Ana sayfa Hastalıklar Basur Hastalığı Nedir?

Basur Hastalığı Nedir?

394
0
PAYLAŞ

Aslında birçok hastalık her ne kadar yaygın olsa da günlük konuşmalarda bunu dile getirmekten ve bu hastalıklar sebebiyle doktora başvurmaktan çekinen kimseler vardır. Ancak bu hastalıkların da diğer hastalıklar gibi olduğu unutulmamalıdır. Bu hastalıklardan biri olan ve halk arasında basur adıyla bilinen hemoroid birçok insanın sıkıntı çektiği ve sağlığını ciddi anlamda bozan bir hastalık haline gelmiştir. Bu hastalık her ne kadar tedavisi mümkün olan ve ameliyatı mümkün olan bir hastalık olsa da bu hastalık sebebiyle doktora gitmekten her zaman çekinilmiştir. Bu gecikmeler de bu hastalığın ilerlemesine neden olmaktadır.

Biz de bu yazımızda basur hastalığı nedir konusunu işleyeceğiz. Basur; kalın bağırsağın çıkışında bulunan anüsün içerdiği toplardamarlar sindirim sisteminin son görevini sağlamaktadır. Ancak birkaç sebep nedeniyle bu damarlar zamanla yüksek basınç içererek anüse baskı yapar bu da damarın yapısının genişlemesine neden olur. Bu genişlemeler ilerlediği takdirde bu toplardamarın uzantıları dışarı sarkar. Dışarı sarkan kısımlar nohut şeklinde olmakla beraber hastalığın ilerlemiş olmasına bağlı olarak büyüklüğü de değişmektedir. Bu damarların içerdiği kan sebebiyle ve dışarıda bulunması sebebiyle mor ya da kırmızı renkte bulunurlar. Genelde yaşlılarda ortaya çıksa da artık her kişide bu hastalığa rastlamak mümkündür. Bu hastalık birçok faktör sebebiyle ortaya çıksa da genelde sindirime bağlı olarak alınan besinlerin içerikleriyle alakalı olarak bu hastalık belirtilerini gösterir.

Basur Hastalığı Neden Olur?

Basur birçok hastanın günlük yaşantısını etkilemektedir. Bu kadar etkili olan bu hastalığın sebepleri de ne yazık ki oldukça basittir. Ancak bu hastalığa yakalandıktan sonra tedavi süreci de uzun bir süre istediği için önlemleri olmadan almak gerekmekte ve bununla beraber bu hastalığın neden ortaya çıktığını bilinmelidir. Bu bilgiler doğrultusunda kişi dikkatli olmalıdır.

Basur, toplardamarın genellikle sarkmasından kaynaklanır. Makat bölgesinin içerisinde sarkmaya başlayan bu damarlar ancak hastalığın ilerlemesi durumunda ortaya çıkar. Aslında en tehlikeli olanı da budur. Dışarı sarkmış basur toparlanması ve tedavi süreci uzun olan basur çeşididir. Basur hastalığının sebebi tüketim alışkanlıkları ile ilgilidir. Ancak kişi kabız olduktan sonra tuvalette fazlaca ıkınırsa ya da bu kabızlık kronik bir hale dönerse bu kişide basur oluşması muhtemeldir. Bir diğer faktör de hamilelikte doğum esnasında ıkınma işlemiyle beraber bağırsaklarda kasılır bu kasılma da basınç uygulanmasına neden olarak doğuma bağlı olarak basur oluşabilir. Hareketsiz bir hayat kişinin bağırsaklarının tembelleşmesine buna bağlı olarak ta basur olmasına neden olabilir. Aynı zamanda kişinin uzun süre katı besinler yemesi yeterince su içmemesi ve bununla beraber lifli yiyecekler yememesi kişinin bu hastalığa yakalanmasına neden olur. Bu hastalık aslında beslenme düzeniyle bire bir alakalıdır. Ancak bazı kalıtsal durumlar da bu hastalığın oluşumunu etkilemektedir. Örneğin; eğer kişi doğuştan damarlarının duvarı ya da anüste bulunan damarın duvarının zayıf olması bu damarın en ufak bir basınçta direkt olarak şişmesine ve basur oluşmasına neden olacaktır. Bu hastalık bazı kalıtsal yollarla da oluşabilmektedir. Bu hastalığın ciddi sonuçları da vardır. Bunun için erken teşhis her hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da oldukça önem taşıyan bir durumdur. Çünkü eğer toplardamar genişlemeleri dışarı sarktığı durumda kişinin tedavi süreci belki de direkt olarak ameliyatla başlayabilir. Her ameliyatta olduğu gibi bu ameliyatlar da bazen riskli olabilmekte ve sonucu her ne kadar iyi olsa da tekrar etmesi de gerekebilmektedir.

