Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Baş Parmak Çıkıntısı Neden Olur?

HV yani Hallux Valgus deformesi olarak da bilinen ve ilk olarak Carl Huster tarafından tanımlanmış olan baş parmak çıkıntısı durumu, birinci ayak parmağının zamanla içe doğru dönerek tarak kemiğinin dışına doğru yönelmesi sonucunda meydana gelen çıkıntıyı ifade eder. Bu rahatsızlık ayak baş parmağının dışa açılanması anlamına gelmekte olup oldukça kompleks bir durumdur. Üstelik bu rahatsızlığa çeşitli patolojiler de eşlik eder.

Bu patolojilerin arasında medial çıkıntılar, medial çıkıntının üzerinde yer alan bursan enflamasyonu ve hipertrofisi, metatarsus primus varus, baş parmakta laterale deviasyonu, metatars başı altında yer alan sesamoidlerin subluksasyonu, taraklı ayak, nasırlaşma ve kireçlenme gibi patolojiler yer alır. Hallux Valgus rahatsızlığı genellikle moda ayakkabı isimli yüksek topuklu ve ucu sivri olan ayakkabı giyen kişilerde görülür. Günümüzde kadınların tercih ettiği topuklu ayakkabıların bu rahatsızlığa neden olan en büyük unsur olarak görüldüğünü de belirtelim.

Baş Parmak Çıkıntısının Nedenleri Nelerdir?

Hallux Valgus deformitesinde aile geçmişine bakılır. Bu tür bir rahatsızlığa sahip olan kişilerin ailesinde yer alan büyüklerde de bu rahatsızlığa rastlamak mümkün olur. Babet ya da dar yüksek ökçeli ayakkabılar giymek bu hastalığa yol açsa da kimi kişiler rahat ayakkabı türleri olan spor ayakkabıları giyse de bu hastalığa yakalanır.

Aşil tendonları kısa olan kişilerde de baş parmak çıkıntısı görülebilir. Ayağın içe dönük bakması, uzun süre ayakta kalmak, düz taban sorunu, ayak eklemini tutan romatizma sorunları ve aşırı kiloluluk gibi nedenler ile eklem gevşekliği olan birinin uzun süre hareket etmesi durumunda bu rahatsızlık kendini gösterir.

Baş Parmak Çıkıntısının Belirtileri

Halluks valgusun ortaya çıkmasına sebep olan sivri ve ucu dar ayakkabılar sebebiyle kızarıklık, şişlik, tarak kemiklerinde ağrılar ve ilerlemiş olan vakalarda ise nasır görülür. İstirahat ile birlikte geçebilen bu hastalık ayakkabı giyilmesi ile birlikte biraz önce bahsi geçen belirtilerinin tamamını ya da birçoğunu gösterir.

Baş Parmak Çıkıntısının Teşhisi ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Baş parmak çıkıntısı genellikle ortopedi konusunda uzman olan bir doktor tarafından yapılacak olan fizik muayenesi ile teşhis edilir. Hastaların ön, arka ve yan grafilerinin radyolojik olarak incelenmesi için film çekilebilir. Radyolojik incelemeye göre hasta için belirlenecek olan bir tedavi yöntemine göre işlemler başlar. Bu noktada dikkat edilmesi gereken şey şekil bozukluğunun tekrar ortaya çıkmaması için tedavi yöntemine doğru bir şekilde karar vermek olmalıdır.

Baş parmak çıkıntısı hastalığının en başta gelen tedavi yöntemi ameliyat olur. Bazı kişilerin ameliyatı istememesi halinde uzun süre boyunca rahat ayakkabılar giymesi gerekir ve bu hastalar belirli aralıklarla takip edilerek incelenir. Rahat spor ayakkabı giyilse dahi şişkinlik, kızarıklık ve ağrıların devam etmesi halinde hasta ameliyata alınır. Osteotomi, ekzastektomi, artrodez ve rezeksiyon artroplastisi gibi operasyonlar tedavi sırasında uygulanır. Bu operasyonlar genellikle birbirine benzerlik gösterir.

Dışarıya doğu yönelmiş olan kemiğin eski haline geri dönebilmesi için yapılan bu ameliyatı olacak olan hastanın yaşı ve ayak baş parmağında oluşan hasar büyük önem taşır.

Baş Parmak Çıkıntısı Ameliyatı Sonrası Neler Yapılmalıdır?

Baş parmak çıkıntısı ameliyatının ardından hastaların dikkat etmesi gereken üç önemli dönem bulunur.

1. Dönem

Birinci dönemde hastanın tuvalet ihtiyacını gidermesi haricinde evin içinde dinlenmesi ve hareket etmemesi gerekir. Bu dönem geçirilen operasyon ve hastaya göre değişiklik gösterse de genellikle 2 ve 6 hafta aralığında sürer. Bununla birlikte bu dönemde hastalara özel olarak ayakkabıların verilmesi ve ayağın şişmesinin engellenmesi gerekir.

2. Dönem

Bu dönemde hastaların ortopedik ve rahat ayakkabıları kullanması gerekir. Normal hayatına devam edebilecek olan hastaların bir sonraki döneme geçmesi için genellikle altı hafta gerekir.

3. Dönem

Üçüncü dönem ise hastalığın tamamen iyileştiği dönem olup normal ayakkabıların giyilebildiği dönem olsa da her ihtimale karşı ayakkabı seçimine dikkat etmenizde fayda var.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.