Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Başımın Sol Tarafı Ağrıyor Ne Yapmalıyım?

Baş, insan vücudunun en önemli  sinirlerinin yer aldığı bir bölgedir. Başın sol tarafında yapısal ya da çevresel faktörlere bağlı olarak, aniden ağrı ortaya çıkabilir. Özellikle sol tarafındaki yüksek orandaki basınç, şiddetli baş ağrısına ve bununla birlikte zonklama hissine yol açar. Hafif ya da şiddetli olarak görülen ağrı, insanları gün içerisinde çok fazla zorlayıcı özellikte olabilir.

Gün içerisinde birçok hareketi yaparken ya da çalışırken insanların odaklanmasını engeller. Genel olarak birçok insanda, hayatı boyunca en az bir kere ağrı ortaya çıkabilir. Bazı insanlar için başın sol tarafındaki ağrı kronik yapıdadır, bazı insanlarda ise nadir olarak meydana gelebilir. Geçici bir süre olan baş ağrısı genelde ciddiye alınmaz ancak ağrının uzun süre geçmemesi durumunda önemsenmesi gerekir.

Başın Sol Tarafı Neden Ağrır?

başımın sol tarafı ağrıyor, ne yapmalıyım

Başın sol tarafında ağrı birtakım sebeplere bağlı olarak ortaya çıkar. Baş kısmında meydana gelen ağrı denilince, ilk akla gelen migren ağrısıdır. Başın iki tarafında görülme ihtimali yüksek olduğu gibi, ayrıca başın tek bir tarafında da ortaya çıkabilir. Genel olarak ağrı aniden başlar ve zonklama şeklinde oluşur. Migren ağrısında aynı zamanda ışığa karşı büyük oranda duyarlılık, bulantı ve kusma gibi belirtiler de ortaya çıkabilir. Erkeklere göre, kadınlarda daha fazla migren ağrısı görülür.

Stres günümüzde en çok hissedilen olumsuz duygulardan biridir. Uzun süreli çalışma saatleri, yoğun bir hayat gibi sebepler sonucunda stres her insanda oluşabilir. Stres, kendini en çok baş ağrısı şeklinde gösterir. Genel olarak başın sol tarafına, başa bir şeylerin batması hissiyle ağrı ortaya çıkar. Aynı zamanda ağrıya vücudun diğer bölgelerinde kas ağrısı, sese ve ışığa karşı olan fazla hassasiyet, uykuya dalarken zorlanma, kronik yorgunluk gibi şikayetler de eşlik edebilir. Baş ağrısının çeşitlerinden biri olan histamin, genel olarak ani bir şekilde ve herhangi farklı bir belirti olmadan meydana gelir. Histamin baş ağrısı çok şiddetli keskin ve yakıcı bir şekilde ortaya çıkabilir.

60 ve üzeri yaşa sahip olan bireylerde, temporal arterit olarak adlandırılan ağrı meydana gelir. Şiddetli olarak görülen baş ağrısı genel olarak bazen başın sol kısmında bazen de her iki tarafı etkisi altına alabilir. Uzun süre geçmeyen ağrı, ömür boyu belirli aralıklarla tekrar insanların karşısına çıkar.

Başın sol tarafında meydana gelen baş ağrısı, sinüzite bağlı olarak ortaya çıkabilir. Sinüzitten kaynaklanan ağrı, alın bölgesinde ve elmacık kemiklerinin arka kısmında başlar. Daha sonra başın sol kısmına yayılarak, burada iyice şiddetlenebilir. Ağrının yanı sıra, başta belirli bir oranda basınç hissedilir.

Başın Sol Tarafındaki Ağrı Nasıl Geçer?

başımın sol tarafı ağrıyor ne yapmalıyım

En önemli doku ve organlar baş kısmında kısımda yer alır. Bu nedenle başın sol tarafında meydana gelen ağrı, beyin ve göz gibi önemli organlara çok yakın olduğu için, uzun süreli olması durumunda, hiç vakit kaybetmeden mutlaka bir doktora başvurmanız gerekir. İlk olarak ağrının hangi sebepten kaynaklandığının tespiti sağlanmalıdır.

Eğer baş ağrısı, migren gibi bir sebepten kaynaklanıyorsa, kullandığınız ilaç ağrının hafiflemesine yardımcı olabilir. Aynı zamanda migrende görülen semptomları bir süre sonra yok olmasını kolaylaştırır. Daha fazla oluşabilecek migren atağına da engel olur. İlk başlayan migren atağını durdurucu ve önleyici olarak iki farklı türde ilaç kullanılabilir.

Başın sol kısmında ortaya çıkan ağrı çok sık oluyorsa, ağrı önleyici ilaçlar kullanabilirsiniz. Reçetesiz olarak satışı yapılan bazı ağrı kesicileri kullanarak ve aynı zamanda strese neden olan faktörleri hayatınızdan çıkararak, rahatlama sağlayabilirsiniz. Bu yöntemlerin yeterli olmaması durumunda doktorunuzun tavsiye ettiği daha güçlü ağrı kesici, anti depresan ve tansiyon ilaçları kullanabilirsiniz.

Başın tamamına ya da özellikle sol kısmına yapılan masaj hareketleri ağrının azalmasında etkili bir yöntem olabilir. Karanlık, gürültüsüz bir ortamda dinlenmek, ağrıya iyi gelir ve vücudun tamamını büyük oranda dinlendirir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.