Ana sayfa Hastalıklar Hastalıkların Sebepleri BASUR NEDEN OLUR?

BASUR NEDEN OLUR?

1827
0
PAYLAŞ
BASUR NEDEN OLUR?

Yazımızda sizlere, günlük hayatımızda sıklıkla karşılaşmakta olduğumuz sağlık sorunlarından biri olan basur hakkında bilgiler vereceğiz. Yazımızın devamında sizlere verecek olduğumuz rahatsızlığın kapsamında sizlerde daha bilinçli bir şekilde hareket ederek, hastalığın tedavisini gerçekleştirebilirsiniz.

İlk olarak sizler için tanımlayacak olursak eğer, basur bir diğer adıyla hemoroid olarak bilinmektedir. Halk dilinde ise mayasıl olarak kullanılmaktadır. Anal kanalda bulunan ve bireylerin sindirimlerine yardımcı olan vasküler yapılar olarak bilinmektedirler. Hemoroidler veya anüs damarlar, birçok alanda ıkınma nedeniyle iltihaplı halde oluşmaktadırlar.

Hemoroid bulunduğu yere bağlı olarak, “iç” veya “dış” olarak kategorilenmiştir. Dış hemoroid genellikle anüs çevresindeki deri altında bulunmaktadır.

Hemoroid oluşmasında diğer nedenler arasında, gebelik sırasında bu damarlar üzerinde artan basınç, bağırsak hareketleri sırasında ıkınma gibi durumlar neden olmaktadır.

Basur rahatsızlığı bazı durumlarda bazı kişiler için risk oluşturmaktadır. Bu durumda 50 yaş ve üzerindeki kişiler için yapılan araştırmada yüzde 50 oranında basur sorunu oluştuğu gözlemlenmiştir. Bu kapsamda kişilerde birçok belirti oluşmaktadır.

Neyse ki, birçok etkili seçenekler basur tedavisinde kullanılabilir. Çoğu kişi ev tedavileri kullanarak ve yaşam tarzlarında değişiklikler yaparak belirtiler azaltmaktadırlar. Bu kapsamda sizlerinde yapması gerekenler yazımızın devamında yer almaktadır.

Basur Belirtileri Nelerdir?

Basur belirtileri ve bulguları şunlardır:

 • Bağırsak hareketleri sırasında ağrısız kanamaların oluşması. Tuvaletinizden sonra fark edilen küçük kanlar basur belirtisidir.
 • Anal bölgede kaşıntı veya tahriş oluşumu
 • Ağrı veya rahatsızlık
 • Anüs etrafında şişlik oluşumu. Bunlara ek olarak ise, anüs çevresinde hassaslaşmalar veya ağrılar meydana gelmektedir.
 • Tuvalet kaçırma

Hemoroid belirtileri genellikle basurun nerde olduğuna bağlıdır. İç basur dediğimiz sağlık sorunu rektum içinde bulunmaktadır. Ve genellikle kişilere herhangi bir ağrı vermemektedirler.

Basur souncunda ise, tahrişler ve kanamalar oldukça sık karşımıza çıkmaktadır. Bazen, ıkınma ile anal delikten bir iç hemoroid itilebilmektedir. Bu çıkıntılı veya kaymış hemoroid olarak bilinmektedir ve ağrı ile tahrişe neden olmaktadır.

Dış hemoroid ise anüs çevresindeki deri altında bulunmaktadır. Dış hemoroid ise kaşıntı veya kanama ayrıca tahrişe neden olmaktadır. Ayrıca bu basur aynı zamanda, şiddetli ağrı ile sonuçlanan şişme ve iltihap ile, bir pıhtı (trombüs) oluşturabilmektedir.

Basur Nedenleri Nelerdir?

Basur oluşmasında birçok farklı neden bulunmaktadır. Bu nedenler ise şöyle sıralanmaktadır;

1.Ikınma

Basurun en önemli nedeni olarak ıkınma karşımıza çıkmaktadır. Bağırsak hareketleri sırasında ıkınma durumunda olan kişiler, belirti bir zaman sonrasında basur rahatsızlığı ile yüzleşeceklerdir.

2.Tuvalet Süresi

erkeklere_tuvalet_duzenlemesi_h51283

Eğer kişiler tuvalette normalden daha uzun süre vakit geçiriyorlar ise, bu zamanla basur oluşumuna neden olmaktadır. Bu sebeple kişilerin tuvalette daha kısa süre geçirmeleri tavsiye edilmektedir.

3.Kronik Sorunlar

1085707_620x410

Bu durumda, kronik ishal ve kronik kabızlık sorunlarınız var ise, kişiler büyük çoğunlukla basur sağlık sorununa sahip olmaktadırlar.

4.Şişmanlık

Super huge giant burger and teen girl trying to eat it.

Bir başka neden ise obezite diye de adlandırılan aşırı kilo durumudur. En önemli nedenleri arasında sayılmaktadır.

5.Gebelik

hamilelik

Hamile olan bayanlarda basur oluşumu daha çok rastlanmaktadır. Hormonların ve vücuttaki değişimler basur oluşumuna neden olmaktadır.

6. Anal İlişki

17420

Cinsellik anlamında, bağırsaklara olan baskı sonucunda basur oluşumu meydana gelmektedir.

7.Yanlış Diyet

Doğru_Yanlış_1

Basur oluşumuna bir başka neden ise, yanlış hazırlanan ve yapılan diyetlerdir. Bu kapsamda düşük lif kaynaklı lifler ile yapılan diyetler basur oluşumuna neden olmaktadır.

