Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Barbunyanın Faydaları

Türk mutfağının vazgeçilmez yiyeceklerinden olan barbunyaya fasulyenin esmeri de diyebiliriz. Lezzetinin yanı sıra barbunya tam anlamıyla bir vitamin deposu. Sağlığımız için sayısız faydası olan barbunyanın içinde bolca çinko, kalsiyum, demir, karbonhidrat, E vitamini, A vitamini, C vitamini ve K9 vitamini bulunuyor. Bunlar hem cildimiz hem de hücrelerimiz için çok yararlı. Tabii barbunyanın bolca lif içerdiğini ve içerisinde oldukça fazla protein olduğunu da unutmamak gerek.

Barbunyanın besin değeri olarak ne kadar güçlü olduğunu gördük. O zaman şimdi de sağlığımız için faydalarına geçelim.

Barbunyanın Faydaları Nelerdir?

1. İltihabı önler

Barbunyanın içinde bulunan bakır vücudumuzda meydana gelen iltihapların azaltılmasına yardımda bulunur. Bu bakır özellikle vücudumuzda enzimatik aktivite oluşturma açısından kesinlikle son derece etkili olmaktadır. Böylece eklemlerimizin ve kan damarlarımızın elastik yapısını korur. Bunun sonucunda özellikle hamile kadınların doğumlarını kolay bir şekilde gerçekleştirmelerine katkı sağlar.

2. Enerji verir

Barbunya zengin içeriği sayesinde kan damarlarımızı, sinirlerimizi ve kaslarımızı gevşetir. Böylece kısa sürede tüm yorgunluğumuzu alabilir. Özellikle migren, baş ağrısı ya da kas ağrısı gibi durumların oluşmasını önlemeye de katkıda bulunur. Bilindiği gibi hamile kadınlar sürekli yorgunluk halinden oldukça şikayetçi olabilirler. İşte bu yönüyle barbunya ağırlıklı olarak hamilelerde büyük bir fayda oluşturur. Büyük ölçüde enerji vererek kendinizi çok daha dinç hissetmenizi sağlar.

3. Cildi korur

Barbunyanın içinde bol miktarda bulunan antioksidanlar hem biz yetişkinlerin hem de bebeklerin cildi için son derece faydalıdır. Hatta hamilelerde hamilelik diyabetini bile önleyebilir. Ancak bilinmelidir ki koyu renkli olan barbunyaların içinde çok daha fazla antioksidan bulunur. Özellikle barbunya sayesinde yaşlanmanın olumsuz etkilerinin yavaşlatılması da mümkündür. Çünkü yıpranan hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur. Kadınların sıklıkla karşılaştıkları cilt lekelerini de barbunya sayesinde önlemek mümkün bir hale gelir. Barbunyanın içerisinde bol miktarda E vitamini olduğunu söylemiştik. İşte bu E vitamini çok daha güzel bir cilde sahip olmanızda da etkin bir rol oynar.

4. Hamilelikte sabah bulantılarını önler

Barbunyanın hamileler için önemi tartışılmaz. Özellikle barbunyanın içinde bulunan diyet lifi sayesinde hamilelerde kolesterol seviyesinin kontrol altında tutulması mümkün olur. Hatta barbunyanın içindeki bu lifler safra asitleri ile birleştiğinde vücudumuzda bulunan fazla yağın temizlenmesine yardımcı olur. Barbunyanın hamileler için bir diğer faydası ise düzenli olarak tüketildiğinde mide bulantılarının azalmasına katkıda bulunmasıdır. Çünkü hamilelerin yaşadığı o sabah bulantılarına safra asitleri neden olur ve barbunya da bu safra asitlerinin ortadan kalmasını sağlar.

5. Hamilelikte baş ağrısının önüne geçer

Hamilelerin düzenli bir şekilde barbunya tüketmeleri çok önemlidir. Tabii bu durum doktorun aksini söylemediği durumlar için geçerlidir. Yoksa bazı kişilerin sindirim sistemleri barbunyaya çok olumlu yaklaşmayabilir. Fakat barbunya tüketmek konusunda önünüzde herhangi bir engel yok ise özellikle hamilelik dönemlerinizde düzenli aralıklarla barbunya yemenizi öneririz. Barbunya sülfit kaynaklı olan baş ağrılarının ya da hızlı kalp temposunun yaşanmasının da önüne geçebilir. Hamile kadınlar ilaç kullanma konusunda temkinli davranacakları için baş ağrısı gibi bir problem yaşamadan önce barbunya tüketerek bunun önüne geçmek çok iyi olacaktır.

6. Hamilelikte kansızlığa iyi gelir

Bilindiği üzere hamilelik döneminde vücudumuzun bebeğimiz için çok daha fazla miktarda kırmızı kan hücresi üretmesi gerekir. İşte bu noktada barbunya da vücudumuzdaki hemoglobin seviyesine katkıda bulunur. Aynı şekilde etkisi sayesinde vücuttaki demir eksikliği de belirli ölçüde giderilebilir. Tüm bunların yanı sıra hamilelikte barbunya tüketen kadınların bebeklerin beyin gelişimleri de bu durumdan olumlu yönde etkilenir. Hatta fetüsün gelişim sürecinde de barbunyanın etkisi büyük olur.

