Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bayanlar İçin Vücut Tipi Hesaplama

Günümüzde birçok kadın dış görünüşüne takıntılı hale gelmiş bulunuyor. Bunun en büyük sebeplerinden biri ise medya diyebiliriz. Medyanın dayattığı ve toplumsal güzellik anlayışına göre artık insanlar bedenleri hiç olmadıkları kadar zaman ayırıyorlar. Toplum tarafından inşa edilmiş olan vücut tipi sınıfları ile birlikte ortaya ideal ve ideale yakın tipler çıktı. Oysa her beden, insanın sağlığına bir zararı olmadığı sürece güzeldir. Bu sebeple insanların kendilerini sağlıksız bir şekilde zayıflatmaya çalışmamaları gerekir. Bugün sizlere sıklıkla merak edilen vücut tiplerinden ve bayanlar için vücut tipi hesaplama işlemlerinden bahsedeceğiz.

Bayan Vücut Tipleri

Dilediğini takdirde aşağıda listeleyecek olduğumuz kadın vücut tipleri ile kendi bedeninizi karşılaştırabilir ve hangi grupta yer aldığınızı tespit edebilirsiniz.

1. Armut Şeklinde Vücut Tipi

Ülkemizde en çok rastlanılan vücut tipi olan armut şeklindeki vücut tipi, kiloların basen ve göbek bölgelerinde toplanması ve üst beden yapısı dar olan kişilerin içinde bulunduğu gruptur.

Bu vücut tipine sahip olan kişilerin kalçaları geniş ve kıvrımlı, vücut ve omuzları ise eğilimli ve dar bir yapıya sahiptir. Armut vücut tipine sahip olan kadınların beli genellikle ince olup normal ya da küçük boyutlarda göğüslere sahip olur.

2. Sütun Şeklinde Vücut Tipi

Sütun şeklinde vücut tipine sahip olan kişilerin bacakları oldukça uzun, boyunları ise küt şekline sahip olur. Bu vücut yapısına sahip kadınların fazla kilo konusunda endişe etmesine gerek olmaz. Yemeklerini küçük porsiyonlar şekilde tüketecek olan bu kişilerin bedenleri oldukça ideal olur.

3. Elma Şeklinde Vücut Tipi

Elma şeklide bir vücut tipine sahip olan kişilerin belleri kalın, kalçaları düz, omuzları görece olarak geniş, bacakları düzgün ve ince, göğüsleri ise büyük sayılabilecek dolgunluğu sahip olur. Bu vücut tipine sahip olan kadınların sahip olduğu kilolar genellikle karın ve karın çevresinde birikir. Bu sebepten dolayı da bu kişilerin yedikleri besinlere dikkat etmesi gerekir. Zira bu kişilerin sahip olduğu vücutları kilo almaya ve erken sarkmaya diğer vücut tiplerine göre daha müsaittir.

4. Kum Saati Şeklinde Vücut Tipi

Toplumda en ideal vücut tipi denildiği zaman akla kum saati vücut tipine sahip olan kadınlar gelir. Bu kadınların belleri ince, kalça ve omuzları simetrik bir yapıya sahip olduğu için dikkat çeker. Biçimli ve düzgün bacaklar, dolun kalça ve baldır, normal ya da normalin biraz üstünde göğüsler toplum tarafından en “kadınsı” kabul edilen vücut tipidir.

Dolgun kalça ve göğüsler ile ince bir bel yapısına sahip olan kadınların sahip olduğu vücutlarını korumaları kolay olmaz. Bu sebeple de bu kişiler, yedikleri şeylere dikkat etmelidir. Bireyler ne tür bir diyet programı uygulayacak olurlarsa olsunlar bir diyetisyene başvurmalı ve sağlıklarını tehlikeye atmamalıdır.

5. Çilek Şeklinde Vücut Tipi

Bu vücut tipine sahip olan kadınların belleri diğer insanlara göre biraz daha kalın bir yapıya sahip olur. Çilek şeklinde vücut tipine sahip olan bir kadının kalçası düz ve dar bir yapıya sahiptir. Geniş bir omuz yapısıyla da bilinen bu kadınlar, dışarıdan bakıldığı zaman ters bir üçgeni andırır.

Göğüsleri ve kalçaları küçük olup, kısa bir gövdeye sahip olan bu kadınların bacakları uzun olur. Çilek şeklinde vücut tipine sahip olan kadınların en çok da yemek alışkanlıklarına dikkat etmesi gerekir. Sahip oldukları kısa gövde yapısı kilo almaları için oldukça müsait bir yapıya sahiptir. Karın ve bel simidi bölgesinde meydana gelecek olan bozulmalara dikkat edilmesi vücut bölgelerinin düzenli bir şekilde çalıştırılması tavsiye edilir.

6. Çan Şeklinde Vücut Tipi

Dar göğüs çevresi ve göreceli olarak büyük kalçalara sahip olan kadınlar genellikle çan şeklinde bir vücut yapısına sahip olur. Bu vücut yapısına sahip olan kadınların, vücutlarının alt ve üst kısımları arasında bir denge ayarlaması gerekir. Omuzları kalın gösteren ceketler ve kalça saklayan tunikler bu vücut tipi için tercih edilen kıyafetlerin arasında yer alır.

