Ana sayfa Hastalıklar Hastalıkların Belirtileri BASUR BELİRTİLERİ NELERDİR?

BASUR BELİRTİLERİ NELERDİR?

5795
0
PAYLAŞ
basur belirtileri

Basur diğer bir deyişle hemoroid, anüs ve alt rektumda (kalın bağırsağın anüse açılan kısmı) bulunan damarların tıkanması ve tahriş olması anlamına gelmektedir. Basur, bağırsak hareketlerinde süzmeye veya hamilelik sırasında bayanların kan damarlarında basınç artışına sebep olur. Hemoroid de rektumun içerisinde (iç basur) veya anüsün etrafında bulunan derinin altında (dış basur) gelişme gösterir.

Basur çok yaygın bir hastalıktır. 50 yaş ve üzeri yetişkinlerin neredeyse yarısı basur belirtileri arasında bulunan kaşıntı, rahatsızlık ve kanama ile uğraşmak zorunda kalmaktadır. Olumlu bir haber olarak basur tedavisi pek çok etkili yöntem ile yapılmaktadır. Çoğu insan belirtilerden kurtulup evde tedavi ve yaşam stili değişikliği ile rahat bir şekilde hayatlarını sürdürebilmektedir.

Basurun Sebepleri Nelerdir?

Anüsün etrafında bulunan damarlar baskı altında kaldıklarında gerilmeye ve şişkinlik veya tıkanıklığa eğilimlidirler. Damarlar alt rektumdaki basıncın artması ile birlikte daha da tıkanırlar. Bu yüzden basıncın artmasına sebep olan etkenleri incelemek çok daha mantıklı olacaktır.

 • Bağırsak hareketleri sırasında süzülme,
 • Tuvalette uzun vakitler geçirme,
 • Kronik ishal veya kabızlık,
 • Obezite,
 • Düşük fiber takviyesi,
 • Hamilelik sırasında meydana gelen hormonal değişiklikler kan akış hızını arttıracak ve damarlardaki basınç artacaktır.
 • Aşırı kilolu olmak midede ve leğen kemiklerinin olduğu bölgedeki basıncı arttırır.
 • Uzun vadede meydana gelen kalp ve akciğer hastalıkları kan damarlarının genişlemesine oluşan baskının artmasına sebep olur.

Ayrıca yaş ilerledikçe rektumdaki ve anüsteki damarları destekleyen dokularda zayıflama ve uzama gerçekleşir. Bağırsak hareketlerinin hızlı bir şekilde tamamlanması da basura sebep olacaktır. Acele etmek ve telaş yapmak, aşırı bir gerilmeye ve rektal damarların daha fazla zorlanmasına sebep olacaktır. Bu durumda basur oluşumu gerçekleşir. İshal ve kabızlık durumlarında da aynı şekilde basınç yükselmesi olur.

Basurun Belirtileri Nelerdir?

Rektal kanamalardan dolayı en yaygın olarak meydana gelen basur çeşidi iç hemoroiddir. Tuvalete gittiğinizde normal bağırsak hareketleri sırasınca tuvalet kağıdında veya tuvalette kan izlerine rastlayabilirsiniz. Ayrıca direk dışkıda kan izlerini görebilirsiniz. Diğer belirtiler ise şu şekildedir;

1.Kaşıntı

itchy-bottom

Bu çok yaygın bir durumdur. Çünkü iç basur sebebiyle mukus sızıntısı yaşanır. Bu da o bölgedeki derinin tahriş olmasına ve doğal olarak kaşıntı oluşumuna sebep olur. Basurun olası sebepleri arasında kabul edilen bir durumdur.

2.Cilt Tahrişi

basur

 

Olası ve daha geniş çaplı basur rahatsızlıklarında anüsün bulunduğu çıkıntıdan çeşitli sızıntılar olur. Bu sızıntıların içeriği genellikle mukustur. Oluşan bu durumda çeşitli cilt tahrişlerinin yaşanması muhtemeldir.

3.Rahatsızlık

1419411954882

Normal bağırsak hareketleri sırasında dışkı atımı işleminde meydana gelen rahatsızlığı çok rahat bir şekilde hissedebilirsiniz. Bu rahatsızlık hissi, kalın bağırsağınızın sonunda bulunan hemoroidin şişmesi ile açıklanabilir. Genel olarak daha büyük basur, daha büyük acılara sebebiyet verecektir.

4.Ağrılar

1431594326647

Çoğu iç basur herhangi bir ağrıya sebep olmaz. Ancak büyük basur sorunlarında anüsü kontrol eden şişkinliklerde kaslardan meydana gelen sıkışmalardan ve tıkanıklıklardan büyük acılar meydana gelebilir. Acil durum gerektirir ve tıbbi bir destek alınması gerekmektedir.

Rektal kanamalar, oluşan acılar ve bağırsak alışkanlıklarındaki son değişiklikler kolon, rektal ve çeşitli diğer kanser türlerinin belirtisi olabilir. Bu yüzden bazı belirtiler çeşitli hastalıklar için karışık sinyaller içerebilir.

Basurun Komplikasyonları Nelerdir?