Basur Hastalığı Belirtileri

Basurun her çeşidi hastanın her tuvaletinde sıkıntı yaşamasına neden olacaktır. Ancak bu basurların ilerlemesi durumunda daha tehlikeli bir hal aldığını söylemiştik. Bu durumları ayırt edebilmek için basur ikiye ayrılır. İç basur ve dış basur olarak adlandırılır.

İç Basur: Makat her daim açık kalan bir organ değildir. Sindirim esnasında açılan makatın gerekmediği durumlarda kapanmasını sağlayan kaslar bulunmaktadır. Bu kaslar zamanla damarlara basınç yaparak bu damarların şişerek kalınlaşmasına ve sarkmasına neden olur. Aslında ayaklarda ve bacaklar çıkan varisin bir türü olarak da bakılabilir.

Dış Basur: İç basur yaşayan herkes basurun ilerlemesi durumunda dış basuru yaşamaktadır. Dış basurun yaşanmasının sebebi ise yine iç basurla aynıdır. Ancak müdahale edilmediği takdirde basurlar dışarı doğru belirmeye başlaycaktır. Sarkan toplardamarın uzantıları makatın dışına çıkmaktadır. Bu da kişinin zaten yeterince dışkısını yapamamasına neden olurken bu durum daha sancılı bir hale gelmesine neden olmaktadır.

Basurun belli başlı belirtileri vardır. Toplardamarın yapısının bozulmasıyla beraber hasar gören damarlar zamanla dışarı çıkmakta ve bunlar bir damar yumağı şeklinde olmaktadır. Bu damar yumağı elle hissedilir bir halde bulunur. Hastanın en belirgin özelliği sürekli olarak dışkısını yaparken acı çekmesidir. Kasların kasılması sırasında oluşan bu gerginlik kişinin tuvaletinin yapamamasına ve buna bağlı olarak ıkınarak bu hastalığın ilerlemesine neden olmaktadır. Bu ıkınma sonucu hatta çatlaklar da meydana gelebilir. Dışkıda çoğu zaman kan görülebilir. Bu çatlakların oluşumundan kaynaklanmaktadır. Aynı zamanda tuvaletini yapan kişilerde bu bölgede yanma hissi de hissedilebilir. Aynı zamanda bu kişi olur olmaz her yerde sürekli olarak makat kaşınması yaşamaktadır. Basur olan kişi sürekli olarak tuvalette sancı çekeceği için kişinin bir süre sonra bağırsakları da tembelleşmektedir. Bağırsakların tembelleşmesiyle beraber kişi kronik bir kabızlıkta yaşayabilir. Aynı zamanda toplu halde kan pıhtıları da görebilirsiniz. Çünkü damlara şişkinliğe sebep veren kanla karışık sıvı zaman zamana ani kasılmalar nedeniyle patlamaktadır. Bu durum aynı zamanda enfeksiyon riski de içerebilir.

Basur Hastalığı Tedavisi

Basur tedavisi sadece makat bölgesinde uygulanacak bir tedavi değildir. Nasıl hastalık makatla ilgili bir problem sonucu ortaya çıkmıyor kişinin sağlıklı beslenmesiyle doğrudan etkileniyorsa, bu hastalığın tedavi süreci yine bu şekilde olmalıdır. Kişi öncelikle olabildiğince sindirimi kolay ve lifli besinler tüketmelidir ve gün içerisinde bol bol su içmeli bununla beraber aynı zamanda sürekli bir hareket halinde olması gerekmektedir. Kişi beslenirken baharatlı ürünlerden uzak durmalıdır. Bir sivilceyi geçirirmiş gibi bir krem kullanmak bu hastalık için mümkün değildir.

Özellikle dış basur yaşayan hastaların dışarıda bulunan damarların toparlanması için her ne kadar doktorlar sizlere kremler verse de bu kremlerin sadece rahatlatıcı bir özelliği olacaktır. Bu kremler sizlere hiç bir şekilde iyileşme süreci sağlamayacaktır. Ancak hem bu  kremleri kullanırsanız hem de beslenme düzeninize olabildiğince dikkat ederseniz bu süreç sileri belki iyileşme sürecine götürür. Ancak dışarıda bulunan sarkmış toplardamarın daha acısız bir hale gelmesini sağlar. Daha ötesi olarak bu toplardamarın içeriye girmesini ya da yok etmesini sağlayacak tek çözüm ameliyattır. Ancak bu hemoroid ameliyatları hastalar üzerinden yapılan araştırmalara göre oldukça kendini tekrar eden hastalıktır. Defalarca aynı bölgeden ameliyat olmak anüsün yapısını bozacağından bu kez de hastanın başka problemlerinin ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu yüzden kişi ameliyatları en son çare olarak görmeli ve bu sancılı ağrılı dönemlerini de doğal bitkisel kürler kullanarak hafifletmelidir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here