Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Başımın Sağ Kısmındaki Acı Neden Olur?

En sık görülen rahatsızlıklardan biri olan baş ağrısı kimi zaman yalnızca sağ tarafta hissedilir. Normal şartlarda iki gruba ayrılan baş ağrılarının bazen altında bir rahatsızlık yatmaz ve bu grup birincil baş ağrısı grubu olur. Diğer yandan bir rahatsızlıktan dolayı ortaya çıkan baş ağrıları ise ikincil baş ağrısı grubuna girer. Başta ağrı oluşturan her iki durumu da yazımızın devamında inceleyeceğiz.

Başın Sağ Tarafındaki Acının Nedenleri Nelerdir?

1. Travma Etkenleri

Başın sürekli olan dış ortam ile ilişkide olması kaza ve yaralanmalara yol açabilir. Başa alınan fiziksel bir hasarın ağrıya yol açması mümkündür. Baş üstüne düşmek, duvara çarpmak ya da buna benzer durumlar sağ tarafta acıya neden olabilir. Ağrıların çok şiddetli olması halinde doktora gidilmesi gerekir. Zira aşağıda yer alan belirtiler sebebiyle beyin kanaması sorunu ile karşı karşıya kalmış olabilirsiniz.

  • Konuşurken zorlanma,
  • Mide bulantısı ve kusma,
  • Bilinç kaybı,
  • Denge sağlamakta zorlanma,
  • Aniden baş gösteren şiddetli baş ağrıları.

2. Migren

Migren rahatsızlığının en bilinen belirtisi baş ağrısı olur. Başın tamamında ya da belirli bir bölümünde görülebilen bu rahatsızlığın henüz sebebi bilinmese de stres, uykusuzluk ve kullanılmakta olan çeşitli ilaçlar bu duruma sebep olabilir. Ayrıca  yetersiz ve dengesiz bir şekilde beslenen kişilerde de migren görülebilir.

Yalnızca baş ağrısı yeterli bir migren sebebi olmamakla birlikte bu durumun doktor tarafından incelenmesi halinde doğru bir kanıya varmak mümkün olur. Mide bulantısı, görme sorunları, sese, ışığa ve kokuya karşı hassasiyet de migren belirtileri arasında yer alır.

3. Psikolojik Etkenler

Günümüz sorunları olan endişe ve stres gibi sorunlar fiziksel problemlere yol açar. Yoğun ve stresli geçirilen günler baş ağrısına neden olur. Özellikle de sürekli olarak stres altında olan kişiler sıklıkla baş ağrısından şikayet eder. Stresten uzaklaşan ya da dinlenen kişilerin baş ağrısı azalır.

4. Omuz Yaralanmaları

Omuza gelen sert bir darbe sonucunda kas ve bağ dokuları zedelenebilir. Bu durumda baş ağrısının da ortaya çıkması mümkündür.

5. Diğer Nedenler

Diğer nedenler ise ikincil baş ağrıları olup, çeşitli rahatsızlıklardan dolayı ortaya çıkar. Bu tür rahatsızlıkların başlıca nedenleri arasında baş ve boyun bölgesinde meydana gelen yaralanmalar, sinir rahatsızlıkları, sinüzit ya da beyin rahatsızlıkları gibi nedenler bulunur.

Başın sağ kısmındaki acı uzun süre devam eder, sık sık tekrar eder ya da giderek artan bir şiddete sahip olursa hiç vakit kaybetmeden doktora gitmeniz gerekebilir. Zira baş ağrısına sebep olan birçok rahatsızlık ve hastalık bulunur. Bu hastalıklar çok daha ciddi bir sorunu işaret ediyor olabilir.

Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Baş ağrısına sebep olan durum çeşitli hastalık ya da rahatsızlıklardan biriyse bu durumda doktor tarafından tavsiye edilecek olan tedavi yöntemlerine uymak gerekir. Diğer yandan evde uygulayabileceğiniz çeşitli yöntemlerle de baş ağrısını geçirebilirsiniz. Baş ağrısının geçmesi için gergin ve stresli ortamlardan uzak durulması gerekir. Bunun için havadar ve ferah bir ortamda, yani mümkünse açık havada yürüyüş yapmanız baş ağrısını geçirmenizi sağlar. Şimdi yapabileceğiniz diğer şeylere bir göz atalım.

Karanlık ve Sessiz Ortam: Özellikle migren söz konusu olduğu zaman sessiz ve karanlık bir ortamda dinlenmek oldukça iyi gelir.

Masaj: Şakaklardan alına doğru, kaşların arasından, burun deliklerinin üst bölümlerinden göz kenarına dek cildi geren hafif basınçlar uygulayarak masaj yapabilirsiniz.

Sıcak Duş: Sıcak duş her daim vücuda iyi gelir. Vücudun gevşemesini sağlayan sıcak bir duş için yeterli vaktiniz yoksa yalnızca ayaklarınızı su dolu bir kaba koyabilir ve su ılıyana kadar soğuk su ilave edip bekleyebilirsiniz. Daha sonra ise ayaklarınızı kurulayıp çorap giyerek beyne yükselen kan basıncının ayaklara aktarılmasını sağlayabilirsiniz. Böylelikle de beynin yükü ve beraberinde de ağrı azalır.

Soğuk Kompres: Soğuk su dökülmüş bir bez ya da buz torbası ile başınıza basınç uygulayarak da baş ağrısını geçirmeniz mümkün.

Balık Yağı, Makarna, Muz: Beslenme uzmanları baş ağrısı için bu gıdaları öneriyor. Ayrıca acı bir kahvenin içine birkaç damla limon suyu sıkarak da çözüm bulabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.