Bunlara ek olarak yaş faktörü de basur için bir neden olmaktadır. Yaş ilerledikçe basur olma ihtimaliniz de bir o kadar artmaktadır.

Ne Zaman Doktora Görünmeniz Gerekmektedir?

Bağırsak hareketleri sırasında terleme basurun en önemli belirtilerinden biri olmaktadır. Eğer tuvalet sırasında sıkça terlemeye başladıysanız doktora görünmeniz gerekmektedir.

Ayrıca dışkıda kan bulunması ciddi bir belirti olmaktadır ve kimi zaman çeşitli kanserlere neden olmaktadır. Bu yüzden olası bir kanlı dışkı belirtisinde vakit kaybetmeden doktora görünmeniz gerekmektedir.

Eğer rektal kanama, sersemlik, baş dönmesi veya daha bir ciddi bir belirti olarak bayılma ile karşılaşırsanız, acilen tıbbi bir yardım almanız gerekmektedir.

Basur Komplikasyonları Nelerdir?

Basur komplikasyonlar nadir olmakla birlikte şunlardır:

 • Anemi: Hemoroid kronik kan kaybı olan hücrelere oksijen taşımak için yeterince sağlıklı kırmızı kan hücrelerinin olmaması anemiye neden olmaktadır. Bu ayrıca yorgunluk ve halsizlik neden olmaktadır.
 • Düğümlenmiş Basur: Kan akımının kesilmesi dolayısıyla doku ölümüne (kangren) yol açmaktadır.

Basur Tanısı ve Testleri Nelerdir?

Doktorunuz yapacak olduğu fiziksel muayene ile birlikte dış basurun tanısı koyabilir. Ancak iç basur için bazı testlerin yapılması gerekmektedir. İç hemoroid teşhis testler ve prosedürler şunları içerebilir;

 • Anal kanalı ve anormallikleri için rektum muayenesi

 • Anal kanal ve rektum görsel muayenesinin yapılması

Doktorunuz kolonoskopi kullanarak bütün kalın bağırsağın daha kapsamlı incelemesini yapmak isteyebilirsiniz. Bunun nedeni ise;

 • Sizin belirtileriniz ve bulgularınız kapsamında başka sindirim sistemi hastalığı riski olabilmektedi
 • Yüksek kolorektalu olan ve kanser için risk altında olan kişiler
 • 50 yaşından daha yaşlı olunması ve diğer testlerin yapılamaması sonucunda doktorunuz sizlere bu testi yapmaktadır.

Basur Tedavisi ve İlaçları Nelerdir?

Çoğu zaman, hemoroid tedavisi için yaşam tarzı değişiklikleri gibi kendimizin yapabileceği durumlar söz konusu iken, bazen ilaçlar veya cerrahi işlemler gerekli olmaktadır.

 • İlaçlar

Basur ileri seviyede değil ise, doktorunuz reçetesiz kremler, merhemler, fitiller veya pedleri sizlere tavsiye etmektedir. Bu ürünler, en azından geçici olarak, ağrı ve kaşıntı rahatlatmaya yardımcı olmaktadır. Bu ürünler, deri döküntüsü, enflamasyon ve cilt incelmesi gibi yan etkilere sebep olabilir.

 • Minimal İnvaziv Prosedürler

Eğer bir kan pıhtısı bir dış hemoroid içinde oluşmuş ise, doktorunuz basit bir kesi ile pıhtıyı alabilir. Eğer ağrılı ve kanamalı bir durum söz konusu ise, doktorunuz başka bir minimal invaziv prosedürler önerebilir. Bu tedaviler doktor muayenehanesinde ya da ayakta yapılabilmektedir. Bu tedaviler ise şunlardır;

 1. Lastik bant ligasyonu
 2. Enjeksiyon (skleroterapi)
 3. Pıhtılaşma (kızılötesi, lazer veya bipolar)
 • Cerrahi İşlemler

Diğer tedavi biçimleri herhangi bir etki göstermez ise, doktorunuz cerrahi işlemler yapabilir. Yapılacak olan cerrahi operasyonlar ise şunlardır;

 1. Hemoroid kaldırma
 2. Hemoroid zımbalama

Bunlara ek olarak ise, sizin evinizde ve yaşam tarzında yapacak olduğunuz değişiklikler aşağıda maddeler halinde verilmiştir.

 1. Topikal tedaviler kullanın.
 2. Düzenli olarak sıcak su ile banyo edin. Ve ayrıca düzenli olarak 10 15 dakika arasında anal bölgenizi ılık bir su ile masaj yapın.
 3. Anal bölgenizi temiz tutmaya özen gösterin.
 4. Kuru tuvalet kağıdı kullanmayın. Bu aşamada ıslak mendilleri kullanmanızı tavsiye ederiz
 5. Oluşabilecek olan şişlikleri engellemek için buz tedavisi uygulayabilirsiniz.
 6. Oral ağrı kesiciler alın.
 7. Bol bol sıvı tüketmeye özen gösterin.
 8. Yüksek lif kaynaklı yiyecekler tüketmeye özen gösterin. Gaz ile sorunları önlemek için yavaş yavaş diyetinize lifi ekleyin.
 9. Düzenli olarak egzersiz yapmaya özen gösterin. Kabızlığı önlemeye yardımcı olacaktır. Aynı zamanda sizleri fazla kilolardan da korunmuş olmaktadır.
 10. Uzun süre oturuşlardan kaçının.

Bu tedaviler sonucunda 1 hafta içerisinde belirtilerinizde azalma yok ise, doktorunuza görünmeniz gerekmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here