Ana sayfa Hastalıklar Basur Hastalığı

Basur Hastalığı

358
0
PAYLAŞ

Basur, mayasıl hastalığı ve halk arasında kullanılan ismi hemoroiddir. İnsan vücudunda yer alan anüs içinde toplardamar yer alır ve birtakım sebepler sonucunda, bu damarların içerisindeki basınç tamamen artmaktadır. İnsan vücudunda yer alan toplardamarın yapısı genişlemeye çok müsaittir. Bu nedenle damarlar artan basıncı dengelemek için genişlemesi gerekir ve buna bağlı olarak makat bölgesinden dışarı çıkar. Dış yüzeye sarkmış bu damar yumakları kırmızı ve bazen de mor renktedir. Üzerine çok uzun süre oturulduğunda ya da kabızlık durumunda sık sık kanamaya neden olur. Kanamanın olması atardamarın tahrip olması sonucunda delinmesidir. Basur toplumda çok yaygın bir şekilde görülen bir rahatsızlıktır. Daha çok elli yaşından sonraki bireylerde ortaya çıkmaktadır.

Makatta yer alan her iki damar ağında da basur hastalığı ortaya çıkabilir. Fakat farklı iki damar ağında ortaya çıkan basur hastalığının belirtileri ve semptomları birbirinden farklı olabilir. Farklı damar grubuna sahip olan kısımda basur oluştuysa, belirtileri ve semptomları ona göre farklılık göstermektedir. Basur hastalığı insan vücudunun yapmış olduğu normal bir oluşum olmaktadır. toplardamarlarda oluşan hasar basurun en önemli sebepleri arasında yer almaktadır. Basur hastalığının ortaya çıkmasına neden olan diğer sebebi ise kronik kabızlıktır. Kronik kabızlığın ortaya çıkması sonucunda ıkınmadan dolayı damar genişlemektedir. Aynı durum hamilelikte de oluşmaktadır. Hamilelik sürecinde hormon oranının değişmesi ile damarlar tamamen genişlemektedir. Ikınınca ise basınç belirli bir oranda artmaktadır. Bu durum da damarların genişlemesine yol açmaktadır. Bazen genetik sebepler de basur hastalığının oluşmasına neden olmaktadır. Mesela bir insanın damar duvarının doğuştan zayıf olması basurun genetik faktör kaynaklı olduğunu kanıtlamaktadır.

Basur Hastalığı Neden Olur?

Uzun süre ayakta dik bir şekilde durulması sonucunda da basur hastalığı ortaya çıkmaktadır. Bu pozisyonda makatta yer alan toplardamarlarda büyük bir basınç ve hacimde kan dolması olmaktadır. Bu durum da basur hastalığının ortaya çıkmasını kolaylaştıran bir faktör olmaktadır. İnsanların kişisel beslenme programı basur hastalığının ortaya çıkmasına neden olan sebepler arasında yer almaktadır. Çünkü çok fazla katı besinlerle beslenirseniz, günlük olarak içilmesi gereken su miktarını tamamlamazsanız, dışkınızı dışarı atma eyleminde vücut çok zorlanır. Bu durum da kabızlık olmasına neden olur. Aynı zamanda daha çok lifli besinleri yemeniz gerekmektedir. İnsan vücudunda sindirilemeyen lifler, çok fazla su çekerek, dışkının yumuşak olmasına yardımcı olmaktadır. Böylece kolay ve ıkınma gerekmeden dışkılama yapılabilir. Çok fazla katı besinlerin tüketilmesi durumunda basur hastalığı ortaya çıkacaktır.

Basur hastalığının ortaya çıkmasına neden olan faktörlerden biri de yanlış dışkılama yöntemidir. Birçok insan basur hastalığına sahip olmasına rağmen dışkılama alışkanlığını değiştirmemektedir. İnsan vücudunun doğal bir alışkanlığı olan dışkılamanın düzenli bir şekilde olmaması ve dışkılamanın ertelenmesi gibi yanlış tercihler sonucunda dışkı çok sert bir hale gelmektedir. Bu nedenle dışkılama işleminde ıkınmak ve tuvalette uzun süre beklemek basur damarlarının genişlemesini arttırmaktadır. Karı ver sert bir halde olan dışkının makattan geçmesi çok zor bir hale gelmektedir. Bu sırada damarlarda büyük hasara neden olur. Bazen ağrı, acı yapar, bazen de kanama oluşur.

