Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

En Etkili Basur (Hemoroid) Kremleri ve İlaçları Nelerdir?

Hemoroid veya diğer adıyla basur, anüsle alt rektumdaki damarların iltihaplanıp şişmesiyle meydana gelen bir rahatsızlıktır. Kabızlık, hareketsiz yaşam tarzı, dengesiz beslenme, şiddetli ıkınma veya hamilelik nedeniyle anüsteki damarlara uygulanan basıncın artışıyla ortaya çıkabilir. Oldukça yaygın olarak görülen bu rahatsızlığa özellikle 50 yaşını geçkin yetişkinlerin yarısında rastlanır.

Kaşıntı, kanama, tahriş ve şişkinlik hissi gibi belirtilerle kendini gösteren basur; stresten uzak durulması, beslenme düzeninde lifli gıdalara yoğun olarak yer verilmesi, düzenli olarak egzersiz yapılması ve bitkisel tedavi yöntemlerinin uygulanması ile iyileştirilebilir. 

Basur Nedir?

basur

Kalın bağırsağın dışa açılan kısmında toplardamarlar bulunur, bu damarlar sayesinde dışkı kontrol edilir. Basur ise anüsteki toplardamarların genişleyip dışarı çıkmasıyla oluşan bir hastalıktır. Hastalığın ilk evrelerinde makatta kaşıntı ve ağrı görülürken daha sonraki evrelerde makatta kanama, şişkinlik ve meme adı verilen deri sarkmaları gibi şikayetler ortaya çıkar.

Detaylı bir şekilde hazırladığımız Hemoroid Rehberimize göz atmayı unutmayın!

Basur; meme olarak adlandırılan deri sarkıntıları anüsün dışındaysa dış hemoroid, deri sarkıntıları anüsün içindeyse iç hemoroid olarak sınıflandırılır. Uzun süreli kabızlık, stresli iş hayatı nedeniyle bozulan bağırsak faaliyetlerinin yanı sıra hamilelik, hareketsiz yaşam tarzı, dengesiz beslenme gibi unsurlar da basura neden olabilir. Hastalığın ilerlemesiyle birlikte şiddeti artan sancılar sebebiyle hastalar, dışkılama güçlüğü ve oturma zorluğu çekebilir.

Spor yaparak, lif yönünden zengin besinler tüketerek, bol su içerek, kilo almamaya özen gösterip aktif bir yaşam tarzı benimseyerek basur tedavisini destekleyici adımlar atılabilir. 

Basurun Tedavisinde Kullanılan İlaçlar Nelerdir?

basur kremi

Basur, cerrahi müdahaleyi gerektirecek düzeyde ileri seviyede değilse basur kremi, basur ilaçları ve fitil kullanılmasıyla kontrol altına alınarak tedavi edilebilir. Bu yöntemler ile basurdan kaynaklanan kaşıntı, ağrı, yanma hissi, kanama şikayetleri azaltılabilir. Ancak ileri düzeydeki basur hastalığının tedavisinde bu yöntemler yetersiz kalacağından doktor kararıyla cerrahi müdahale uygun görülebilir.

Oral Yolla Alınan Basur İlaçları Nelerdir?

Cerrahi müdahalenin gerekmediği hallerde basurun yol açtığı şikayetlerin ortadan kaldırılması için oral yolla alınan ilaçlarla tedavi gerçekleştirilebilir.

#1. Daflon

Basur ağrısına iyi gelen, basur krizlerini geçiren bir ilaçtır. Şişen toplardamarların büzüşüp daralmasını sağlayarak şişliği azaltır. Şişliğin azalmasıyla birlikte kanama ve ağrı da hafiflemiş olur.

 • Kullanım şekli: Yemekle birlikte yeterli miktarda sıvıyla yutularak alınır.
 • Olası yan etkileri: Mide rahatsızlığı, karın ağrısı, nefes darlığı, kurdeşen gibi yan etkiler görülebilir.

#2. Doxium Kapsül

Etken maddesi kalsiyum dobesilattır. Kılcal damarlardaki direncin artmasını sağlar. Damarlarda görülen dolaşım bozukluklarının tedavisinde etkilidir. Toplardamarlardaki şişliği azaltarak basurdan kaynaklanan şişkinlikle ilgili sorunların geçmesine yardımcı olur.

 • Kullanım şekli: Yemekle birlikte yeterli miktarda sıvıyla yutularak alınır.
 • Olası yan etkileri: Seyrek olarak ateş, ishal, kusma, deride döküntü, eklem ağrısı, ülser görülebilir.

Krem Şeklinde Sürülen Basur İlaçları Nelerdir?

Basurun görüldüğü hastalıklı bölge temizlenip ardından lokal olarak sürülen kremle tedavi uygulanabilir.

#1. Pruzon Pomad

Bitkisel içerikli bir kremdir. İçeriğinde yaraları iyileştiren, cildi rahatlatan çeşitli bitkisel özütler bulunur. Basura ek olarak pişik tedavisinde de kullanılır.

 • Kullanım şekli: Temizliğinden emin olunan basurlu bölgeye sürülerek uygulanır.
 • Olası yan etkileri: Bitkisel içeriği dolayısıyla herhangi bir yan etkisi bulunmaz.

#2. Proctolog Anal Krem:

Basura bağlı olarak görülen ağrı, şişkinlik ve kaşıntı hissini azaltır.

 • Kullanım şekli: Basurun görüldüğü makat bölgesine günde 1-2 defa sürülerek uygulanabilir. Krem, iç basur tedavisi için kullanıldığında tüpe takılarak uygulanır.
 • Olası yan etkileri: Karın ağrısı, nefes darlığı, kurdeşen, dil ile boğazlarda şişlik gibi yan etkiler görülebilir.

