Ana sayfa Hastalıklar Kanser Yapar mı Basur Kanser Yapar mı?

Basur Kanser Yapar mı?

645
0
PAYLAŞ
Basur Kanser Yapar Mı?
Basur Kanser Yapar Mı?

Basur diğer adıyla Hemoroit,  kalın bağırsağın alt kısmında, toplardamarların genişlemesiyle oluşan varis şeklinde ciddi bir makat hastalığıdır. Basurun belirtileri ve hastalığın sonuçları görülecek derecededir ve biz de bu yazımızda basur kanser yapar mı sorusunu açıklayacağız. Basur belirtileri de önemlidir. Basur belirtilerini öğrendikten sonra kendinizde bu belirtileri görüyorsanız en yakın zamanda doktora gitmelisiniz.

Basurun Belirtileri Nelerdir?

Basur kanser yapar mı konusuna geçmeden önce basurun belirtileri nelerdir konusuna bakmakta kayda var. Basur hastalığının en fazla görülen belirtileri olarak, makatta kaşıntı ve kişi oturduğundaki şiddetli ağrı bazı durumlarda da kanamalar olarak kendini gösterir.

Genel olarak makat kısmında kaşıntı olması iç basurun belirtisidir. Şişmiş olan damarın, ıkınma veya hafif bir zorlanma karşısında kanaması söz konusudur. Bu kanama iç çamaşırda, tuvalet kağıdında ve kakanın üzerinde görülebilir.

Basur Neden Olur?

Basur kanser yapar mı sorusunun cevabını vermeden önce basurun neden olduğuna da bakalım. Basur hastalığı genetik olabildiği gibi kronik kabızlığın sebep olduğu önemli hastalıklardan biridir. Genetik olması ailenin besin tarzıyla alakalıdır, kabızlık ise kişinin tuvalet ihtiyacını giderirken zorlandığı ve sıklıkla tekrarlandığı, bundan dolayı kronikleşen kabızlıkta ıkınmalar sonrasında bağırsakların gevşemesiyle meydana gelir.

Kabızlığın nedeni olarak, yeterli miktarda su tüketilmemesi, posasız gıdaların tüketimi sonucu bağırsakların zayıflaması nedeniyle, bağırsaklar tembelleşir ve bağırsaklara dolan posaların çıkarılması gerektiğinde zorlanan bağırsaklar makata zarar verir ve toplardamar genişler, bu zorlanmaların sonucunda basur diğer adıyla hemoroit hastalığı meydana gelir.

Hamilelik bir şekilde hemoroit nedenlerindendir, bunun yanında ters cinsel ilişki sonucu da kabızlığın sebepleri olarak gösterilmektedir. Gereksiz kilo alımı, olması gereken kilonun üzerinde kiloya sahip olunması da, makat bölgesi damarları zorlayarak basınç uygulaması da basur hastalığının nedenleri arasındadır.

Basur hastalığının bir diğer sebebi olarak da hareketsizlikten oluşan bir yaşam tarzını örnek verebiliriz, bu gerek iş gereği (masa başı işi olanlar sürekli sandalyede oturmak zorunda oldukları için) gerek tembellik adı altında olan hareketsizlikten kaynaklanarak pek çok organın tembelleşmesi sonucuyla ortaya çıkar. Makat bölgesini zorlayan spor aktiviteleri de basura sebebiyet veren nedenlerdendir. Örneğin, at sporları, bisiklet ve motosiklete çok fazla kullanmak. Bunların dışında basur hastalığının önemli olan bir başka faktörde tuvalet ihtiyacı geldiğinde bunu ertelemek.

Basur hastalığı dıştan bakıldığında şişen damarlar görülüyorsa adı dış basur, iç basur ise şişen bağırsak makat içindeyse iç basur olarak adlandırılır ve iç basur, tedavi edilmediği durumda giderek, ıkınmadan kaynaklanan zorlanma ile zamanla kalın bağırsağın dışarıya çıkması durumu gerçekleşir.

Erkeklerde ve kadınlarda daha az veya çok diye bir ayrım yapılmaz, ancak makat kısmı olduğundan çok kişi tedaviyi geciktirmekte bu sebeple cerrahi olarak tedavi zorunlu hale gelmektedir.

Basur Nasıl Tedavi Edilir?

Basur nasıl tedavi edilir sorusu da önemlidir. Basur diğer adıyla hemoroit hastalığını önlemenin en önemli yolu bağırsakların düzenli çalışmasını sağlamaktır.

Basur hastalığı olanların makat bölgesinin temizliğine fazlaca dikkat etmeleri, tahriş etmeden yapmaları önemlidir. Fazla miktarda baharatlı gıdalarda uzak kalınması, doktorun verdiği krem veya ağrı kesicilerin kullanılması gerekmektedir.

Bunların dışında basur tedavisinde ağrıların azaltılması adına, sıcaklığı ayarlanmış küvetlere oturmak, ılık su ile kompres yapılması, makat çevresindeki ağrıyı azaltmak için yatarak dinlenme etkili olacaktır. Oturulan yerin yumuşak olmasına özen gösterilmeli, makat kısmındaki basuru tahriş edebilecek iç çamaşırlarından kaçınılmalı, pamuklu olanlar tercih edilmeli, streç pantolonlar ve dar giysilerden kaçınmakta ağrıyı azaltacak önlemlerden bazılarıdır.

Bu önlemler basur hastalığınızın geçmesi amacıyla değil ağrı ve acılarınızın en az seviyeye indirgemek içindir.

Basur Kansere Sebebiyet Verir mi?

Doktorların basur kanser yapar mı sorusuna verdikleri yanıt, basur kanser yapmaz, kansere de neden olmaz olmaktadır. Ama kalın bağırsaklarda olan kanser kanama nedeni olabilir diye cevaplamışlardır. Bu sebeple basur hastalarının mutlaka doktora görünmelerinde fayda vardır, olası veya kanser olması olasılığının tedavisi ve teşhisi adına tedavilerin aksatılmaması gerekmektedir. Basur kanser yapar mı sorusunun kesin cevabı için doktorunuzla görüşebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here