Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Basura Ne İyi Gelir?

Hemoroid ya da diğer adıyla basur, bireyin alt rektum ve anüsündeki damarlarda meydana gelen iltihap ve şişliklerdir. Basur, bağırsak hareketleri sırasındaki ıkınma ya da hamilelik sırasında bu damarlardaki baskının artması sonucu meydana gelebilir. Basur, eğer rektumun içinde oluşmuşsa buna iç hemoroid, eğer anüs etrafındaki deri üzerinde gelişmiş ise buna dış hemoroid adı verilir.

Basur yaygın olarak görülen bir rahatsızlıktır. 50’li yaşlarla beraber, yetişkinlerin yarısı kaşıntı, rahatsızlık ve kanama gibi sorunlarla mücadele etmek zorunda kalır. Bu işaretler hemoroidin varlığının işaretleri olabilirler.

Neyse ki, hemoroidin tedavisinde kullanılabilecek birçok etkili seçenek bulunur. Çoğu insan, evde hazırlanan tedaviler ve hayat tarzlarında yapılan değişikliklerle de semptomların giderilmesini sağlayabilmektedir.

Basur Semptomları Nelerdir?

Basurun işaret ve semptomları şu şekilde sıralanabilir;

 • Dışkı yaparken kanamalı bir ağrı meydana gelebilir, bu sırada tuvalet kağıdı ya da tuvalet klozetinde küçük parlak kırmızı kan görebilirsiniz.
 • Bireyin anal bölgesinde kaşıntı ya da tahriş
 • Ağrı ya da rahatsızlık
 • Anüs çevresinde şişkinlik
 • Anüs çevresinde yumrular ki bunlar hassas ve ağrılı olabilirler.
 • Dışkı kaçırma gibi belirtiler basurun işaretleri olabilirler.

Hemoroid semptomları genellikle bulunduğu bölgeye göre değişir. İç hemoroid, rektumun içinde bulunur. Genellikle birey bunu göremez ya da bu hemoroidlerin varlığını hissetmez. Bunlar genellikle rahatsızlığa neden olmazlar.

Ancak dışkı yaparken, dışkının geçtiği sıradaki tahriş hemoroidin hassas yüzeyine zarar verebilir ve bu sebeple de kanamalar oluşabilir. Bazen, ıkınma sonucu iç hemoroid, anal ağız boyunca itilebilir. Bu, çıkıntılı ya da sarkan hemoroid olarak bilinir ve tahriş ya da ağrıya neden olur.

Dış hemoroid ise, anüs etrafındaki cildin altında bulunur. Bu bölge tahriş olduğunda, dış hemoroid kaşınabilir ya da kanayabilir. Bazen de kan, dış hemoroidde birikebilir ve pıhtı oluşabilir. Bu sebeple de şiddetli ağrı, şişlik ve enfeksiyon meydana gelebilir.

Basur Nedenleri Nelerdir?

Anüs etrafındeki damarlar, baskı altında gerilmeye uygundur. Bu da bu damarların çıkıntı yapmasına ya da şişmesine neden olabilir. Şişen damarlar, hemoroidler alt rektumdaki baskının artmasıyla büyüyebilir. Aşağıda verilen faktörler, bu baskıların artmasına neden olabilen faktörleri içermektedir;

 • Dışkı yaparken ıkınma
 • Tuvalette uzun süre boyunca oturmak
 • Kronik ishal ya da kabızlık
 • Obezite
 • Hamilelik
 • Anal ilişki
 • Düşük lifli diyetler gibi faktörler hemoroid oluşumuna neden olabilirler.

Hemoroid oluşumu, daha muhtemel olarak yaşlı insanlarda görülmektedir. Bunun nedeni ise, yaşın ilerlemesi ile birlikte,  anüs ve rektumdaki damarları destekleyen dokuların zayıflaması ve gerilmesidir.

Basur Komplikasyonları

Hemoroidin komplikasyonları nadir olarak görülür. Bunlar;

 • Anemi: Hemoroid sonucu kronik kan kaybı anemiye neden olabilir. Anemi, bireyin hücrelerine oksijen taşıyan sağlıklı alyuvar kan hücrelerinin yeteri kadar taşıyamamasıdır. Bu da yorgunluk ve zayıflığa neden olabilir.
 • Strangüle Hemoroid: Eğer, iç hemoroide tedarik edilen kan kesilirse, hemoroid strangüle olabilir. Bu da aşırı acıya neden olabilir ve dokuların ölmesine yani kangrene yol açabilir.

