Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

BASUR TEDAVİSİ, NASIL GEÇER?

Basur bir diğer adı ile hemoroid, bağırsak hareketlerinden dolayı oluşan filtrasyon veya hamilelik sırasındaki diğer durumların arasında bulunan damarlardaki basınç artışı ile sonuçlanabilir. Basur, iç hemoroid olarak adlandırılan rektumda veya dış hemoroid olarak bilinen derinin altındaki anüste gelişme gösterebilir.

Basur oldukça yaygın bir hastalıktır. 50 yaşına ulaşan yetişkinlerin neredeyse yarısı basurun varlığına işaret eden kaşıntı, rahatsızlık ve kanama ile uğraşmak zorunda kalmaktadır. Ancak birkaç farklı basur tedavi yöntemi bulunmaktadır. Yaşam tarzında çeşitli değişiklikler ve uygun tedavi yöntemi kullanılarak çoğu insan büyük bir rahatlama elde etmektedir.

Basur rektumda ve anüste bulunan damarların gelişmesi ile oluşur. Kabızlık, ishal veya hamilelikten dolayı oluşan yüksek basınç, damarların şişmesine neden olmaktadır. Bu durumun sonucu olarak basur oluşumu gerçekleşir.

Basur Neden Olur?

Anüs etrafındaki damarlar, basınç altında uzama eğilimi gösterirler ve belki şişkinlik ve kabarma oluşturabilirler. Alt rektumda meydana gelen basıncın artması ile damarlar şişme yapar. Oluşan bu basıncın sebepleri aşağıda maddeler halinde verilecektir.

 • Bağırsak hareketleri sırasında meydana gelen süzme,
 • Tuvalette uzun süreler boyunca oturma,
 • Kronik ishal ve kabızlık,
 • Obezite,
 • Hamilelik,
 • Anal ilişki
 • Düşük lif içerikli yiyecekler tüketilmesi basınç oluşmasına neden olmaktadır.

Basur, rektumda bulunan damarları destekleyen dokuların yaşlanması ile birlikte anüsün zayıflaması ve sarkması sonucu oluşur.

Basur Belirtileri Nelerdir?

Basur hastalığının belirtileri ve işaretleri şu şekildedir;

 • Bağırsak hareketleri sırasında acısız bir kanama oluşması ile tuvalet kağıdından açık renkli az miktarda bir kan görebilirsiniz.
 • Anal bölgede kaşıntı ve tahriş oluşması gözlenebilir.
 • Ağrılar ve rahatsızlıklar meydana gelebilir.
 • Anüs civarında tıkanıklıklar oluşabilir.
 • Anüs etrafında hassas veya acı dolu bir yumru oluşumu gerçekleşebilir.
 • Dışkı sızıntısı oluşabilir.

Basur belirtileri genellikle konumuna göre değişiklik göstermektedir. İç basur, rektumun içinde bulunmaktadır. Bu tip bir basuru göremezsiniz veya hissedemezsiniz. Ayrıca herhangi bir rahatsızlığa sebep olmaz. Ancak süzme ve tahrişte, dışkı atımı sırasında hemoroidin hassas yüzeyinde hasarlar oluşabilir ve böyle bir durumda kanama meydana gelir. Nadiren de olsa süzme işlemi, iç hemoroidi anüse doğru ittirir. Bu da acı ve tahrişe sebep olan prolabe veya çıkıntılı basur olarak bilinir.

Dış basur ise cildin altında anüs civarında meydana gelir. Tahriş olan dış basur ise kanama veya kaşıntıya sebep olur. Oluşan bu kanlar birikme gösterirse tıkanıklığa, tahrişe ve çok ciddi acılara sebebiyet verebilmektedir. Oluşan bu rektal kanamalar diğer hastalıklar ile birlikte kolon kanserine sebep olabilir. Bu yüzden bir doktora danışmadan, oluşan kanamanın basurdan olduğu kanısına varmayınız.

Basur Komplikasyonları Nelerdir?

Basur hastalığının komplikasyonları nadir olarak görülür. Bunlar boğulmuş hemoroid ve anemidir. İç hemoroide sağlanan kan kaynağı kesilirse basur boğulmuş olur. Bu durum çok sayıda doku ölümüne ve ciddi miktarda acıya sebep olur. Hemoroiddeki kronik kan kaybı ise hücrelere oksijen taşıyan sağlıklı kırmızı kan hücrelerinin yeterli miktarda bulunmadığı anemiye sebep olur.

Basur Teşhisi Nasıl Yapılır?

Dış basurunuzun olması durumunda doktorunuz basitçe bir gözlem yapmak isteyecektir. Ancak iç basurda teşhis işlemi için birtakım testlerin yapılması gerekir. Yapılan bu testler ise:

 • Anormallik Testi: Bu test rektum ve anal kanallarındaki anormallikleri belirlemek için yapılır. Dijital rektal test sırasında doktor tarafından rektumdan içeriye eldivenli ve yağlanmış parmak sokulmak suretiyle kontrol işlemi yapılır. Buradaki amaç alışılmadık büyümeleri ve şişlikleri belirlemektir. Bu test doktorunuza ileride yapılması gereken testler hakkında birtakım ipuçları verir.
 • Görsel İnceleme: Anal kanal ve rektum üzerinde inceleme yapılır. İç basur, rektal inceleme sırasında hissedebilmek için çok yumuşaktır. Doktorunuz tarafından kolonun ve rektumun alt kısımları anoskop, proktostop ve sigmiodoskop ile incelenir.

