Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Baş Ağrılarınızın Sebebi Karaciğeriniz Olabilir!

Stresi ve anksiyeteyi insanlar yalnızca onları ruhsal anlamda etkileyen problemler olarak görüyorlar. Oysa stresi azalttığınız takdirde yalnızca duygusal durumunuza değil karaciğerinize de olumlu yönde katkı sağlamış oluyorsunuz.

Pek çoğumuz zaman zaman aniden gelen, bazen hemen geçen bazen uzun süren baş ağrıları ile muhattap oluyoruz. Bu baş ağrılarının pek çok sebebi de olabilir. En yaygın sebepleri arasında ise ruhsal gerginlik, migren ya da sağlıksız karaciğer gösteriliyor. Muhtemelen stresin ya da migrenin nasıl baş ağrısına yol açtığını ve nasıl önlemeniz gerektiğini biliyorsunuzdur. Biz bu yazımızda daha çok baş ağrısının karaciğerimiz ile olan ilişkisine detaylı bir şekilde bakacağız.

Baş Ağrılarımız ile Karaciğerimizin Ne Gibi Bir İlişkisi Olabilir?

Öncelikle söylememiz gerekiyor ki karaciğerimiz sağlıklıysa yaşam kalitemiz çok iyi bir seviyede olur. Yani karaciğer sağlığı genel sağlığımızı da çok kapsamlı bir şekilde etkiliyor. Fakat aksi durumlarda bazen hazımsızlık, baş ağrısı ya da kronik yorgunluk gibi sorunlarla da karşı karşıya kalabiliyoruz. Bu belirtiler bazen sıradan belirtiler olduğu gibi bazen ciddi bir sorunun da habercisi olabiliyor. Bu yüzden vücudumuzdaki belirtileri iyi bir şekilde gözlemlemek gerekiyor.

Eminiz, siz de o hep olan baş ağrınızın karaciğeriniz ile ne gibi bir ilgisi olduğunu düşünüyorsunuzdur. Şimdi açıklıyoruz. Öncelikle yaşayacağınız ağrıyı bir tarif edelim. Ağırlıklı olarak şakaklarda ya da başın arka tarafında şiddetli olan ve zaman zaman gidip gelen bir ağrıyı tarif ediyoruz aslında.

Pek çok kişi bu ağrı tipinin gerginlikten dolayı ortaya çıktığını düşünürler. Fakat buna direkt gerginlik demeden önce başka belirtilere de bakmalısınız. Örneğin aynı zamanda karnınızda bir ağrı, midenizde şişkinlik, ağzınızda acı tat, dilinizin üstüne beyaz ya da sarı ile kaplanmış bir görüntü ya da mide bulantınız var mı? Eğer baş ağrısına bu belirtiler de eşlik ediyorsa sorunun asıl kaynağı karaciğer olabilir.

Hatta doktorlar uykusuzluk ya da sabahları uyanmakta zorluk çekmenin de bunun için bir belirti olabileceğini söylüyorlar. Hatta böyle durumlarda kadınlar PMS dönemlerini çok daha şiddetli yaşıyorlar.

Aslında bu durumların her biri karaciğerin çok sağlıksız ve toksik durumda olmasından kaynaklanıyor. Çünkü karaciğerimiz, beynimize ve diğer organlarımıza ihtiyaç duydukları enerjiyi gönderemiyor. Bunlar da o organların standart çalışma fonksiyonlarını yerine getirememelerinden kaynaklanıyor. Dolayısıyla tüm bunlar devamında baş ağrısı ve yorgunluk gibi belirtileri de getiriyor.

Karaciğerin Sağlıklı Olması ve Baş Ağrılarından Uzak Kalmak İçin Ne Yapılmalı?

1. Beslenme

Öncelikle yemeklerinizde büyük porsiyonlara yönelmemeniz gerekiyor. Elbette doyana kadar yemelisiniz. Fakat mümkün mertebe öğünlerinizi gün içine yaymalısınız. Özellikle kesinlikle günün en önemli öğünü olan kahvaltıyı atlamamanız gerekiyor. Bunun yanı sıra genel sağlığınız için yağ, şeker, süt, kızarmış gıda ve tuz tüketiminde de bir kısıtlamaya gitmeniz gerekebilir. Bunların yerine düzenli olarak mutlaka bol miktarda sebze ve meyve yemeye özen göstermelisiniz. Hatta sebzeleri de pişireceğiniz zaman buharda pişirmeye özen göstermelisiniz. Özellikle en iyi etkiyi alabilmek için yeşil yapraklı sebzeleri tercih etmelisiniz. Bunların yanı sıra yeşil çay, hindiba ve boğa dikeni gibi bitkiler de karaciğeriniz için çok sağlıklı olacaktır.

2. Günlük Davranışlar ve Ruh Hali

Aslında alışkanlıklarınız da ruh halinizi bir hayli fazla etkiliyor. O yüzden bir egzersiz için günlük yarım saatinizi ayırmanız gerekiyor. Ya da örneğin 15 dakika boyunca koşmayı deneyebilirsiniz. Bunun yanı sıra duygusal durumunuz da çok önemli. O nedenle stresten ve anksiyeteden mümkün mertebe uzak kalmalısınız. Bunun için de zaman zaman kendinizle baş başa kalmanızı ya da ufak mutluluklar için örneğin sevdiklerinizle bir kahve içmenizi öneririz. Böylece stresten sıyrılıp kendinizi daha rahat hissedecek zamanlar ve ortamlar yaratabilirsiniz.

Baş Ağrısını Ortadan Kaldıracak Beslenme Yöntemi

1. Kahvaltı

Kahvaltınızda mutlaka içine bir miktar limon sıkılmış bir bardak su olmalı. Bunun yanı sıra tam buğday ekmeğinin üstüne şekersiz yaban mersini reçeli sürerek tüketebilirsiniz. Yanında da yarım elma ile birkaç tane de fındık çok iyi olacaktır.

2. Öğle öncesi

Öğle yemeğinden önce bir adet elma ya da bir adet armut da yemeniz gerekir. Bunun yanında bir dilim kızartılmış tam buğday ekmeği ile birkaç tane zeytin ve bir bardak yeşil çay içebilirsiniz.

3. Öğle yemeği

Öğle yemeğinizde brokoli ya da Brüksel lahanası gibi ızgara sebzeleri, ızgarada pişirilmiş balıkları ve özellikle papayayı tercih edebilirsiniz.

4. Atıştırmalık

Arada atıştırmalık olarak da yulaf ezmesi, çilek ve bir bardak su tüketmelisiniz.

5. Akşam yemeği

Akşam yemeği öğününde zeytinyağlı enginar, esmer pirinç pilavı ve kivi tüketmenizi öneririz. Marul hazmetmesi çok zor olan bir yiyecektir. Bu yüzden onu akşam yemeğinde değil de öğle yemeğinde tüketin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.