7. Romatizmal ağrıların azalmasına yardımcı olur

Eğer romatizma rahatsızlığınız var ise zaman zaman ortaya çıkan şiddetli ağrılar sizi çok zor bir duruma sokuyor olabilir. Aslında bunun çözümü de belirli ölçüde barbunyada bulunur. Çünkü barbunya romatizmal ağrıları olan kişilerin bu ağrılarının azalmasına büyük oranda katkı sağlar.

8. Kalp hastalıklarının önüne geçer

Barbunyanın kalp sağlığı açısından da pek çok faydası vardır. Özellikle kalp krizi geçirme riski bulunan kişilerin düzenli bir şekilde barbunya tüketmeleri tavsiye edilir. Çünkü barbunya sayesinde kalp krizi geçirme riski belirli ölçülerde azaltılabilir. Aynı şekilde barbunya kalp çarpıntılarının da önüne geçebilir ya da kalp çarpıntılarını çok daha minimum seviyelere taşıyabilir. Bunun yanı sıra barbunya tükettiğiniz vakit fark edeceksiniz ki artık sinirlerin çok daha kolay bir şekilde yatışıyor.

9. Kansere iyi gelir

Elbette pek çok sağlıklı ve doğal yiyeceğin farklı kanser türleri üzerinde belli seviyelerde olumlu yönde etkisi olur. Aslında barbunya da bu yiyecekler ile aynı sınıftadır. Özellikle barbunyanın bağırsak kanseri üzerinde bir etkisi vardır. Çünkü içindeki posa miktarı bir hayli fazladır ve bu özelliği sayesinde sizi bağırsak kanserine karşı koruyabilir.

Tabii barbunyanın faydaları yalnızca bunlarla sınırlı değildir. Örneğin bir zehirlenme durumu ile karşı karşıya kaldığınızda bunun olumsuz etkilerini ortadan kaldırmanıza barbunya yardımcı olabilir. Bunun yanı sıra kemik sağlığı açısından da faydaları büyüktür. Hem çocuklarda kemik gelişimini destekler hem de yaşlılarda kemik erimesi oluşma riskinin önüne geçer.

Böbreklerinde taş ve kum olan kişilerin bu taşı ve kumu dökme süreçleri bir hayli zorlu geçer. Özellikle bu dönemlerde insanlar bazı doğal ve sağlıklı gıdalara sarılırlar ki süreç çok daha kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleşsin. İşte böyle bir rahatsızlığı olan kişilerin tüketebileceği sağlıklı gıdalardan bir tanesi de barbunyadır. Barbunya sayesinde böbreklerde meydana gelmiş taşlar ve kumlar daha kolay bir şekilde dökülebilir. Bunların yanı sıra zaman zaman oluşabilen ve aniden gelen açlık hislerinin ortadan kalkması için barbunyanın kan şekerini düzenleme özelliği de vardır. Ayrıca eğer barbunyayı maydanoz ile birlikte tüketirseniz vücudunuzdaki demir emilimi çok daha hızlı bir hale gelecektir.

Barbunya Nasıl Tüketilir?

Barbunya özellikle Türk mutfağında hem sıcak yemek olarak hem de meze olarak sıklıkla tüketilen bir besindir. Bu yüzden barbunyayla hem sağlıklı hem de çok faydalı yemekler hazırlayabilirsiniz. Eğer satın aldığınız barbunya kuru barbunya ise pişirmeden bir gün öncesinde ıslatmanız gerekecektir. Sonrasında beklettiğiniz bu suyu süzüp bol su ile barbunyaları yeniden iyice yıkamalısınız. Son kez bir daha süzme işlemi yaptıktan sonra artık barbunyayı pişirme işlemine geçebilirsiniz. Bunun için tencerenin içine haşlama suyunu ve barbunyaları koyup yaklaşık 10 dakika kadar haşlayabilirsiniz. Haşlama işlemi tamamlandıktan sonra bu suyu dökmeli ve yeniden artık pişirme aşaması için su ilave edip barbunyaları pişirmeye başlamalısınız. Özellikle barbunyanın bu şekilde yıkanması ve suyunun değiştirilmesi çok ama çok önemlidir. Bu sayede barbunyanın üstünde bulunan tarımsal ilaçlar ya da atıklar ortadan kaldırılabilir. Bunun sonucunda da çok daha sağlıklı ve lezzetli bir barbunya yemeği yapmış olursunuz. Yukarıda belirttiğimiz süreçleri gerçekleştirdikten sonra barbunyayı nasıl tüketeceğiniz size kalmış. İster sıcak yemek olarak, ister soğuk zeytinyağlı yemek olarak, isterseniz de farklı bir meze olarak tam damak tadınıza uygun bir barbunya lezzeti ortaya çıkartabilirsiniz. Ancak daha sağlıklı olması adına mümkün mertebe az kalorili olacak şekilde pişirmenizi öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.