Ayrıca doktor tarafından istenebilecek bir kolonoskopi kullanılarak tüm kolon çok daha hassas bir test ile incelenebilir. Eğer;

 • İşaretleriniz ve belirtileriniz başka bir sindirim sistemi sorununuz olabileceğine işaret ediyorsa,
 • Kolorektal kanseri için risk faktörleri bulunmakta ise,
 • 50 yaşın üstünde ve daha önce herhangi bir kolonoskopi işlemi yaptırmadıysanız bu tip testler tavsiye edilebilir.

Basur Tedavisi Nasıl Yapılır?

Basur tedavisi çoğu zaman genellikle yaşam tarzında yapacağınız değişikler gibi kendi başınıza atmanız gereken birçok adımı içerecektir. Fakat bazı zamanlarda ilaç tedavisi ve cerrahi operasyon yapılması da gerekebilir.

1.İlaç

The-Top-5-High-Risk-Medications-in-Geriatrics-and-Long-Term-Care

Eğer basurda oluşan rahatsızlıklar orta seviyede ise doktorunuz çeşitli kremler, merhemler, fitiller ve pedler önerebilir. Bu ilaçlar geçici bir süre de olsa acı ve kaşıntıları geçiren fındık ve hidrokortizon içermektedir. Ayrıca bu ilaçları doktorunuza danışmadan haftada 1 kezden fazla kullanmayınız. Çünkü bu ilaçlar deri döküntüsü, iltihap ve cilt incelmesi gibi çeşitli yan etkiler ortaya çıkarabilmektedir.

2.Bant Ligasyonu

Sirkülasyonu kesmek için doktorunuz tarafından iç basurun olduğu kısma 1 ya da 2 adet lastik bant yapıştırılır. Böylece basur bir hafta içinde kurur ve düşer. Pek çok hasta için oldukça etkili bir yöntemdir. Bantlama işlemi rahatsız edici olabilir ve kanamalara sebep verebilir. Ayrıca prosedür başladıktan 2-4 gün içerisinde nadiren de olsa ciddi ağrılar oluşabilir.

3.Aşı

h2

Bu tedavi yönteminde doktorunuz tarafından basurun içine enjekte edilen kimyasal bir karışım sayesinde basurun küçülmesi sağlanır. Bu yöntem bant ligasyonuna göre daha az etkilidir ancak çok az bir acıya sebep olur.

4.Pıhtılaşma

h3

Pıhtılaşma teknikleri lazer, kızılötesi ışık veya ısı kullanılarak yapılır. Bunlar küçülmeye, kanamaya, iç basurun sertleşmesine ve büzülmesine neden olur. Ancak hastalığın tekrar oluşması gibi yüksek bir olasılığa sahiptir.

5.Cerrahi Operasyon

Eğer diğer tedavi yöntemleri işe yaramadı ise doktorunuz ameliyat yöntemini önerecektir. Ancak ameliyat 2 farklı şekilde gerçekleşmektedir.

 • Basurun Alınması: Bu işlemde kanamaya sebep olan aşırı dokular alınır. Çeşitli teknikler kullanılabilir. Ameliyat lokal anestezi ile birlikte yapılmakta ve omurilik anestezi, genel anestezi veya sedasyon işlemleri de kombine edilmektedir. Basuru durdurmanın en etkili yoludur. Bu durum geçici olarak mesanenin boşalmasında zorluklar yaşanmasına ve üriner enfeksiyonlara sebep olabilir.
 • Basur Zımbalama: Temel olarak kanın basurlu dokulara ulaşması engellenir. Tekrarlama riski basurun alınmasına göre çok daha fazladır. En iyi tedavi yöntemi için doktorunuzla konuşmanız en iyi çözüm olacaktır.

Basur Nasıl Önlenir?

Basurun önlenebilmesi için en iyi yol dışkıyı yumuşak tutmaktır. Böylece kolayca dışarı çıkabilsin. Ayrıca bu hastalığı önlemek için yapabileceğiniz birtakım işlemler mevcuttur. Bunlar;

 • Sebze, meyve ve kepekli tahıllar tüketerek lif bakımından zengin bir besin içeriğine sahip olabilirsiniz.
 • Her gün 6-8 bardak su içilmesi dışkının yumuşak tutulmasına fayda sağlayacaktır.
 • Erkeklerde 38 gram, kadınlarda ise 25 gram olan günlük lif alımı, çoğu zaman tam olarak karşılanmamaktadır. Birtakım ilaçlar ile lif alımını destekleyebilirsiniz.
 • Bol bol egzersiz yapın. Böylece aktif kalarak damarların üzerindeki basıncı azaltabilir ve kabızlığı önleyebilirsiniz.
 • Özellikle tuvaletlerde olmak üzere uzun süre oturmayınız.
 • Dışkı atımı sırasında dışkı üzerinde büyük bir baskı oluşturan ıkınma işlemi damarlara daha fazla basınç oluşmasını sağlayacaktır. Lütfen bu durumdan kaçınınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.