Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Basura Ne İyi Gelir? Evde Doğal ve Bitkisel Tedavi Mümkün mü?

Hemoroid veya halk arasında bilinen ismiyle basur; oldukça yaygın bir hastalık olup, rektum adı verilen bağırsağın son kısmı veya anüsün yüzeyindeki derinin altında bulunan damarların şişerek kan toplamasıdır. Uzun süreli kabızlık, dengesiz beslenme, ishal, ıkınma, hamilelik, kilo fazlalığına bağlı olarak meydana gelebilir. Makatta şişlik, kaşıntı, kanamalı dışkı, ağrı gibi günlük hayatın akışını etkileyecek belirtilere sahiptir. Çoğunlukla 50 yaş ve üzerinde görülen bu hastalığa erkeklerin yakalanma oranı kadınlara göre daha fazladır. İlaç ve evde uygulanabilecek tedavi yöntemleriyle iyileşme sağlanabilirken düşük oranda hastaya cerrahi müdahelede bulunulması gerekir.

Basur Nasıl Tedavi Edilir?

Basur tedavisi planlanırken önce doktor muayenesiyle birlikte basurun hangi aşamada olduğu tespit edilir. Başlangıç aşamasındaki basur problemi için hamamelis veya hidrokortizon içeren basur kremi kullanımı önerilir. Ayrıca evde uygulanması mümkün olan rahatlatıcı yöntemler, yaşam tarzı değişikliği ve bazı bitkiler yardımıyla basur iyileştirilebilir. Ancak bunların faydalı olmadığı hallerde basurlu dokunun alındığı cerrahi operasyona gereksinim duyulabilir. 

Sizler için hazırladığımız Basur Rehberi‘ni incelemeyi unutmayın!

Evde Basur Nasıl Geçer?

Basur nasıl geçer hususuyla alakalı evde uygulanması mümkün olan birtakım pratik yöntemlerden bahsedilebilir:

  • Soğuk kompres: Basur memesi nasıl geçer diye düşünüldüğünde evde uygulanan yöntemlerden akla ilk gelenidir. Buz kan damarlarını daraltır, şişkinliği azaltır ve ağrıyı hafifletir. Günde birkaç kez olması koşuluyla basurun olduğu bölgeye 10 dakika boyunca buz torbası uygulanabilir.
  • Oturma banyosu: Küvet veya geniş bir leğenin içi genital bölgeyi kaplamaya yetecek kadar suyla doldurulur ve içine 20 gram tuz eklenir. Günde 3 defa 10-15 dakika boyunca bu suyun içine oturulur.
  • Hijyen kurallarına dikkat edilmesi: Anüsteki kaşıntıyı, şişliği azaltmak için, bölgenin enfeksiyondan korunması gerekir. Anal bölge günde birkaç kez yıkanmalı, alkol içermeyen parfümsüz tuvalet kağıdıyla kurulanmalıdır.
  • Yumuşak minder kullanımı: Basur için satılan özel yumuşak minderlere oturmak, yeni hemoroid oluşumunu önler. Bu minderlerin kullanımıyla birlikte basur nedeniyle sert yüzeye oturamama problemi ve ağrı ortadan kalkar.
  • Bol sıvı tüketimi: Gün içerisinde yeterli sıvı alınmadığı takdirde bağırsak hareketleri yavaşlar, kalın bağırsaktan daha çok su emilir. Bu yüzden dışkılama zorlaşır ve kabızlık meydana gelir. Kabızlık basurun en önemli sebeplerindendir. Basurun engellenmesi için günde en az 10 bardak su içilmesi gerekir.
  • Düzenli olarak olarak yapılan egzersiz: Düzenli olarak egzersiz yapmak, metabolizmayı ve dolayısıyla bağırsak faaliyetlerini hızlandırır. Bu da basur oluşumunu engelleyen en önem faktörlerdendir.
  • Pamuklu kıyafetlerin tercih edilmesi: Basur problemi bulunanlar için, polyesterden üretilen dar kıyafetler yerine, cildin nefes almasını sağlayan pamuklu iç çamaşırı ve kıyafetlerin tercih edilmesi daha doğrudur. Bu sayede anal bölgenin daha kuru ve hijyenik kalması sağlanabilir. Tene temas eden çamaşırların yumuşatıcısız ve parfümsüz deterjanlarla yıkanması tahrişi azaltarak basur oluşumunu engeller.

Basura İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

Basura İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

#1. Aloe vera

Aloe vera kaşıntıyı, iltihabı önleyen, tahrişi azaltan antienflamatuar özellikte bir bitkidir. He iç hem de dış basurun tedavisinde kullanılabilir.

Dış basurun tedavisi için kullanımında; aloe vera jeli anüse sürülür. Böylece ağrı, yanma hissi azaltılır. İç basurun tedavisi için ise şeritler halinde kesilen aloe vera yaprakları dondurulup ağrılı bölgenin üzerine uygulanır.

#2. Limon suyu

Limon suyunun içeriğindeki C vitamini ve antioksidanlar, damarların duvarlarının güçlenmesini sağlar.