#3. Anestol Pomad:

Etken maddesi lidokain hidroklorürdür. Bölgesel uyuşma sağlayan lokal anestezik özelliktedir, makattaki kaşınmayı önler. Derideki yıpranma ve anal fissürün yol açtığı kaşıntıyı geçirir.

 • Kullanım şekli: Basurun olduğu bölgeye ince bir tabaka halinde sürülür. Makat çatlağının iyileştirilmesi amacıyla makatın dışına, ağzına hafifçe sürülebilir. Bu hemoroid kremi, günde birkaç kez uygulanabilir.
 • Olası yan etkileri: Karın ağrısı, nefes darlığı, kurdeşen, yüz, dil ile boğazlarda şişlik gibi yan etkiler görülebilir.

#4. Kortos Krem

Makatta şişlik, kızarıklık, ağrı, meme oluşumu, dışkıda kanamanın görüldüğü basura bağlı rahatsızlıkların tedavisinde etkilidir. Kızarıklık, şişlik ve iltihaplanmaya yol açan unsurların etkisini azaltır. Ayrıca bölgesel uyuşma sağladığı için kaşıntıyı önler.

 • Kullanım şekli: Basurlu bölgeye ince bir tabaka halinde sürülerek uygulanır.
 • Olası yan etkileri: İlacın karın ağrısı, nefes darlığı, kurdeşen, yüz, dil, dudak ve boğazlarda şişlik görülmesi gibi yan etkileri ortaya çıkabilir. Kremin sürüldüğü bölgede cilt renginde açılma, yanma, kaşıntı, anormal kıllanma da diğer yan etkiler arasındadır.

#5. Hedensa Pomad

Etken maddeleri mentol, papatya yağı ve ihtamoldur. Rektum iltihabı, anüs bölgesindeki çatlaklar, iç ile dış basur kaynaklı rahatsızlıkları tedavi edici özelliktedir. Ayrıca anüs veya rektumla ilgili ameliyatlardan sonra meydana gelen ağrı ve kaşıntının giderilmesinde sıklıkla tercih edilen bir basur ilacıdır.

 • Kullanım şekli: İç basurun tedavisi için kanülle uygulanır. Sabah ve akşam olmak üzere günde 2 defa iyileşme sağlanana kadar kullanılabilir. Basur iyileşmeye başladığında ise günde 1 kez sürülmesi yeterli olur.
 • Olası yan etkileri: Karın ağrısı, nefes darlığı, kurdeşen, yüz, dil, dudak ve boğazlarda şişlik görülmesi gibi yan etkiler ortaya çıkabilir.

#6. Procto-Gyvenol Krem: 

Etken maddesi tribenosid ve hidroklorürdür. Hücre zarındaki sinirsel uyarıların iletilmesini engeller. İç ve dış basurun tedavisinde kullanılır. İltihaplanmaya yol açan maddelerin oluşmasını engelleyerek basura bağlı görülen kaşıntı ve ağrının tedavisinde etkili olan lokal anestezik bir kremdir.

 • Kullanım şekli: İç basurun tedavisi için kutusundaki kanülle uygulanması gerekir. Başlangıçta günde 2 defa, iyileşme sağlanmaya başladıktan sonra günde 1 defa sürülebilir.
 • Olası yan etkileri: Karın ağrısı, nefes darlığı, kurdeşen, yüz, dil, dudak ve boğazlarda şişlik görülebilir.

#7. Hemoralgine Pomad: 

Damar büzücü özelliktedir, bölgesel uyuşturucu etkisine sahiptir. İçeriğinde çinko oksitle efedrin hidroklorür bulunur. İç ve dış basurun tedavisinde kullanılır. Basur nedeniyle oluşan kanamaların, kaşıntının ve ağrının geçirilmesinde etkilidir.

 • Kullanım şekli: İç basurun tedavisi için kutusunda bulunan kanülle uygulanır. Tedavi başlangıcında günde 2 defa, daha sonraysa günde 1 defa basurun görüldüğü bölgeye ince bir tabaka halinde sürülmelidir.
 • Olası yan etkileri: Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi şikayetler görülebilir.

#8. Kara Merhem:

%80 vazelin, %10 ihtiyol, %10 lanolinden oluşan siyah renkli antiseptik bir pomaddır. Diğer adı ihtiyol olan kara merhem hemoroide iyi gelir mi hususu ile alakalı; basurun iyileşmesinde yaklaşık olarak %95 oranında başarılı olduğu bilgisi verilebilir. Kronik iltihaplanmaların tedavisinde kullanılan antibakteriyel bir kremdir.

 • Kullanım şekli: Günde 1 kez basurlu bölgeye sürülür. 10 günlük kullanımda basur memesinin küçüldüğü, kanamanın durduğu, basur memesini saran dokuların güçlendiği görülür.
 • Olası yan etkileri: Nadiren deride irritasyon ve renk değişikliği, kızarıklık, kaşıntı oluşabilir.

Fitil Olarak Kullanılan Basur İlaçları Nelerdir?

 • Kortos Fitil: Bir kutuda 24 adet fitil yer alır. Anüsteki çatlaklar, iç ile dış basurun tedavisinde etkilidir. Uzun süre kullanılmaması gerekir.
 • Protolog Fitil: Bir kutuda 10 adet fitil bulunur. Anal bölgedeki yırtık, çatlak ve kaşıntının tedavisinde kullanılır.
 • Procto-Gyvenol Fitil: İş ve dış basurun tedavisinde kullanılır. Etken maddesi sayesinde ağrı, şişlik ve kaşıntıyı azaltır.

Kaynaklar:

Kaynak 1

Kaynak 2

Kaynak 3

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.