Basur rahatsızlığının az ve nadir de olsa çeşitli komplikasyonları bulunmaktadır. Bunlar;

 • Anemi: Diğer bir ismi ile kansızlıktır. Basurda görülen kronik kan kaybı ile anemi hastalığı oluşmaktadır. Kan kaybı ile birlikte vücuttaki hücrelere oksijen taşınma görevini sürdüren kırmızı kan hücreleri sağlıklı bir miktara ulaşamaz ve sayıları azalır. Böyle bir durumda anemi oluşması kaçınılmaz olur.
 • Strangüle Hemoroid: İç basura olan kan kaynağında kopmalar meydana gelir ise, hemoroid strangüle olur. Böyle bir durumda ekstra acılar ve dokuların ölmesine yol açılabilir.

Basur Teşhisi Nasıl Yapılır?

Yukarıdaki semptomlar gözetildiğinde, kontrol amaçlı bir hastaneye veya sağlık ocağına gitmeniz gerekmektedir. Bu aşamada doktorunuz, dış basur için çeşitli kontroller yapacaktır. Hastalığın tanısını koyabilmek için iç hemoroide ait birtakım testler yapılır. Bunlar;

 • İncelemeler: Anal kanal ve rektum anormallikleri için birtakım testleri içeren bir süreçtir. Dijital rektal inceleme için eline eldiven geçirip, eldiveni yağlayarak rektumdan içeri parmağını sokmak suretiyle bir inceleme yapar. Herhangi bir değişiklik hissettiğinde, tanıyı koymak için kesin bir sonuç almak adına birtakım testler daha yapar.
 • Görsel Teşhis: Anal kanal ve rektumda inceleme yapmak için iç hemoroid çok ince bir yapıya sahiptir. Bu yüzden ilk inceleme sırasında tam olarak teşhis edilemeyebilir. Doktorunuz bu durumu daha iyi algılayabilmek için kolon ve rektumun daha alt kısımlarını kontrol etmek için anoskop, protoskop veya sigmoidoskop gibi cihazlar kullanır. Bu aletler anüs ve rektumu daha iyi inceleyebilme imkanı tanır.

Ayrıca daha ayrıntılı bir kontrol için tüm kolonu inceleme imkanı veren bir kolonoskopi işlemi yapılır. Bundaki amaç;

 • Başka bir sindirim sistemi sorunu olup olmadığını anlayabilmek için işaretler ve semptomlar incelenir,
 • Kolorektal kanseri olup olmama durumu hakkında risk faktörleri belirlenir,
 • 50 yaş ve üzeri kişilerin daha önce kolonoskopi olup olmadığı yapılan bu işlem ile belirlenebilir.

Basurun Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Çoğu zaman kendi başınıza alabileceğiniz adımları içermektedir. Bazı durumlarda da cerrahi operasyonlar ve medikal ilaçlar gerekmektedir.

 • İlaçlar: Basur tedavisinde oluşan orta seviyedeki rahatsızlıklarda doktorunuz merhemler, fitiller, pedler veya etkili kremler önerebilir. Bu ürünler en azından geçici bir süre ile acı ve kaşıntıyı azaltıcı ela veya hidrokortizon içermektedir. Doktorunuzun yönergesi dışında bu kremleri haftada bir kezden daha sık kullanmayınız. Çünkü bu ürünlerin yan etkileri arasında tahriş, ciltte incelmeler ve cilt kaşıntıları oluşabilir.
 • Cerrahi Operasyonlar: İlaç tedavisinin işe yaramaması durumunda yani çok daha büyük çaplı basur işlemlerinde ameliyat aşaması devreye girmektedir.
  • Hemoroidin Alınması: Basur süresince kanamaya sebep olan aşırı dokular ortadan kaldırılmak için ameliyat işlemi devreye girer. Çeşitli teknikler kullanılarak cerrahi operasyonlar gerçekleştirilir. Genellikle lokal anestezi kullanılır. Basur tedavisinde en etkili yöntem olarak kabul edilir.
  • Hemoroid Zımbalama: Bu aşamada hemoroidal dokuya kan akışını engelleyen basur, zımbalama yöntemi ile engellenir. Daha az acı ve günlük aktivitelere daha çabuk dönmeyi sağlar. Bununla birlikte çok çeşitli riskleri de barındırmaktadır.
 • Minimal İnvaziv İşlemler: Bir kan pıhtısı oluşumu durumunda doktorunuz tarafından ufak bir işlem ile bu pıhtı alınır. Kalıcı kanamalarda ve ağrılı basurda doktorunuz bu işlemi tavsiye edecektir.
  • Lastik Bant Ligasyonu: Doktorunuz tarafından iç hemoroidin olduğu kısımdaki sirkülasyonu kesmek amacı ile o bölgeye 1 veya 2 adet bant yapıştırılır. Birçok insan için rahatlatıcı bir durum oluşturur. Bu bant 2-4 gün arası süren bir kanamaya ve rahatsız hissetmenize sebep olabilir.
  • Enjeksiyon: Hemoroid dokusunu ortadan kaldırmak için bu aşamada doktorunuz tarafından bir kimyasal madde enjekte edilir. Herhangi bir acıya sebep olmayan bir işlemdir. Lastik bant ligasyonu yöntemine göre daha etkisiz bir yöntemdir.
  • Pıhtılaşma: Bu yöntem lazer, infrared ışık veya ısı enerjisi kullanılarak yapılır. Belirli bir kanamaya sebep olabilir. Pıhtılaşmanın hemoroidin geri dönmesi gibi çeşitli yan etkileri olabilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here