Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Başta Çıkan Yaralar

Vücudumuzda zaman zaman bazı yaralar çıkabilir. Başta çıkan yaralar da bunlardan birisidir. Yaralar küçük olsa dahi iyileşmezse ve durumu kötüleşirse kötü sonuçlar doğurabilir. Bu yüzden bir sorun olduğu durumda mutlaka doktor kontrolünden geçilmelidir.

Başta çıkan yaralar, isilik, sivilce ve normal yara olarak karşımıza çıkabilir. Kıl köklerinde meydana gelen iltihaplanmalar da başta çıkan yaralara örnek olarak gösterilebilir. Sivilceler ve daha küçük olanlar kendiliğinden iyileşebilir fakat büyük yaralarda iltihap oluşursa, bu saç diplerine kadar inebilir. Bu iltihaplanma dip kısımlara indiğinde saç köklerine zarar verdiğinden dolayı daha kötü duruma yol açar. Hatta saç dökülmesine de sebep olduğu görülmüştür.

Başta çıkan yaralara rastlandığında derhal doktora gidilmeli. Doktor gerektiği takdirde sizi antibiyotik tedavisine başlatabilir ya da doğal ilaçlar kullanmanızı önerebilir.

Başta çıkan yaralar, dikkate alınmadığında kötü sonuçlar doğurabilir. Eğer iltihap büyür ve saç diplerine yayılırsa saç dökülmelerine kadar gidebilir. Böyle durumlarda erken teşhis ve tedaviye erkenden başlamak önemlidir. Şimdi başta çıkan yaraların nedenlerine ve tedavi yöntemlerine bakalım.

Başta Neden Yara Çıkar?

Başta çıkan yaralarının en önemli nedeni hijyendir. Gün boyunca saçlar yağlanır ve kirlenir. Kafa derisinin nefes alma oranı gittikçe azalır. Bundan dolayı da yaralar ve sivilceler çıkmaya başlar. Eğer yaralarla ve sivilcelerle çok uğraşırsanız daha da yayılabilir. Eğer kozmetik ürün kullanılıyorsa, sonrasında yüz ve saç temiz su ile iyice temizlenmelidir.

Başta çıkan yaraların bir diğer nedeni de aşırı sıcaktır. Sıcak havalar, saç diplerinin terlemesine yol açar ve saç diplerinin gereğinden fazla yağlanmasına sebep olur. Yağlanma da hijyeni yok ettiğinden dolayı yara çıkma olasılığını artırır. Yaz aylarında duş alma sayınızı artırarak vücudunuzun terden cildinizi koruyabilirsiniz.

Başta çıkan yaraların çıkmasının nedeni deri hastalıklarına da bağlanabilir. Saç derisindeki bazı mantar türleri başta yaraya neden olabilir. Sedef hastalığı da başta yara çıkmasının sebeplerindendir. Tedavisi ya da başlangıcı sırasında saç dibindeki deride kızarmalar, yaralar ve kepeklenme görülebilir.

Başta çıkan yaralar, aşırı stresten de çıkabilir. Stresli ve sıkıntılı gün geçiren kişilerin başında yara ve sivilce çıkma ihtimali daha fazladır. Ayrıca saç boyası kullanımı da yara oluşmasına neden olabilir. Saç boyası kullanmadan önce içeriğinde ne olduğu ve vücudunuzun o boyaya alerji gösterip göstermediğini öğrenmeniz gerekir.

Saçlara sürülen jöle ve sıkılan saç spreyleri de saç dökülmesine ve başta yara çıkmasına neden olabilir. Bir ürün kullandıktan sonra başınızda küçük küçük yara çıktığını hissediyorsanız derhal o ürünü kullanmayı bırakmalısınız. Daha ilerleyen dönemlerde saç dökülmelerini arttıracağından olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Başta Çıkan Yaralar Nasıl Geçer?

Başta çıkan yaraların tedavisinde ilk dikkat edilmesi gereken nokta temizliktir. Saç deriniz temiz olmadığı sürece ilaç da kullansanız uzun süreli bir faydasını göremezsiniz. Bu yüzden tedaviye başlamadan önce ve tedavi sırasında temizliğinize 2 kat daha fazla özen göstermelisiniz. Banyo yaptığınız sırada saçınızı durularken saçınızda sabun ya da şampuan kalıntısının kalmamasına dikkat edin.

Başta çıkan yaralar büyüklüklerine, çeşitlerine ve kişide oluşturduğu hastalığa göre farklı şekillerde tedavi edilir. Genelde başta çıkan yaralar geçici bir sorun olarak görülür, fakat ilerleyen durumlarda yara büyüyüp enfeksiyon kaptığında birçok olumsuz sonuç doğurabilir. Kendiliğinden geçmesinin beklendiği yaralar bir süre sonra aksine daha da büyür ve başka sorunlara neden olur. Kıl köklerinde enfeksiyon oluştuğunda oluşan yaralar, kıl dönmesi ve kıl batması yapacağından dikkat edilmesi gerekir.

Unutmayalım ki burada en önemli konu temizlik. Bir tedavinin öncesinde ve sonrasında kişinin temizliğinin tam olması tedavi sürecinin daha sağlıklı geçmesini sağladığından dolayı, dikkat edilmesi önemlidir. Başta çıkan yaraların tedavisi sırasında doktorunuz size özel şampuan verebilir. Bu şampuanı da belirtildiği gibi kullanmalı ve saçınızı yıkama esnasından iyice temizlemelisiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.