İnsan vücudunun en önemli alışkanlıklarından biri olan dışkılama alışkanlığını düzene sokmak için mutlaka her gün en az iki buçuk litre su içmek gerekmektedir. Su alımını kısıtlayan herhangi bir hastalığınız olmadığı sürece her gün düzenli olarak en az iki buçuk litre su içmeniz gerekmektedir. Günlük içmeniz gereken su miktarını tamamlamadığınız zaman kabız durumu ile baş başa kalabilirsiniz. Kabızlık durumu da ıkınmaya neden olacağı için basur hastalığı artacaktır. Basur hastalığına neden olan diğer faktörler ise hareketsiz bir yaşam tarzına sahip olmak, alkol kullanmak, makat bölgesine zarar verecek sporlar yapmak, sürekli oturma pozisyonunda olmak, lif oranı yüksek besinleri yeterince tüketmemek ve aynı zamanda bağırsak bölgesinde tümör oluşmasıdır.

Basur Hastalığının Belirtileri

Basur hastalığı, insan vücudunda yer alan bağırsağın en son kısmı olan rektum ve anüsteki toplardamarların küçük kesecikler meydana getirmesi rahatsızlığına denilmektedir. Anüste yer alan toplardamarlar genişleyerek varisleri oluşturmaktadır. Bu durum ise basur hastalığının ilerleyen aşamalarında ortaya çıkmaktadır. Rektum ve aynı zamanda mukoza zarı altında hafif ince ve kırmızı, mavi renklere sahip olan toplardamarlar, başlangıç aşamasında ufak kabarıklıklar şeklinde ortaya çıkmaktadır. Bu kabarıklara basur düğümü adı verilmektedir. Basur hastalığının belirtileri genel olarak iç basur ya da dış basur olmasına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. İç basur hastalığı, rektum içinde yer alıyorsa, damarların şişkinliği fark edilemez, aşırı bir şişme olmadığı için de herhangi bir rahatsızlık oluşmaz. Hiçbir belirtisi yoktur. İç basur ancak tuvalete çıkıldığı zaman fark edilir. Kabızlık gibi bir durumda sert olan anüsü zorlayarak, çıkınca kanamaya neden olmaktadır. Bu kanama sonrasında ise basur hastalığına bağlı olarak ağrı da artmaktadır. Bir kişide dış basur varsa şiddetli bir kaşıntı ve aynı zamanda kanama gibi belirtileri bulunmaktadır. Özellikle hamilelik sürecinde uzun oturulması sonucunda aşırı bir şekilde şişen damarlara basınç yapıldığı için makatta şiddetli ağrı ortaya çıkmaktadır. İç basur hastalığında kişilerde kaşıntı belirtisi ortaya çıkmaktadır. Kaşıntının sebebi ise rektum içerisinde biraz şişen damarlarda mukus gibi bir sıvı sızmaktadır ve bu sıvı anüs etrafında kaşıntıya neden olur.

Basur Hastalığının Tedavisi

Günümüzde bazı kişilerde makat ve kalın bağırsağın son kısmında yer alan rektumun çevresinde bulunan hemoroidal damarların aşırı derecede genişlemesi sonucunda makattan dışarı taşar. Bazı insanların kabızlık durumunda dışkı sertleşir ve dışkılama eylemi daha çok zorlaşır. İnsanlar bu sert dışkıyı boşaltmak için ıkınırlar ve o kısım çok zorlanır. Bu aşamada makat kanalını örten tabaka ve aynı zamanda o kısımda yer alan damarlar çok zedelenir. Damarın çok zedelenmesi sonucunda damarlarda aynı zamanda genişleme ve şişme durumu ortaya çıkar. Damarın genişlemesi ve şişmesi basur hastalığına neden olmaktadır. Bu durumda damarlar normal zamanlardaki işlevini yerine getiremez hale gelir ve bazen çok ciddi şikayetlerin ortaya çıkmasına neden olur.

Basur hastalığına sahip olan bireylerin tedavisinde ilk olarak iç ya da dış basuru teşhisinin konulması gerekmektedir. Çünkü basur hastalığının aşamaları ve aynı zamanda şikayetlere göre bir tedavi yöntemi uygulanması gerekmektedir. Uzman doktorlar cerrahi bir müdahaleden önce hastaya birtakım ilaç tedavisi uygular. Basur hastalığına sahip olan bireyler düzenli bir şekilde ilaç kullanımı sonucunda basurun bazı belirtileri ortadan kalkacaktır. Aynı zamanda hastanın düzenli bir şekilde tuvalete çıkması basur hastalığının tedavisinde çok önemli bir alışkanlıktır. Basur hastalığına sahip olan bireyler çok uzun süre tuvalette kalmamaya ve ıkınmamaya çalışmaları gerekmektedir. Lif oranı yüksek, posalı besinlerin ve aynı zaman içeceklerin çok fazla tüketilmesi gerekmektedir. Her gün düzenli olarak günde en az iki buçuk litre su içilmesi gerekmektedir. Banyo ya da duştan sonra makat kısmının nemli, ıslak kalmamasına dikkat edin. Basur hastalığının tedavisinde kremler de kullanılmaktadır. Doktorunuzun hastalık evresine göre uygun görmesi durumunda pomad uygulaması yapılmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here