Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

BAŞ AĞRISI NEDEN OLUR?

Bu yazımızda sizlere 7’den 70’e herkesin başına gelen bir sağlık sorunu hakkında bilgiler vereceğiz. Yazımızın devamında sizlere verecek olduğumuz bu bilgiler sayesinde sizlerde bağ ağrısı konusunda bilgi sahibi olarak konu hakkındaki tedavilerinizi olabilirsiniz.

İlk olarak yazımızda, baş ağrısını açıklayacak olursak eğer, başta ve kimi zaman da boyun veya sırtın üst kısmında oluşan ağrılara verilen genel isimdir. Baş ağrıları günümüzde en yaygın olan sağlık sorunlarının başında gelmektedir. Ancak ciddi bir sağlık sorunu değildir ve kolay bir şekilde tedavisi gerçekleşmektedir. Ancak uzun süreli olan baş ağrıları ve aynı zamanda şiddetli olan baş ağrıları altında yatan ciddi bir sağlık sorununun belirtisi olarak sayılmaktadır.

Birçok durumda, baş ağrıları daha fazla dinlenme ve yeterli sıvı içme tüketme durumları sizlere bu konuda yardımcı olacaktır. Ayrıca reçetesiz satılan ağrı kesiciler ve yapacak olduğunuz yaşam tarzı değişiklikleri ile evde baş ağrısı tedavisi de yapabilirsiniz.

Baş ağrıları, başınızın bir bölgesinde oluşabileceği gibi, başın her iki tarafında da meydana gelebilmektedir. Ayrıca belirli bir konuma izole edilmesi söz konusu da olabilmektedir.

Bir baş ağrısı hissi zonklama veya keskin, şiddetli bir ağrı ile kendini gösterebilmektedir. Baş ağrısı yavaş yavaş gerçekleşebileceği gibi, birdenbire ani bir şekilde de başlayabilir. Baş ağrıların sürüş zamanları ise, bir gün gibi kısa zamanları kapsarken kimi zamanlarda günlerce de devam etmektedir.

Ancak, sizde mevcut bulunan baş ağrılarınız, reçetesiz ilaçlar veya yapmış olduğunuz yaşam tarzı değişikliklerine rağmen geçmiyorsa, doktora gitmeniz gerekmektedir.

Baş ağrılarını sık nedenlerinden olan ana türlerinden bazıları aşağıda açıklanmıştır. Bu kapsamda tedavilerinizi altında yatan nedene göre olabilirsiniz.

Baş Ağrısı Neden Olur?

Baş ağrısının oluşmasında birçok neden bulunmaktadır. Doktorlar ise bu durumları gruplandırarak kategorize etmektedirler. Bu neden grupları ise şöyle sıralanmaktadır;

1.Gerilim Tipi Baş Ağrıları

ilk-yardim-yol-tutmasi

Gerilim tipi baş ağrıları, baş ağrısının en sık görülen tipi olmaktadır. Bizlerin normal, “günlük” baş ağrıları olmaktadırlar. Bu kapsamda, sıkı bir bant etrafında gerilme ve sanki başın iki tarafını da etkileyen sürekli bir ağrının hissi oluşmaktadır. 

Bir gerilim tipi baş ağrısı normalde günlük faaliyetlerinizi etkileyen bir baş ağrısı olmamaktadır. Çok şiddetli ve ağrılı olmamaktadırlar. Bu tip baş ağrıları genellikle, bir saat ile 30 dakika arasında sürmektedir. Ve sürekli olan ağrılar değildir ve yaklaşık olarak 1 gün içerisinde olmaktadır.

Gerilim tipi baş ağrılarının kesin nedeni bilinmemektedir. Ancak gerilim baş ağrıları, stres, kötü duruş, öğün atlama ve düzensiz yemek gibi nedenlere bağlı olmaktadır.

Gerilim baş ağrıları gibi genellikle normal ağrı kesici ile tedavi edilebilir. Bu ilaçlar ise, parasetamol ve ibuprofen olmaktadır. Bu ilaçlar çok ağrı ilaçlar olmamaktadır. Bunlara ek olarak ise, düzenli uyku, stresi azaltmak ve iyi bir egzersiz yapma gibi hayat tarzındaki değişiklikleri de aynı zamanda sizlere yardımcı olacaktır.

