Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Baş Terlemesi Nasıl Geçer?

Terlemek, insanlar için gayet doğal bir durumdur. Vücuttan fazla suyu atmak amaçlı olan terlemeler vücudun normal işleyişinde yer alır. Normal sayılan terlemeler genellikle aşırı sıcak olduğu, ağır işler yapıldığı durumlar sonucunda meydana gelir. Hatta çoğunlukla durduğumuz yerde de terleriz fakat bir etken yok ise terleme çok azdır ve biz bunu anlamayız. Terlemeler vücudun hemen hemen her yerinden gerçekleşir.

Çünkü terleme vücudumuzda gözeneklerden olur ve vücudumuz gözeneklerden oluşur. Koltuk altı ve avuç içi terleyen bölgelere verilebilecek en iyi örneklerdendir. Ayrıca sırt bölgesi de terlemeye en müsait bölgelerden birisidir. Sayılan bu bölgelerden farklı olarak başımız da terler. Fakat bazı durumlarda terlemeler fazla olur ve sizi rahatsız edecek seviyeye gelir. Baş terlemesi de bu duruma verilebilecek örneklerden bir tanesidir. Bu yazıda baş terlemesinin ne olduğu, neden olabileceği ve nasıl geçeceği konularında bilgiler vereceğiz.

Baş Terlemesi Nedir?

Baş Terlemesi Nasıl Geçer?

Baş terlemesi, adı üstünde baş bölgesinin normalden fazla ve sürekli terlemesi durumudur. Bu durumdaki kişilerin baş bölgesi genellikle sürekli terli kalır ve en ufak bir sıcaklık artışında hemen terleme eylemi başlar. Bu durum fiziksel olarak can sıktığı gibi psikolojik olarak da hastanın canını sıkan bir durumdur. Çünkü her daim bir terleme durumu hiç de iyi hissettiren bir his değildir. Bu sebeple sürekli baş terlemesi yaşayan insanlar bazı durumlarda insan içine dahi çıkmak istemeyebilir.

Baş Terlemesi Neden Olur?

Baş Terlemesi Nasıl Geçer?

Baş terlemesinin birçok sebebi olabilir. Bu sebepler kalıtsal olabildiği gibi bir hastalıktan da kaynaklanabilir. Bunun belirlenmesi için bir doktora gidilmelidir. Yapılacak testeler ve incelemeler sonucu doktor teşhisi belirleyecektir. Genel olarak baş terlemesinin sebeplerini kalıtsal sebepler ve hastalık sebepli durumlar olarak iki ana gruba ayırabiliriz. Ayrıca hastalık sebepli baş terlemelerini de tiroit, kalp krizi, diyabet, ilaçların yan etkisi, stres şeklinde sıralamak mümkündür.

Kalıtsal Sebepli Baş Terlemeleri: Kalıtsal sebepli baş terlemeleri, ailede daha önceden birisinde olan kişilerde görülebilir. Aslına bakılırsa bu durum diğer kalıtsal terlemeler için de geçerlidir. Hareket etmek ile dahi ortaya çıkabileceği için kişilerin gündelik hayatları sıkıntıya uğrayabilir.

Hastalık Sebepli Durumlar: Baş terlemesinin diğer bir sebebi mevcut bir hastalıktan kaynaklı olabilir. Hastalıkların birçok yan etkisi vardır. Bu yan etkilerden bir tanesinin de baş terlemesi olması mümkündür. Aynı zamanda bir hastalık için kullanılan ilaçlar da baş terlemesi şeklinde yan etki yapabilir. Kısacası baş terlemesi çeşitli kalıtsal sebeplerden farklı olarak sonradan ortaya çıkabilir ve mevcut sorun halledilince geçebilir.

1. Tiroid

Tiroid hastalığı önemli bir hastalıktır ve belirtileri görüldüğü takdirde mutlaka doktora gidilmeli ve tedaviye başlanmalıdır. Tiroid hastalığının bazı durumlarında baş terlemesi görülebilir. Genel olarak tiroidin fazla salgılanması terlemeye yol açar ve bu terleme bölgelerinden bir tanesi de baş bölgesidir.

2. Kalp Krizi

Kalp krizi durumu özellikle orta ve üstü yaşlarda insanların daha fazla geçirme ihtimali olan bir durumdur. Kalp krizinin ilk belirtilerinden birisi sol kol ve göğüs bölgesi ağrısıdır. Diğer bir belirti ise baş terlemesi olabilir. Genelleme yapmak yanlış olabilmekle beraber tedbirli olmakta fayda vardır.

3. Diyabet

Diyabet hastalığı aynı zamanda sinirleri de etkiler. Bu etkilenmeden kaynaklı olarak baş bölgesinde bir terleme görülebilir. Diyabet hastası olan kişilerin özellikle gece yediği yiyecekler baş terlemesine yol açar. Bu durumları gözlüyorsanız bir doktora görünmelisiniz.

4. İlaçların Yan Etkisi

Yukarıda da bahsi geçtiği gibi mevcut bir hastalık için kullanılan ilaçların yan etkisi baş terlemesi olabilir. Her ilaç için geçerli olmamakla birlikte ilgili etken madde sebebiyle baş terlemesi görülebilir.

5. Stres

Günlük işin yoğun temposu olsun, öğrencilik hayatı olsun bunun gibi birçok benzer sebepli durumlar kimi zaman strese yol açabilir. Stresin birçok yan etkisi vardır. Bunlardan bir tanesi de baş terlemesidir. Genel olarak bir bunalma ve terleme halini baş bölgesinde terleme destekleyebilir.

Baş Terlemesi Nasıl Tedavi Edilir?

Baş Terlemesi Nasıl Geçer?

Baş terlemesinin tedavi durumu hastalığın nedenine göre değişir. Bu sebeple baş bölgesinde terleme yaşayan kişilerin öncelikle bir doktora gitmeleri gerekir. Doktor, gerekli incelemeleri ve analizleri yaptıktan baş bölgenizdeki terlemenin sebebini belirleyecektir. Baş bölgenizdeki terlemenin sebebi eğer kalıtsal ise buna göre hareket edilir. Eğer baş bölgenizdeki terlemenin sebebi hastalık kaynaklı ise ilaç tedavisi ile bu durum engellenebilir, hatta önüne geçilebilir.

Doktorunuz gerekli incelemeleri yaptıktan sonra kullandığınız ilaçları da değiştirebilir. Bunun yanı sıra genel olarak yapılması gereken şeyler kafa bölgesini oldukça temiz tutmaktır. Ayrıca kafein, çay, çikolata gibi yiyecek ve içeceklerden uzak durulmalı, bol bol su içilmelidir. Ayrıca fazla kilo sorunu olan kişilerin kilo vermesi baş bölgesindeki terlemenin önüne geçebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.