Basur Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hemoroidin tedavisi çoğu zaman, bireyin kendi çabaları ile baş edebilmesini içerir. Yaşam tarzı düzenlemeler gibi değişimler buna örnektir. Ancak, bazı durumlarda da ilaç tedavileri ya da cerrahi müdahale prosedürleri gerekli olabilmektedir.

1.İlaç Tedavisi

Eğer hemoroid, sadece hafif bir rahatsızlık yaratıyorsa, doktor reçetesiz kremler, merhemler, fitiller ya da pedler önerebilir. Bu ürünler içerdikleri hamamelis ya da hidrokortizon gibi içerikleri ile, geçici olarak ağrının ve kaşıntının rahatlatılmasını sağlayabilir.

Ancak reçetesiz ilaçların veya diğer ilaçların, 1 haftadan daha uzun süre kullanılmaması gerekmektedir. Bu tür ilaçların yan etkileri meydana gelebilir. Deri kızarıkları, iltihap ve deride incelme gibi yan etkiler oluşabilir.

2.Minimal İnvaziv İşlemler

Eğer kan pıhtısı, dış hemoroid içinde oluştuysa, doktor bu pıhtıyı basit bir kesikle alabilir. Bu, hemen rahatlama sağlayacaktır. Uzun süreli olarak kanayan ya da ağrılı olan hemoroid için doktor diğer minimal invaziv prosedürleri önerebilir.

 • Lastik Bant Ligasyonu
 • Enjeksiyon
 • Pıhtılaşma

3.Cerrahi Müdahale

Eğer diğer prosedürler başarılı olmadı ise ya da büyük bir basura sahipseniz, doktor bir dizi cerrahi işlem önerebilir. Cerrahi müdahale ayakta tedavi şeklinde yapılabilir ya da birey bir gece hastanede kalabilir.

 • Hemoroidin Alınması: Basur ameliyatı sırasında, cerrah, kanamaya neden olan büyük dokuyu alır. Çeşitli teknikler kullanılabilir. Cerrahi müdahale, sakinleştirici lokal anestezi, spinal anestezi ya da genel anestezi ile yapılabilir. Basur ameliyatı, en etkili ve hemoroidin tekrar oluşmasını engelleyen ya da şiddetini tam olarak tedavi eden bir yöntemdir. Geçici olarak mesane boşaltım da problemler ve idrar yolu enfeksiyonu ile alakalı problemler gibi komplikasyonlar oluşabilir. Çoğu birey, cerrahi prosedür sonrasında bazı ağrılar deneyim ederler. İlaç tedavileri ağrının rahatlatılmasını sağlayabilir. Ilık banyoda yardımcı olabilir.
 • Basur Zımbalama: Bu yöntem, zımbalanmış hemoroidopeksi ya da zımbalanmış hemoroidektomi olarak da adlandırılabilir. Yöntem ile hemoroidal dokya giden kan akışı engellenir. Zımbalama, genellikle basur ameliyatından daha az acı verir ve birey daha kısa bir sürede normal aktivitelerine döner.

Basura Ne İyi Gelir?

1.Buz

s-865ed6be392f3b9e213b9d3008e004dcb54a69eb

Evde tedavi olarak ilk tedavi türü buzdur. Buz, kan damarlarını daraltmaya yardımcı olur ve şişliği azaltır. Bu, basurun evde tedavisinde ilk yapılacak işlemdir ve ağrının hemen dinmesini sağlar.

 • Buz torbasını ya da parça olarak erimiş buz parçalarını, direkt olarak etkilenmiş olan bölgedeki pıhtının üzerine uygulayın. Bu işlemi 10 dakika kadar yapın. Hemoroid gidene kadar günde birkaç kez bu işlem tekrarlanır.
 • Bir paket donmuş sebzeyi de kullanabilirsiniz. Mısır ya da bezelye paketini bir havluya sarın ve hemoroide uygulayın. Günde 3 kez ve her seferde 20 dakika boyunca uygulayın.