2.Migren

migren

Migren, gerilim tipi baş ağrılarından daha az görülür. Genellikle başın ön ya da yan kısmında şiddetli bir zonklayıcı ağrı gibi his oluşmaktadır. Bu ağrılara ek olarak ise bazı insanlarda diğer belirtiler ise, mide bulantısı, kusma ve ışığa ve sese aşırı duyarlılık gibi belirtiler olmaktadır.

Migren, gerilim tipi baş ağrılarında daha ciddi olma eğilimindedir ve normal günlük aktivitelerinizi büyük çoğunlukla kötü etkilemektedir. Migren ağrıları saatlerce devam etmektedir. Bu kadar uzun süre şiddetli ağrılarının bulunması ise, kimi zaman kişilerin günlerce yataktan çıkmamalarına neden olmaktadır.

Çoğu kişi reçetesiz ilaçlar ile birlikte başarıyla migren tedavisi olabilmektedir. Ancak bu kapsamda daha güçlü bir ilaca ihtiyacınız olacaktır. Bu ilaçlar ile birlikte rahatlamak ve migreni önlemek mümkün olabilecektir.

3.Küme Tipi Baş Ağrısı

denge-sorunlari-sosyal-yasaminizi-etkilemesin

Küme tipi baş ağrıları yılın belli zamanlarında meydana gelmektedir. Ya da 2-3 aylık süreçlerden sonra düzenli olarak gerçekleşen baş ağrılarına verilen addır. Bu tip baş ağrıları nadir olarak kişilerde görülmektedir.

Dayanılmaz acılar verse de, göz çevresinde şiddetli ağrıya neden olmaktadır. Ve genellikle diğer belirtiler kapsamında, bir sulanma veya kırmızı göze bağlı olarak ortaya çıkar ve tıkalı burun akıntısı yapmaktadırlar.

İlaçlar küme tipi baş ağrılarının belirtilerini hafifletmek konusunda pek yardımcı olmamaktadır, ama bir doktor özel tedaviler ile ağrıyı dindirmek için reçete ve daha fazla oluşacak olan ağrıları önlemek için sizlere ilaçlar verebilir.

4.İlaç ve Ağrı Kesici Baş Ağrısı

ağrı-kesici-ilaçlar

Bazı baş ağrıları ilaçlarının, belirli bir yan etkisi vardır. Sık sık baş ağrısı da çok fazla ağrı kesici alarak oluşabilmektedir. Bu bir ağrı kesici veya ilaçların aşırı kullanımı baş ağrısı olarak bilinir.

İlaç aşırı kullanım baş ağrıları genellikle sizin acınızı hafifletmek için, ilaç alım zamanları değiştirilecektir. Bu kapsamda ilaç alımı hergün alımdan, haftalık alıma göre değişecektir.

5.Hormon Baş Ağrısı

woman-having-stomach-pain

Kadınlarda baş ağrısı genellikle hormondan kaynaklanır ve birçok kadın kendi adet dönemlerinde oluşmaktadır.  Kombine doğum kontrol hapı, menopoz dönemleri ve gebelik durumları kişilerin potansiyellerini tetikler.

Stresi azaltmak, düzenli uykuya sahip olmak ve düzenli beslenerek öğün kaçırmanın engellenmesi ile birlikte, baş ağrısı adet döngüsü ile ilişkili olmasında  sizlere yardımcı olabilir.

6.Baş Ağrısının Diğer Nedenleri

1012896_620x413

Baş ağrısı oluşumundaki diğer nedenler ise şöyledir;

