Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Banyosunu Daha Verimli Kullanmak İsteyenler İçin 11 Öneri

Birçok insan banyoda vakit geçirmeyi sever. Bu yazımızda sizlere banyonuzu daha çok sevdirebilecek ve banyonuzda daha fazla vakit geçirmenizi sağlayacak bazı bilgiler sunacağız. Banyonuzu ve banyonuzda yer alan malzemeleri nasıl daha verimli kullanacağınızı öğrenmek için listemizi incelemeye başlayabilirsiniz.

1. Aynanın yanına küçük raflar ekleyin

Aynalarınızın yan bölümlerine losyonlarınızı ve saç bakım ürünlerinizi koyabileceğiniz küçük raflar ekleyerek alanın hem göze daha hoş görünmesini sağlayabilirsiniz hem de boş yerlerden verim almaya başlayabilirsiniz. Bakım ürünlerinin aynaya yakın bir bölgede yer alması size banyoda zaman da kazandıracaktır.

2. Banyodaki aynayı bir çerçeve seçerek daha çekici hale getirin

Banyoyu göze daha hoş gösterecek detaylardan birisi de ayna çerçeveleridir. Hem kendinizi daha mutlu hissetmek için hem de banyo dekorasyonu açısından şık bir adıma imza atmak için banyo aynanızı güzel bir çerçeve ile süsleyebilirsiniz. Hatta banyo aynaları için satılan çerçevelere fazla para vermek istemiyorsanız kornişleri kullanarak bile kendinize çerçeve hazırlayabilirsiniz.

3. Küçük baharat raflarından faydalanın

Yine banyoda saç ürünlerinizi, losyonlarınızı ve diğer bakım ürünlerinizi koyacağınız güzel bir alan yaratmak için farklı bir önerimiz daha var. Mutfak için kullanılan küçük ama göze hitap etmesini bilen rafları banyonuzda kullanmayı deneyin. Bu küçük baharat rafları, banyonuzun rengi ve yapısıyla uyumlu olarak seçildiği zaman tamamen banyo dekorasyonu için hazırlanmış özel bir parça olarak görünebilir. Hem dekorasyonunuza renk katmak hem de ucuz fiyatlara banyonuza işe yarar raflar kazandırmak için alışverişe çıktığınız zaman bir gözünüz baharat raflarında olsun.

4. Saç kurutma makineniz için pratik bir şekilde alan yaratın

Banyoda mümkün olduğunca aynaya yakın olan bir dolabın kapağını saç kurutma makinenizin yer aldığı bir alana çevirmek hem size banyoda zaman tasarrufu sağlar hem de doğru malzeme seçimiyle birlikte banyonuzun görünüşüne renk katar. Genelde saç kurutma makinelerinin nereye konacağı konusunda aileler kararsız kalabilir. Uzun kabloları, makine bir dolabın içerisine konsa bile dolaptan sarkarak kötü görüntü oluşmasına sebep olabilir. İşte bu sorunu çözmek için kullanmadığınız bir gazetelik varsa bu gazeteliği dolabın iç kapağına monta edin ve saç kurutma makinenizi içine koyun. Hem görüntü kirliliği ortadan kalkmış, kabloların sarkma ihtimali yok olmuş olur hem de banyonuzu daha verimli kullanmış olursunuz.

5. Banyoda havlularınız için yatay çubuk yerine kancaları tercih edin

Tek başınıza değil de ailenizle ya da arkadaşlarınızla birlikte yaşıyorsanız evde birden fazla havlunun bulunması son derece doğal. Havluların kullanıldıktan sonra kurumasına olanak sağlamak ve bir daha kullanacağımız zaman elimizin altında olması için genelde banyodaki yatay çubukları tercih ederiz. Aynı anda birden fazla havlunun yatay çubuklara asılması gereksiz yer işgali anlamına gelebilir. Yerden tasarruf etmek ve daha hoş bir görüntü oluşturmak için banyonuzun dekorasyonuna uygun olacak şekilde kancalı askı alanlarını tercih edebilirsiniz. Evdeki havluların farklı renkte olması ve kancalara asılması banyoya ilginç bir ahenk katabilir.