2.Aloe Vera

aloe-vera2

Aloe vera, basurun tedavisinde en doğal bileşenlere sahip bir tedavi yöntemidir. İçerdiği iltihap önleyici ve tedavi edici içeriklerle aloe vera, hemoroidin tahrişini azaltmaya yardımcı olur. Aloe vera, hem iç hem de dış hemoroidin tedavisinde kullanılabilir.

 • Dış hemoroidin tedavisinde, biraz aloe vera jelini anüs üzerine uygulayın ve bölgeye masaj yapın. Bu basit tedavi ağrının giderilmesine ve yanma hissinin sakinleşmesini sağlar.
 • İç hemoroidin tedavisi için, aloe vera yapraklarını şeritler halinde kesin. Ancak diken şeklindeki parçalarının alındığından emin olun. Bir kaba dilimler şeklinde yerleştirin ve dondurun. Sonra buz halindeki aloe vera şeritlerini ağrılı hemoroid üzerine uygulayın. Bu ağrının giderilmesine, yanma ve kaşıntı hissinin yok olmasını sağlar.

3.Limon Suyu

Limon-Suyu1

Limon suyu, içerdiği çeşitli besinlerle, kılcal damarların ve kan damarlarının güçlendirilmesinde ve dolayısıyla basurun rahatlatılmasında etkilidir.

 • Taze sıkılmış limon suyuna biraz pamuk yumağı gezdirilir. Ardından, hemoroidin üzerine uygulanır. Baştan hafif karıncalanma ya da kaşıntı hissi oluşabilir, ancak kısa sürede ağrının giderilmesi sağlanır.
 • Alternatif olarak, limonun yarısı bir fincan sıcak sütün içine sıkılır ve içilir. Bunu her 3 saatte bir yaparak en iyi sonucu elde edebilirsiniz.

4.Zeytinyağı

zeytinyagi-442

Zeytinyağı, içerdiği iltihap önleyici ve antioksidan içerikleri ile özellikle dış hemoroidin tedavisinde kullanılır. Bu yöntem ile kan damarlarının esnekliği arttırılır bu da iltihabın azalmasına ve anal kanaldaki kan damarlarındaki şişliğin daralmasına yardımcı olur.

 • Her gün bir çay kaşığı zeytinyağı tüketin. Bu, iltihabın azalmasına yardımcı olur ve tekli doymamış yağ boşaltım sisteminin fonksiyonunun gelişmesini sağlar.

5.Badem Yağı

shutterstock_4

Badem yağı, içerdiği yumuşatıcı ve derin doku emme özelliği ile, dış hemoroidin tedavisinde başlıca olarak kullanılan bir tedavi yöntemidir. Saf badem yağına bir pamuk yumağı batırın ve etkilenmiş bölgeye uygulayın. Bu bölgeyi nemlendirerek, iltihabın yatıştırılmasını sağlar. Böylece anüs çevresindeki yanma ve kaşıntı hissi rahatlar. Bunu günde birkaç kez yapın.

6.Elma Sirkesi

elma_sirkesi_zayiflatir_mi

İçerdiği sıkıştırıcı, damarları büzen içerikleri ile elma sirkesi, kan damarlarındaki şişliğin küçültülmesine ve hem iç hem de dış hemoroidin tahrişi ve şişliği için rahatlatıcı etkisi bulunur. Daha hızlı sonuç için, süzülmemiş ve pastörize olmayan sirkeleri kullanın.

 • Dış hemoroid vakaları için, bir pamuk yumağı sirkeye batırılır ve ardından etkilenmiş bölgeye hafifçe bastırılır. İlk olarak sızlatan bir his meydana gelebilir. Ancak sonradan kaşıntı ve tahriş için bir rahatlama oluşacaktır. Şişlikler azalana kadar bunu günde birkaç kez uygulayın.
 • İç hemoroid vakalarında ise, bir çay kaşığı elma sirkesini bir bardak suya ekleyin ve için. Bunu günde en azından iki kez tekrarlayın. Ayrıca karışımın tadını daha iyi bir hale getirebilmek için biraz bal ekleyebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. ufuk yılmaz dedi ki:

  Basur hastlari içn klozet şohbeni tavsiye ederim. Hem ağrıyı azaltıyor hemde rahat taharet almayı sağlıyor.