Ana sayfa Yaşam Bitkisel Tedavi Basur için 9 Doğal Tedavi

Basur için 9 Doğal Tedavi

389
0
PAYLAŞ

Basuru anlamamız için öncelikle rektumun ne olduğunu bilmemiz gerekir. Rektum, sindirim sisteminin ağızdan anüse (sindirim kanalının son bölümündeki çıkış deliği) kadar uzanan, sindirim sistemindeki son bölümü içeren kalın bağırsağın en son bölümüdür. Rektum dışkılama olayına kadar geçici bir süre dışkılamayı depolar, yani bir kişi yiyeceğini ağzına attığı andan itibaren sindirim sürecini başlatmış olur. Sindirim işlemi sırasında sindirilmeyen atık olarak adlandırılan artıklar, rektum içine hareket edip, dışkılama için rektum kasılır ve dışkılama olayı gerçekleşir.

Basur yani diğer adıyla hemoroit hastalığı rektum ve kalın bağırsağın arka kısmının şişmesi ve iltihaplanması haline denir. Basur hastalığının genellikle 45 – 60 yaş aralığında görülür. İnsan yaşamını bir noktada etkileyen bir rahatsızlıktır.

Kişideki basur hastalığı kalıtsal olabileceği gibi kilodan kaynaklı da olabilir. Zira kilolu insanların kabız olma olasılığı yüksektir. İş nedeniyle ağır kaldırma bir başka etken olup hamile kalamayan ve uzun süre ayakta ya da oturarak çalışan kişilerde basur görülebilir. Rektal bölgede kaşıntı, mukoza sıvısı, kötü koku ve ağrı da basur belirtileri olarak bilinir.

Basur ağrı yapan bir hastalık olmasa da ağrıyı yapan, iç basurda oluşan anüsten dışarıya çıkan çıkıntıdır. Buna meme adı da verilir. Bu hale gelen basur tedavisi tıbbi müdahale gerektiren bir durum olup, doğal yollardan tedavi ağrı, acı ve şişliği önlemek için yapılır.

Basur yani hemoroit hastalığı içte ve dışta görülebilen iki şekli bulunur. İç basur rektum içinde, dış basurda anüs çevresinde derinin altında oluşur.

Anüs çevresinde kan pıhtıları ya da ele gelecek şekilde hissedilen yağ bezelerine benzer oluşumlar, dışkı çıkarımı sırasında kanamalar belirtiler arasında sayılabilir. Uzun süre tedavi edilmeyen basur hastalığı kanamaları şiddetine göre kan kaybına, dokuların ölümüne, bağırsak düğümlenmesine, kanser oluşumuna kadar varan daha büyük sorunlara neden olabilir.

Dışkı çıkarımı sırasında kanamaların olması bazen basur olarak değil iç kanama olarak yorumlanabilir. Son bağırsağın anüsten dışarıya çıkıntı yapması basurun belirtilenden olduğu için bir doktor kontrolüne gerek duyulur. Bunun yanında sık karşılaşılan basur hastalığı ciddi anlamda sağlık sorunu şekline dönüşmeden önlem alınması gerekir.

Basur hastalığına tedavi olarak yardımcı olmak amacıyla bitkisel çözümler üreten uzmanların tavsiye ettikleri kürler şöyle açıklanmıştır.

1. Havuçlu Kür

Malzemeler;

 • Beş yemek kaşığı olacak şekilde ince ince doğranan havuç yaprakları,
 • 1 litre kaynamış su,
 • 1 litre suyu alabilecek büyüklükte cam kavanoz.

Hazırlanışı:

Hazırladığınız beş yemek kaşığı doğranmış havuç yapraklarının cam bir kavanoza doldurup üzerine bir litre sıcak suyu döküp kapağını kapatın. Bir saat beklettiğiniz bu karışımı günde üç fincan olmak üzere altı ay boyunca devam edin.

2. Zeytinyağlı Uygulama

Malzemeler;

 • 1 çay kaşığı saf zeytinyağı,
 • Bir tutam pamuk,

Hazırlanışı:

Gece yatmadan önce pamuğa dökeceğiniz zeytinyağını makat bölgesine koyun, basurunuzun büyüklüğüne göre üç gün ya da üç hafta içinde sonuç alabilirsiniz.

3. Kivili Kür

Malzemeler;

 • 1 adet kivi,
 • Kiviyi yıkayacak kadar elma sirkesi.