 1. Fazla alkol tüketimi
 2. Bir kafa travması veya sarsıntı
 3. Soğuk algınlığı  veya grip
 4. Temporomandibular bozukluklar  – “çiğneme” kasları etkileyen sorunlar ve alt çene ve kafatası tabanında arasındaki eklemleri etkileyen sorunlar
 5. Sinüzit  – sinüslerin zarının iltihaplanması
 6. Sinüs baş ağrısı
 7. Karbonmonoksit zehirlenmesi
 8. Uyku apnesi- boğaz duvarlarının verdiği rahatsızlık ile birlikte uyku sırasında oluşan solunum kesintileri
 9. Arter gözyaşları (karotis veya vertebral diseksiyonu)
 10. Chiari malformasyonu (kafatasının tabanındaki yapısal sorun)
 11. Diş sorunları
 12. Kulak enfeksiyonu (orta kulak)
 13. Dev hücreli arterit (arterlerin zarının iltihaplanması)
 14. Glokom
 15. Monosodyum glutamat (MSG)
 16. Psödotümör serebri (kafatasının içinde artan basınç)
 17. Toksoplazmozis
 18. Trigeminal nevralji (yüz ve beyin bağlayan sinir bozulması)

Ne Zaman Doktora Görünmeliyiz?

Bir baş ağrısı gibi inme, menenjit veya ensefalit gibi ciddi bir durumun belirtisi olabilir. Aşağıda sizlere verecek olduğumuz durumlara sahip iseniz, acil olarak vakit kaybetmeden tıbbi bir yardım almanız gerekmektedir. Bu durumlar ise şöyle sıralanmaktadır;

 • Sorun anlamada ve konuşmada karışıklık
 • Bayılma
 • Yüksek ateş, 39 C 40 C ve daha fazlası olması durumunda
 • Vücudunuzun bir tarafında uyuşma, güçsüzlük ya da felç
 • Boyun tutulması
 • Görmede sorunlar başladıysa
 • Konuşma yetinizde bir sorun varsa
 • Yürüyüşünüzde bir sorun varsa
 • Bulantı veya kusma (Açıkça grip veya bir başka sorunla ile ilgili değilse)

Bunların dışında yer alan ve doktorunuzu giderek kendinizi muayene ettirmeniz gereken diğer belirtiler ise şöyle olmaktadır;

 • Her zamankinden daha sık baş ağrılarınız varsa,
 • Her zamankinden daha şiddetli baş ağrılarınız varsa,
 • Baş ağrılarının daha da kötüye gitmesini engellemek için alınan reçetesiz ilaçlarının herhangi bir etkisini göremediğiniz zaman,
 • Çalışma, uyku veya normal aktivitelerinizi engellemeye başladığı zaman,

Bu kapsamda doktorunuz sizlere yapacak olduğu muayeneler ile birlikte baş ağrısının altında yatan nedeni bularak size en uygun tedavi biçimini önerecektir.

Baş Ağrısı Tedavisi Nasıl Olur?

Baş ağrılarının tedavilerinde ilk aklınıza gelen ilaç kullanmak olmamalıdır. Bu kapsamda baş ağrınızın çeşidine göre tedavi biçimi uygulamanız gerekmektedir. Böylesi durumlarda ise doktorunuz sizlere yardımcı olacaktır.

Ayrıca baş ağrısını geçirmek için sizlerinde yapması gerekenler şöyledir;

 1. Düzenli olarak egzersizler yapın. egzersizlerinizi açık hava şartlarında yapmanız sizlere daha çok yardımcı olacaktır.
 2. Masaj yapın. Baş ağrılarınızı gidermek için şakaklarınıza yapacak olduğunuz masajlar sizlerin dinlenmenizi ve rahatlamanızı sağlayacaktır.
 3. Sıcak duş ve soğuk kompres uygulayın.
 4. Düzenli yemek yemeye özen gösterin. Bu kapsamda bazı gıda takviyeleri yapın. B2 vitamini, koenzim Q10,  magnezyum sülfat almanız sizlerin baş ağrısına iyi gelecektir.

Tüm bu tedavi aşamalarında doktorunuzun tavsiyelerini takip etmek sizlere daha yardımcı olarak, baş ağrılarından kurtulmanızı sağlayacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Çeyrek Kafa dedi ki:

  Baş ağrısı, günlük yaşantımızı etkileyen, sıradan işlerimizi yapmamızı bile zorlaştıran, sağlıklı düşünme yeteneğimize olumsuz tesir eden ve bazen de çok ciddi sağlık sorunlarının habercisi olarak maalesef çok sık rastlanılan bir rahatsızlık.
  Baş ağrısı ile ilgili vermiş olduğunuz faydalı bilgiler için teşekkür ederiz.