6. Birden fazla havlu askısı için kapı arkalarını tercih edebilirsiniz

Bir önceki maddede anlattığımız kancalı askı fikri size sıcak gelmediyse ve yatay çubukları askı olarak kullanmaya devam etmek istiyorsanız yerden tasarruf etmek amacıyla kapı arkalarını bu yatay çubuklar için yuva haline getirebilirsiniz. Yatay durumdaki askıları birbirine hizalı olacak ve göze hoş görünecek şekilde kapı arkasına yerleştirmek banyonuzun güzelliğine güzellik katabilir.

7. Tokalarınızı mıknatıs yardımıyla bir arada tutun

Banyoda kadınların en büyük sıkıntılarından birisi de düzensiz bir ortam olduğu zaman tokalarını bulmakta zorluk yaşamalarıdır. Siz de bu sorundan mustarip biriyseniz şerit şeklinde bir mıknatıs alıp herhangi bir banyo dolabının kapağının iç bölümüne bu şerit mıknatısı sabitleyebilir ve daha sonra tokalarınızı bu mıknatıslı şerit yardımıyla bir arada tutabilirsiniz. Tokaları düzenli bir şekilde yerleştirdiğiniz zaman mıknatıs şeritleri hem size zaman tasarrufu sağlayacak hem de dekorasyona hoş bir tat bırakacaktır.

8. Banyonuzda iki tane duş perdesi borusu olsun

Duş perdesini asmak için kullandığınız borunun yanına, perde ile duş aldığınız alan arasında kalacak şekilde bir perde borusu daha yerleştirin. Bu sayede bu boruya sepetler asabilir ve bu sepetlerle banyonuzu renklendirirken bir yandan da lifleriniz, şampuanlarınız, sabunlarınız ve diğer banyo ürünleriniz için alan yaratmış olursunuz.

9. Pamuk, kulak çubuğu ve küçük sabunlar için kavanozları kullanın

Orta büyüklükteki kavanozlarınızı da banyonuzda kullanabilirsiniz. Hem masrafsız hem de göze hoş gelen bir alan yaratmak için kavanozlarınız yardımıyla bir depolama alanı elde etme şansınız var. Kavanozları yere düşmeyecek ve kimsenin güvenliğini tehdit etmeyecek şekilde duvara sabitledikten sonra her bir kavanozun içerisine pamuklarınızı, çubuklarınızı ve küçük sabunlarınızı yerleştirebilirsiniz. Bu sayede hem banyoda sık kullanılan bu ürünler elinizin altında olur hem de ürünlerin birbirine karışıp size zaman kaybettirmesinin önüne geçersiniz.

10. Dolaptaki çekmeceleri çıkarıp daha verimli kullanabilirsiniz

Fotoğrafta da gördüğünüz üzere dolaplarınızın içerisinde yer alan çekmeceleri çıkarıp üstü açık bir şekilde tutabileceğiniz alanda bulundurursanız hem dikey yerleştirilmesi gereken ama dikey yerleştirildiğinde nereye koyacağınızı bilemediğiniz ürünler için alan yaratmış olursunuz hem de bu çekmeceleri daha verimli, daha çok malzemenin yer alabileceği şekilde kullanmış olarak banyonuzu daha kullanışlı hale getirirsiniz.

11. Banyo kapısının üstündeki boşluğu değerlendirin

Banyo kapılarınızın üzerinde yer alan ve kapının üst noktası ile duvar arasında bulunan o boşluğu bir depolama alanı olarak kullanabilirsiniz. Kapının hemen üstüne güvenliğinizi tehdit etmeyecek bir şekilde yerleştireceğiniz raf hem banyonuzda kullandığınız kimi ürünler için hoş bir alan olacaktır hem de dekorasyonun göze daha hoş gelmesini sağlayacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.