Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Batikon Lekesi Nasıl Çıkar?

Batikon, özellikle herhangi bir yaranın oluşması durumunda mikrop kapmaması için kullanılması gereken tıbbi bir üründür. Aynı zamanda inatçı lekeler konusunda da akla ilk gelen maddeler arasında yer alır. Güçlü yapısı ve rengi ile bulaştığı yüzeylerde koyu bir leke bırakır. Ayrıca çok hızlı yayıldığı için de hemen müdahale edilmesi gerekir.

Halıdan Batikon Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıdan batikon lekesini çıkarmak için ilk olarak bir bezi ılık suyla ıslatarak, halınızı silin. Fakat batikon lekesi şekerli su içerisinde çözünme özelliği olan bir madde olduğu için ılık suyun içerisine bir miktar şeker atıp, eritmeniz gerekir. Şekerli ılık suyu halıya uyguladığınız zaman batikon lekesinden anında kurtulacaksınız. Batikon lekesini şekerli suyla temizledikten sonra halıda leke oluşacağı için daha sonra temiz bir suyla durulayın.

Koltuktan Batikon Lekesi Nasıl Çıkar?

İlk olarak bir bezi alkole batırın ve koltuğunuzu silin. Batikon lekesi hızlı bir şekilde temizlenecek ve lekeden anında kurtulacaksınız. En son olarak ise su ile koltuğunuzu temizleyebilirsiniz.

Deriden Batikon Lekesi Nasıl Çıkar?

Batikon kokusu, rengi ve hızlı yayılma özelliği ile zor bir lekedir. Derinizin herhangi bir yerine batikon lekesi olduğu zaman limonu keserek derinize uygulayın. Batikon lekesini derinizden çıkıncaya kadar limonla ovalamaya devam edin. Eğer lekeyi çıkarmakta zorlanıyorsanız, limonu ovalayın ve bir süre bekletin. Son olarak ise ılık su ile derinizi durulayın.

Kumaştan Batikon Lekesi Nasıl Çıkar?

Kumaşına batikon lekesi bulaştığı zaman bölgeye saf amonyağı temiz bir beze damlatarak, tampon yapın. Batikon lekesi çıkıncaya kadar kumaşa tampon yapmaya devam edin. Son olarak saf amonyak lekesini çıkarmak için duru bir suyla temizleyin.

Kıyafetten Batikon Lekesi Nasıl Çıkar?

Kıyafetinize bulaşan batikon için ilk olarak bir miktar soğuk suyun içerisine bir ölçek kadar deterjan ilave edin. Temiz bir bezle kıyafetinizi silin, batikon lekesi çıktığı zaman normal suyla durulayabilirsiniz. Kıyafetinizin dokusuna zarar verme ihtimaline karşı deterjan kullanmak istemezseniz, küçük bir pamuğa alkol batırarak kıyafetinize tampon yaparak, uygulayabilirsiniz. Batikon lekesi kıyafetinizden çıktıktan sonra suyla kıyafetinizi durulayabilirsiniz.

Fayanstan Batikon Lekesi Nasıl Çıkar?

Batikon lekesi yapısı itibariyle daha zor çıkan bir lekedir. Ancak batikonun fayansa dökülmesi, diğer yüzeylere dökülmesinden daha avantajlı bir durum. Farklı bir yüzeye batikon döküldüğü zaman temizlemek için her deterjanı kullanamazsınız. Fayans yüzeyine beyazlatıcı ve güçlü leke çıkarma özelliğine sahip olan ürünleri kullanabilirsiniz. Eğer batikon lekesi fayansın yüzeyinde kuruduysa temizlemek için suyla ıslatabilirsiniz. Batikon lekesi yumuşamaya başlayınca limon suyu damlatarak fayansı bir bez yardımıyla silebilirsiniz. Batikon lekesi çıkınca da suyla fayansı temizleyebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.