynaklanabilir. Oluşan kaşıntı ve deride kabarma her banyodan sonra oluyorsa bir problem var demektir. Bu yazımızdan banyo sonrasında kaşınma ve deride kabarma neden olur öğrenebilirsiniz.

Banyo Sonrasında Kaşınma Neden Olur?

asdasd

İlk olarak banyo yaparken kullandığınız suyun sıcaklığından şüphelenmek gerekiyor. Banyo yaparken çok sıcak su ile yıkanmaktan kaçınmalısınız. Çok sıcak su cildin kurumasına sebep olacaktır. Bu kuruluk ciltte yoğun kaşınma hissi doğuracaktır. Su çok sıcak olmasa bile, banyoda çok uzun süre kalmakta aynı etkiye sebep olacaktır. Bu nedenle suyun sıcaklığı en fazla vücut sıcaklığının 10 derece üstü olmalı ve banyoda en fazla 10 dakika kalmasınız.

Bir diğer neden cildinizin alerjik tepki göstermesi olabilir. Banyoya adım attığınız andan itibaren, kurulanıp temiz kıyafetlerinizi giydiğiniz ana kadar tüm yaptığınız işlemleri gözden geçirin. Cildinizle temas eden ve alerjiye yol açabilecek herhangi bir etkenin olup olmadığını kontrol edin. Aşağıdaki maddeler alerjiye sebep olabilir.

 • Şampuan, duş jeli, bitki özlü sabun ve normal sabunlar,
 • Banyo tuzları, naftalin, tuvalet kokuları ya da küvete eklediğiniz yağ özleri,
 • Masaj kremi, nemlendiriciler, saç bakım kremleri,
 • Banyodan sonra kullanılan kişisel bakım ürünleri, parfüm, tıraş köpüğü ve benzeri,
 • Havlular, bornoz, banyodan sonraki yatak nevresimi gibi tüm her şeyi, alerjiye neden olabilecek faktörleri gözden geçirin. Eğer bir sonuca ulaşmadıysanız her banyodan sonra kullandığınız bir ürünü eksiltin. En son olarak alerjiye sebep olan ürün kalacak şekilde işlemi sonlandırın. Eğer alerji yapan maddeyi bulursanız. Bir daha kesinlikle o ürünü kullanmayın. İçerisindeki bileşenlerden hangisine alerjiniz olduğunu saptayın. O maddeyi içeren hiçbir kişisel bakım ürününü de kullanmayın.

Banyo borularında oluşan kireçte vücudunuzda alerjik etken gösterebilir. Teniniz üzerinde sabun tabakası kalmasına neden olur. Bu kalıntı ve kireçli suda bulunan kalsiyum banyo sonrasında kaşıntılara yol açabilir.

Banyo Sonrasında Deride Kabarma Neden Olur?

sdada

Banyo sonrasındaki kabarmanın nedeni %90 ihtimalle kimyasal tahriştir. Bu kimyasal tahrişe neden olabilecek etmenler şunlardır;

 • Duş jelleri, kokulu sabunlar, banyo tuzları ve şampuanlar kimyasal maddeler içerir. Özellikle bu ürünleri sürekli olarak değiştirdiğinizde, hassas cildinizde tahrişe ve kabarmaya neden olacaktır. Bu ürünler yerine kimyasal madde içermeyen doğal ürünler kullanılmalıdır. Doğal ürünler cildinizdeki tahriş hissini ve kabarmaya çözüm olacaktır.
 • Banyo sonrasındaki deride kabarmanın %5’lik ihtimali ise fiziksel tahriştir. Suyu çok fazla tazyikli kullanmak, gereğinden sert ve hızlı bir biçimde liflenmek fiziksel tahrişe neden olarak deride kabarma ve kaşıntıya neden olacaktır.
 • Derideki kabarmanın son %5’lik kısmı ise aquajenik kaşıntı ve kabarmadan olabilir. Su kaynaklı kabarma olarak Türkçe’ye çevirilen bu rahatsızlık su veya terle temas eden vücudun savunma mekanizmalarını aktif hale getirmesi ile ortaya çıkar. Akuajenik kaşıntı cildin derinlerinde hissedilir. Çok nadir de olsa kabarma olabilir.

Banyodan Sonra Kaşıntı ve Kabarma Nasıl Önlenir?

asdadasd

 • Çok fazla köpüren banyo ve kişisel bakim ürünlerini kullanmayın.
 • Tahriş yaptığına inandığınız bakım malzemelerini değiştirin.
 • Sentetik olmayan, eskimemiş banyo havluları kullanın. Banyo sonrasında güzelce kurulanıp ıslak bölge bırakmayın. Özellikle genital bölge ıslak kaldığı durumlarda kaşıntı durumu ortaya çıkabiliyor.
 • Kıyafetlerinizde polyester içermemesine özen gösterin. %100’de %100 pamuklu kıyafetleri tercih edin.
 • Cildinizi yumuşak ve nemli tutun.
 • Banyodan önce nemlendirici losyonlar kullanın.
 • Küvet banyosu yaparken banyo suyunuza 4-5 kaşık karbonat ekleyin. Bu işlemi sadece ayda 1 kere uygulayın. Suyunuza karbonat eklediğiniz taktirde banyo sonrası kaşıntılar en aza inerek kaybolacaktır.
 • Suyunuz çok kireçli akıyorsa ev ana giriş vanasına su arıtma sistemi taktırın. Bu işlem maliyetli olsa da çok sağlıklı ve güvenli olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.