Halk arasında basur, mayasıl adlarıyla bilinen hemoroid, sık rastlanan bir sağlık sorunudur. Erkekleri tehdit eden bir hastalık olarak bilinse de kadınlar arasında da oldukça yaygındır. Kabızlıkla birlikte şikayetler daha da artar. Kadınlarda da zor doğumların ardından sık görülür. Hastalığın yeri itibariyle, şikayeti olan kişilerin, doktora baş vurmakta geciktiği bir gerçektir. Oysa artık çok kısa bir cerrahi müdahale ve diyetle hastalıktan kurtulmak mümkündür. Basur aslında, zaten makat çevresinde bulunan damar dokularıdır. Bu damarların şişmesi ve sarkmasıyla ortaya çıkan basur hastalığı, kanama, ağrı, akıntı, kaşıntı, ıslaklık gibi şikayetlere sebep olur. Makatın içinde bulunan ve kanama, sarkma, akıntı yapmadığı sürece varlığından haberimiz bile olmayan iç basur ya da makatın dış çevresinde küçük kabarcıklar halinde dış basur olarak bulunurlar. İç basur ağrısız kanama yapabilir, ya da dışkılama sırasında dışarı sarkma yapabilir. Bu durumda hasta kendisi bile bu kitleleri eliyle hissedebilir. Dış basurlar da genellikle ağrısızdır. Fakat zaman zaman kan pıhtısı oluşur, şiddetli ağrı yapar.

Kabızlık ya da ishal, gebelik, fazla kilolu olmak ve tuvalette gereğinden fazla vakit geçirmek basur hastalığı oluşmasının nedenleri arasında sayılabilir. Hemoroidler kansere dönüşmez. Fakat makattan gelen  kanama hemoroid olduğu düşünülerek doktora gitmekte gecikilirse, altta yatan olası bir kanserin teşhisinde geç kalınır. Makattan gelen kanama ciddiye alınmalı ve bir sağlık kurumuna geç kalmadan başvurulmalıdır. Basurlar için uygun tedavi, cerrahi, ilaç ve diyet tedavisidir. Beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi, çok iyi sonuçlar verir. Düşük kolesterollü, bol lifli besinlerden oluşan bir diyet ve günde en az 5 bardak su içilmesi şikayetlerin ortadan kalkmasında çok faydalıdır.

Basura İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

1- Enginar

enginar

Kolesterol içermemesi ve bol lifli olması sayesinde, basur hastaları için ideal bir besindir. A, B1, B6, K ve C vitaminleri içeren enginar, potasyum, kalsiyum, magnezyum, çinko, demir yönünden de zengindir. Kanama yapan basurlarda, kansızlık şikayetinin çaresi de bu zengin mineral içeriğidir. Yapraklarında çok yüksek oranda bulunan sinarin, kolesterolün düşmesini sağlar ve sindirim sisteminin çalışmasını hızlandırır. Yaprakları ile birlikte tüketilmesi sağlık açısından daha faydalıdır. Enginar, patates ve havuçla birlikte pişirilerek besin değeri artırılabilir. Etli pişirildiğinde de protein değeri artar. Vitamin kaybına uğramaması için, kısık ateşte ve hafif diri kalacak şekilde pişirilmelidir. Yağda çözünen vitaminlerden faydalanmak için, bir miktar zeytinyağıyla birlikte pişirmek daha da iyisi, piştikten sonra bir miktar zeytinyağı eklemek faydalı olacaktır.

2- Lahana

cabbage

Mutfağımızda dolma, kapuska, turşu, salata olarak tüketilen lahana, düşük kalorisiyle zayıflama diyetlerinin de baş aktörlerindendir. Sindirim sistemi üzerindeki etkileriyle kabızlık tedavisinde de yardımcı olur. Lahana tam bir vitamin deposudur. Yüksek miktarda C ve B1, B2 vitaminleriyle, demir ve kalsiyum içerir. Lif oranı yüksek bir sebze olarak, basur şikayetlerinin ortadan kalkmasına büyük katkı sağlar. Hazımsızlık sorununuz yoksa, çiğ olarak tüketmek en sağlıklısıdır. Lahana yapraklarının kaynatılarak suyunun içilmesi de, düzenli ve rahat bir dışkılama için çok faydalı olacaktır.

3- Sinameki

Sinameki

Antioksidanlar yönünden zengin olduğu için bağışıklığı güçlendirir ve metabolizmayı hızlandırır. Sinirleri yatıştırır, ağrıları giderir. Damar açıcı özelliğiyle, basur damarlarının rahatlamasını sağlar. Kontrollü olarak kullanmak şartıyla, bağırsak hareketlerini düzene sokmak için kullanılır. Müshil etkisi vardır. Fazla kullanıldığında bu kez de ishal olma riski vardır. Haftada 1 defa çay olarak tüketilebilir. 1 fincan kaynamış suya, yarım çay kaşığı kurutulmuş sinameki konur, karıştırılır ve 10 dakika demlenmesi beklenir. 1 çay kaşığı balla tatlandırılırsa, besin değeri de artar. Sinameki, laksatif (müshil) etkisini çok çabuk gösterir, içmeden önce yakınlarda bir tuvalet olduğundan emin olun.

4- Kayısı

kayısı

Hem tazesi, hem kurusuyla pek çok faydası olan bir meyve kayısı. Kurutulmuş meyveler, sularını kaybettikleri için, yaş meyvelere göre şeker miktarları daha fazladır. Meyve ve sebzeleri mevsiminde ve taze halleriyle tüketmek, aslında pek çok sağlık sorunu için ilk yapılması gereken şey. Kayısı diğer bazı meyvelere göre yüksek kalorilidir. Potasyum bakımından çok zengindir. Potasyum, kandaki elektrolit seviyelerini dengelemesi bakımından hayati öneme sahip bir elementtir. Kayısıdan mevsiminde, kararında tüketmeye gayret edin. Kış aylarında ise, her gün 1 kuru kayısıyı, küçük lokmalar halinde ve suyla birlikte yemeyi alışkanlık haline getirirseniz, bağırsak hareketlerinizi rutin bir düzene kavuşturabilirsiniz.

5- Elma

elma

Yüksek miktarda C vitamini ve kanser riskini, DNA hasarını azaltan değerli antioksidanlar içermektedir. Zengin lif içeriğiyle, kalın bağırsaklardaki  faaliyetlere yardımcı olur. Kalp hastalıklarında, kilo vermede ve kolesterolün kontrolünde çok faydalıdır. Elmayla ilgili araştırmalar, içeriğindeki bazı kimyasalların Parkinson ve Alzheimer gibi beyin hastalıklarında koruyucu etkileri olduğu yönünde sonuçlar vermiştir. Basur tedavisine yardımcı olarak, kabuklarıyla yenmesinde fayda vardır. Suyunu içmek, hem yüksek şeker oranı nedeniyle hem de asıl ihtiyaç duyulan posadan mahrum kalacağı için en azından basur hastalığında tavsiye edilmez. Yaz-kış, günde 1 elma yemek, vücudumuza yapabileceğimiz en büyük iyiliklerden biridir.

6- Tahıllar

çavdar unu

Zengin besin değerleriyle beraber, yüksek oranda protein ve lif içerikleri sebebiyle tahıllar, sindirimi kolaylaştırır ve basurun neden olduğu şikayetleri azaltır. Her gün yaklaşık 20-35 gram lif tüketmek, sağlıklı bir sindirim sistemi ve düzenli bir tuvalet alışkanlığı için çok gereklidir. Tam tahıl, yani kabuklarından ayrılmamış, kepekli olanlar tercih edilmelidir.