1-2 limonun suyuyla ıslatılan pamuk, basurun olduğu bölgeye uygulanır. Bu sırada karıncalanma, yanma hissi oluşabilir.

#3. Elma sirkesi

Basura ne iyi gelir sorusunun cevabı olan doğal kaynaklardan bir tanesi de elma sirkesidir. Elma sirkesi, şişmiş kan damarlarının daralmasını sağlar.

Dış basurun tedavisi için elma sirkesine batırılmış olan pamuk bölgeye uygulanır. İç basurun tedavisi için ise 1 bardak suya eklenen 1 çay kaşığı elma sirkesi günde 2 defa içilir.

#4. Siyah çay

Siyah çaydaki tannik asit, basur sebebiyle oluşan şişlik ve ağrıyı hafifletir.

Sıcak suyun içerisinde siyah poşet çay bekletilir. Soğuyan poşet çay 10 dakika boyunca basurlu bölgeye uygulanır. Bu işlemin günde 2 veya 3 kez uygulanması önerilir.

#5. Zeytinyağı

Özellikle dış hemoridin tedavisinde kullanılır. İltihap önleyici bir antioksidandır. Anüsteki damarlara esneklik verir, damarlardaki şişliğin azalmasına yardım eder.

Her gün 1 çay kaşığı zeytinyağı tüketmek iltihabı azaltır.

#6. Badem yağı

Yumuşatıcı özelliği sayesinde dış hemoroid tedavisine yardımcı olur.

Badem yağı dökülen pamuk, basurlu bölgeye uygulanır. Bu sayede bölge nemlenir, iltihaptan arınır, yanma ve kaşıntı hafifler. Bu işlem günde birkaç kez uygulanabilir.

#7. Patates

Patates basurlu bölgedeki damarları yatıştırıp daraltan, ağrıyı ve kaşıntıyı azaltan etkilere sahiptir.

Basur bitkisel tedavi yöntemlerinden biri olarak 2 tane patates püre haline getirilip sargı bezine yayılır. Basurlu bölgeye koyulan sargı bezi 5-10 dakika bekletilir. Basur iyileşene kadar bu işlem yapılabilir.

#8. Hindistan cevizi yağı

Hemoroide ne iyi gelir diye düşünüldüğünde akla gelen doğal kaynaklardan bir başkası da Hindistan cevizi yağıdır.

Bir miktar Hindistan cevizi yağı dökülen pamuk, masaj yaparak basurlu bölgeye uygulanır. Bu işlem gün içerisinde birkaç kez yapılabilir.

#9. Nane yağı

Mentollü içeriği sayesinde yatıştırıcı, ferahlatıcı etkiye sahiptir.

Basur ağrısını azaltmak için Hindistan cevizi yağıyla karıştırılarak bir pamuk yardımıyla basurlu bölgeye uygulanması daha yararlıdır.

#10. Güvercin ağacı

Bu bitki kanamayı durduran yatıştırıcı özelliklere sahiptir. Sindirim kanalının anüse açılan kısmındaki şişen damarların iyileşmesini sağlar. Pek çok basur pedinin içeriğinde etken madde olarak güvercin otu bulunur.

Bitkinin kurutulan dallarının kabukları ve yapraklarından çay hazırlanır. 1 bardak kaynamış suya 1 tatlı kaşığı güvercin ağacı bitkisi eklenip demlenerek tüketilir.

#11. Tavşan memesi

Dolaşım sistemi ve damar hastalıklarının tedavisinde uzun yıllardır kullanılır. İçeriğinde bulunan bileşenler sayesinde kan damarlarını daraltır.

Kurutulan 50 gram tavşan memesi kökü 1 litre suda, su yarıya inene kadar kaynatılır. Günde 2-3 kez 1 tatlı kaşığı tüketilir.

#12. Karnıyarık otu

Karnıyarık otunun kabuğu ve tohumundan diyet ürünlerde kullanılan psilyum elde edilir. Lif yönünden oldukça zengin bir bitkidir. Dışkılamayı kolaylaştırır, kabızlığı engeller. Jelatine benzeyen bir madde oluşturup kalın bağırsakta çözünen lifin üretilmesini sağlar.

Karnıyarık otunun tohumları yemeklerden önce suyla birlikte günde 1-2 defa alınabilir. Günlük tüketilen miktar 30 gramı aşmamalıdır.

Basura İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Basura yol açan kabızlığın giderilmesi için lifli besinlerin tüketilmesi gerekir. Elma, kinoa, mısır, arpa, kahverengi pirinç, badem, fındık, ceviz, yulaf, yulaf kepeği, tam buğday ekmeği yüksek lifli gıdalardandır. Ayrıca düzenli olarak kefir, yoğurt gibi probiyotiklerin tüketilmesi bağırsaklardaki bakteri florasını koruduğu için basur tedavisinde oldukça faydalıdır.

Basura Yol Açan Yiyecekler Nelerdir?

Bazı gıdalar hemoroidi tetikleyebilir. Bu gıdalar cips, kurabiye, poğaça gibi hazır besinler, aşırı kafeinli kahve, kola gibi içecekler, pul biber, isot, hardal gibi acılı yiyecekler ve turşu olarak sıralanabilir.

Kaynaklar:

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.