Hazırlanışı:

Kabuğu ile birlikte kiviyi elma sirkesi ile yıkayın ve kabuklu olarak her gece tüketin. Dokuz veya on gün sonunda basurunuza faydasını göreceksiniz. Bir hafta sonunda bağırsaktan iltihap akabilir, korkmayın.

4. Erik Yapraklı ve Zeytinyağlı Uygulama

Malzemeler;

 • Bir miktar erik yaprağı, (Ezildiğinde bir ay kaşığı olacak şekilde)
 • 1 çay kaşığı zeytinyağı,
 • Bir miktar pamuk.

Hazırlanışı:

Erik yapraklarını ezin ve suyunun çıkmasını sağlayın, çıkan suya bir kaşık zeytinyağını ilave edip karıştırın ve bu karışımı pamuğa dökerek basur olan bölgeye koyun. Ağrıların azalması ve şişliğin geçmesi için bu yöntem tercih edilir.

5. Elma Sirkeli Uygulama

Malzemeler;

 • 3 yemek kaşığı elma sirkesi
 • Bir miktar pamuk

Hazırlanışı:

Dış basur da elma sirkesine batıracağınız pamuğu basurlu bölgeye bastırın, yanma ve batma olabilir, kaşıntının azalması gerçekleşir. Bu uygulamayı basur şişliğinin azalmasına kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Elma sirkesi iç ve dış basur hastalığında kullanabilirsiniz.

6. Elma Sirkeli Kür

Malzemeler;

 • 1 bardak su
 • 1 çay kaşığı elma sirkesi
 • İsteğe göre bal

Hazırlanışı:

İç basur durumunda bir bardak suyun içine bir çay kaşığı elma sirkesi katıp yine günde birkaç kez tüketin. Karışımı tatlandırmak isterseniz bal ekleyebilirsiniz.

7. Sıcak Uygulama

Leğen içine konan banyo suyu sıcaklığındaki leğene veya oturulacak böyle bir küvette kaslar rahatlayacağı için de ağrılar azalacaktır, oturma süresini en fazla yirmi dakika yapmalısınız.

Aynı şekilde sıcak su torbası üzerine ya da sıcak tuğla tarzı malzemelere oturmakta sıcak suya oturmanın etkisini sağlayacaktır.

8. Sarı Kantaron Uygulaması

Malzemeler;

 • Bir tutam pamuk
 • Bir miktar sarı kantaron yağı

Hazırlanışı:

Eğer basur ileri derecede değilse, sarı kantaron diğer bilinen adıyla kılçık otu bitkisi, basur hastalığı için, doğal olan etkili tedavi yöntemlerinden biridir.

Bir tutam pamuğa sarı kantaron yağı dökülür pamuğun emmesi sağlanır, sonrasında sarı kantaron yağı dökülen pamuk fitil şekline getirilir ve makat kısmına konur, her tuvalet yapımından sonra pamuk değiştirilir, bu yönteme bir hafta on gün devam edilir. İyileşme iki haftaya kadar görülür.

9. Patlıcan Kürü

Malzemeler;

 • 10 adet patlıcan (Yuvarlak patlıcan olmayacak)
 • 10 su bardağı su
 • 1 adet orta boy tencere

Hazırlanışı:

On adet patlıcanın yeşil kısmını yani saplarını patlıcanlardan ayırıp yıkanır, on bardak su tencere dökülüp patlıcanları da eklenir ve kaynatılır. Kaynamaya başlayan patlıcanlı suyun tencere kapağını kapatıp ocağın altını kısıp bir süre daha kaynatılır. Yirmi dakika sonra ocak kapatılır ve tencerenin içindeki patlıcan ve suyun kendisi soğuması beklenir. Soğuyan su ve patlıcan sapları tencereden çıkartılır ve kaynayan rengi sarı olan suyu buzdolabına konularak sabah ve akşam bir su bardağı ile aç karnına tüketilir. Bir hafta devam edecek olan bu uygulama sırasında acılı, ekşili besinlerin tüketilmemesi iyi olur.

İleri derecede olan hemoroidde meme denen çıkıntının içinde iltihap olması muhtemeldir, ancak bu iltihabı vücut kendi kurutamayacağı için, hekiminize başvurarak, iltihap giderici bir antibiyotik ile birlikte patlıcan sapı suyu ve tedavi süresince uygulanan acılı ve ekşili yeme perhizi ile birlikte uyguladığınız zaman zahmete girmeden bu rahatsızlıktan kurtulmuş olacaksınız.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here