Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bayılma Hissi Neden Olur, Nasıl Geçer?

Günlük yaşantımızda sağlık önemli bir konudur. Yediklerimize ve içtiklerimize dikkat ederek sağlımız konusunda duyarlı olabiliriz. Sağlığımızı iyi tutmanın daha birçok yolu vardır. Fakat bazı durumlarda ani olumsuzluklar yaşayabiliyoruz. Bu ani durumlardan bir tanesi bayılma hissidir. Sokakta yürürken, evde dinlenirken veya sinirlendiğimiz anlarda kısaca hemen hemen her zaman bayılma durumu ile karşı karşıya kalabiliriz. Bayılma hissinin tabii ki de sebepleri vardır. Bu sebeplerin bulunabilmesi için detaylı test ve incelemeler gerekebilir. Bu yazıda baygınlığın ne olduğundan, bayılma hissinin neden olabileceği ve neler yapılabileceğinden bahsedeceğiz.

Bayılma Hissi Nedir?

Bayılma kan dolaşımı ve solunumun yavaşlaması, duyuların azalması ve bilincin yavaş yavaş kendini kaybetmesi durumudur. Bayılma gerçekleşmeden önce kişiye önce bayılma hissi gelir. Bu his oldukça halsiz hissettiren şekilde olur. Bayılma hissi uzun sürebileceği gibi anlık olarak da sürebilir. Bu durum baygınlığa sebep veren duruma bağlıdır.

Bayılma Hissinin Nedenleri Nelerdir?

Bayılma Hissi Nasıl Geçer?

Bayılma hissine sebep olabilecek birçok konu vardır. Bu sebepler bazen korkulacak sebepler olmasa da bazı ciddi sebeplerin sonucu bayılma olabilir. Bu yüzden her ne olursa olsun bir doktora görünmekte fayda vardır. Çünkü birçok hastalığın erken tanısı tedavi sürecine büyük katkı sağlar.

Bayılma hissine neden olan bazı durumları tansiyon, kalp hastalıkları, düzensiz beslenme, hamilelik, kronik rahatsızlıklar ve hava şartları şeklinde sıralayabiliriz. Bu durumları yaşıyorsanız yapacağınız birtakım şeyler mevcuttur. Sebebi ne olursa olsun bayılma hissi yaşayan birisi mutlaka dinlenir vaziyet almalıdır. Bayılma hissi yerini baygınlığa bırakırsa düşme gibi olumsuz durumlar yaşanabilir.

1. Tansiyon

Tansiyon, kanın damar içindeki basıncıdır. Her kişinin kendine özgü bir tansiyon değeri olsa da bu değerler hemen hemen aynı aralıktadır. Bazı durumlar tansiyonun düşmesine sebep olabilir. Bunlar aç kalınması, kişinin kendini fiziksel olarak zorlaması gibi sebeplerdir. Tansiyon düşmesi durumunda bayılma hissi gelir. Bu sebeple tansiyon düşüklüğüne dikkat edilmelidir.

2. Kalp Rahatsızlıkları

Kalp rahatsızlıklarının birçok belirtisi olabilir. Bunlardan birisi sık sık yaşanılan bayılma hissi durumudur. Kalp rahatsızlığı olan insanlarda bahsi geçtiği gibi sık sık bayılma hissi gözlemlenmiştir. Bu durumun direkt olarak kalp rahatsızlığı anlamına gelmese de dikkatli olunması ve bir doktora gidilmesinde fayda vardır. Özellikle daha önce bir kalp rahatsızlığı bulunmaya kişilerin bu durumu göz ardı etmemesi gerekir.

3. Düzensiz Beslenme

Günümüzde beslenme önemli bir konu halini almıştır. Ülkemizde de obezite durumlarının fazla görülmesi beslenme konusunda insanların yeteri kadar dikkat etmediğini ortaya çıkarıyor. Fazla şekerli veya fazla tuzlu yiyecekler kan şekerinin yükselmesine ve tansiyonun çıkmasına sebep olur. Tüm bu sebepler kişide bayılma hissi yaratabilir. Bu sebeple her şeyin kararında miktarının tüketimi en iyi senaryodur. Bu sayede hem sağlıklı hem de bayılma hissinden korunmuş olunur.

4. Hamilelik

Hamilelik yaşayan kadınların en sık karşılatığı durumlardan bir tanesi bayılma hissidir. Düzensiz hormonlar, hamilelik süresince harcanan efor, yine hamilelik sürecinde olabilen şeker ve tansiyon durumları hamile kadınlarda bayılma hissini beraberinde getirebilir. Bu sebeple hamile insanların hareketlerine ve yemelerine dikkat etmesinde fayda vardır. Ayrıca düzenli doktor kontrollerinde yaşanılan bayılma hissi belirtilmeli ve bu konuda doktora danışılmalıdır.

5. Kronik Rahatsızlıklar

Diyabet gibi bazı kronik rahatsızlıkların birçok sebebi bulunabilir. Bu tarz kronik hastalık sahibi insanlarda tansiyon yükselmesi görülebilir. Bu durum da kişide bayılma hissi yaratabilir. Bu sebeple bayılma hissi yaşıyor ve bir kronik hastalığa sahip olduğunuzu düşünüyorsanız mutlaka bir doktora gitmelisiniz.

6. Hava Şartları

Hava şartlarından kaynaklı bazı durumlarda bayılma hissi olur. Havanın fazla basık veya sıcak olması bunların en büyük sebebidir. Psikolojik olarak da olabilen bu his, vücutsal nedenlerden kaynaklı da olabilir.

Bayılma Hissi Nasıl Geçer?

Bayılma Hissi Neden Olur, Nasıl Geçer?

Bayılma hissi anında mevcut durumunuza göre bazı yapabileceğiniz şeyler vardır. Bayılma hissiniz tansiyonunuzun düşmesinden kaynaklı olduğunu hissediyorsanız hemen bir yere oturmalısınız. Çünkü bayılma durumu ile karşı karşıya gelebilirsiniz. Tansiyon düşüklüğüne iyi gelen en bilindik çözüm tuzlu ayrandır. Bunun yanı sıra bol bol su içmek de tansiyon düşüklüğüne iyi gelir. Bu durum kalp rahatsızlığı yaşan insanlar için de geçerlidir. Kalp rahatsızlığına sahip ve bayılma hissi yaşayan birisi doktorun verdiği ilaçları kullanabilir.

Tansiyonunuz yükselmesi kaynaklı bayılma hislerinde ise kollarınızı soğuk su ile yıkamak tansiyonunuz düşmesine iyi gelecektir. Bunun yanı sıra varsa tansiyon ilacınızı kullanmanız gerekir. Şeker yükselmesinde ise aşırı değilse beklenmeli ve yapılabiliyorsa hafif egzersiz yapılmalıdır. Aşırı durumlarda mutlaka bir sağlık kuruluşuna gidilmelidir. Havalardan kaynaklı bayılma hislerinde daha ferah ortamlara geçmek ve derin nefes almak iyi gelecektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.