7. Dikdörtgen Şeklinde Vücut Tipi

Bu vücut şekline sahip olan kadınların atletik ve ideal beden yapıları her daim ön plana çıkar. Kol ve bacakların çekici ve güzel olması, omuz ve kalçanın simetrik yapısı oldukça etkileyici ve ilgi çekicidir. Bu vücut tipine sahip olan kadınların göğüs boyutları normal boyutlarda seyreder ve belleri düz ya da oyuntulu değildir. Dikdörtgen şeklinde vücut tipine sahip olan kadınlar zayıflıkları ile dikkat çeker.

8. Kadeh Şeklinde Vücut Tipi

Bu vücut tipine sahip olan kadınların ince bacakları ve geniş omuzları ön plana çıkar. Kadeh şeklinde bir vücut yapısı söz konusu olduğu zaman akla ilk gelen şey bacaklar olur. Dar pantolonlar giyen bu kadınlar, inceliklerini korumak istedikleri takdirde yediklerine dikkat etmelidir.

Bayanlar İçin İdeal Vücut Tipi Hesaplama

Bayanlar için vücut tipi hesaplamada işlem yapılmasına gerek yoktur. Belirli beden ölçülerine uygun vücut oranları bulunur. Aşağıda sıralamış olduğumuz listeden bedeninizi bulduktan sonra ideal vücut tipi hesaplamanızı görebilirsiniz.

32 beden giyen kadınlar için belirlenmiş olan ideal göğüs genişliği 74 ve 77 santimetre aralığında olup, ideal bel ölçüsü 60 ve 62 santimetre aralığında, ideal basen ölçüsü ise 84 ve 87 santimetre aralığında olur.

34 beden giyen kadınlar için belirlenmiş olan ideal göğüs genişliği 78 ve 81 santimetre aralığında olup, ideal bel ölçüsü 63 ve 65 santimetre aralığında, ideal basen ölçüsü ise 88 ve 91 santimetre aralığında olur.

36 beden giyen kadınlar için belirlenmiş olan ideal göğüs genişliği 82 ve 85 santimetre aralığında olup, ideal bel ölçüsü 66 ve 69 santimetre aralığında, ideal basen ölçüsü ise 92 ve 95 santimetre aralığında olur.

38 beden giyen kadınlar için belirlenmiş olan ideal göğüs genişliği 86 ve 89 santimetre aralığında olup, ideal bel ölçüsü 70 ve 73 santimetre aralığında, ideal basen ölçüsü ise 96 ve 98 santimetre aralığında olur.

40 beden giyen kadınlar için belirlenmiş olan ideal göğüs genişliği 90 ve 93 santimetre aralığında olup, ideal bel ölçüsü 74 ve 77 santimetre aralığında, ideal basen ölçüsü ise 99 ve 102 santimetre aralığında olur.

42 beden giyen kadınlar için belirlenmiş olan ideal göğüs genişliği 94 ve 97 santimetre aralığında olup, ideal bel ölçüsü 78 ve 81 santimetre aralığında, ideal basen ölçüsü ise 107 ve 110 santimetre aralığında olur.

44 beden giyen kadınlar için belirlenmiş olan ideal göğüs genişliği 98 ve 102 santimetre aralığında olup, ideal bel ölçüsü 82 ve 86 santimetre aralığında, ideal basen ölçüsü ise 111 ve 115 santimetre aralığında olur.

46 beden giyen kadınlar için belirlenmiş olan ideal göğüs genişliği 103 ve 107 santimetre aralığında olup, ideal bel ölçüsü 87 ve 91 santimetre aralığında, ideal basen ölçüsü ise 116 ve 120 santimetre aralığında olur.

48 beden giyen kadınlar için belirlenmiş olan ideal göğüs genişliği 108 ve 113 santimetre aralığında olup, ideal bel ölçüsü 92 ve 96 santimetre aralığında, ideal basen ölçüsü ise 116 ve 120 santimetre aralığında olur.

50 beden giyen kadınlar için belirlenmiş olan ideal göğüs genişliği 114 ve 119 santimetre aralığında olup, ideal bel ölçüsü 97 ve 102 santimetre aralığında, ideal basen ölçüsü ise 121 ve 125 santimetre aralığında olur.

52 beden giyen kadınlar için belirlenmiş olan ideal göğüs genişliği 120 ve 125 santimetre aralığında olup, ideal bel ölçüsü 103 ve 108 santimetre aralığında, ideal basen ölçüsü ise 126 ve 130 santimetre aralığında olur.

54 beden giyen kadınlar için belirlenmiş olan ideal göğüs genişliği 126 ve 131 santimetre aralığında olup, ideal bel ölçüsü 109 ve 114 santimetre aralığında, ideal basen ölçüsü ise 131 ve 135 santimetre aralığında olur.

56 beden giyen kadınlar için belirlenmiş olan ideal göğüs genişliği 132 ve 137 santimetre aralığında olup, ideal bel ölçüsü 115 ve 120 santimetre aralığında, ideal basen ölçüsü ise 136 ve 141 santimetre aralığında olur.

58 beden giyen kadınlar için belirlenmiş olan ideal göğüs genişliği 138 ve 143  santimetre aralığında olup, ideal bel ölçüsü 121 ve 126 santimetre aralığında, ideal basen ölçüsü ise 142 ve 147 santimetre aralığında olur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.