Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bayram İçin Altın Öneriler

Bayram neşesi, bereketi ve harika sofraları ile gelir. Yılda iki kez yaşadığımız bu coşkulu günlerde sevdiklerimizle birlikte olmak ise en güzel tarafıdır. Sevdiklerimizle muhabbetler, sohbetler ve peşinden gelen harika sofralar her birimizin bildiği bayramın olmazsa olmazları arasında yer almaktadır. Özellikle Dünya’ya nam salmış Türk Mutfağı’nı bayram günleri tahmin etmek hiç zor değildir. Bayramda gelen her misafire mutlaka sofra kurmak ise en önemli geleneklerimiz arasında yer alır. Dolayısıyla siz misafir olduğunuzda sürekli bir sofra, yeme içme ile karşılaşmanız oldukça doğaldır. İşte bayramın en tehlikeli yanı bu yeme içme sirkülasyonudur. Bayram sabahından başlayıp, son güne kadar süren bu süreç kritik hastalıklara sahip olanlar veya kilo problemi yaşayanlar için tehlike çanlarının çalmasına sebep olmaktadır. Özellikle obezite alarmı veren kişiler, şeker, tansiyon, kalp ve kolesterol hastaları için tehlike boyutu çok yüksektir. Bayram sonunda sağlık problemleri ile karşılaşmamak için uygulamanız gereken birkaç altın kural bulunmaktadır. Uygulaması oldukça basit olmakla birlikte tamamen sizin iradeniz ve kontrolünüz altında gerçekleşir. Gelin şimdi bu altın kurallardan biraz bahsedip aslında bu küçük adımların neleri değiştirip size bu süreçte ne kadar yardımcı olacağı hakkında konuşalım.

1. Vücudunuzun çoğu bölümünü oluşturan su

su-icmenin-sagliga-faydalari

Su, vücudunuzun yarısından fazlasını oluşturan maddedir. O halde neden bu kadar çok su içmemiz gerekir diye düşünebilirsiniz. Bunu ufak bir örnekle açıklamak gerekirse; vücudunuz belirli vitamin ve mineralleri depolar ve siz bu mineral ve vitaminleri almaya devam ettiğiniz sürece aldıklarınızı kullanmayı tercih eder, çünkü depoladığı vitamin ve mineraller siz alımı durdurduğunuzda vücudunuzun foksiyonlarını devam ettirmesi için ona lazım olacaktır. Su için de aynı açıklamayı yapmamız mümkün. Günlük yaşantınızda, gün içinde su içmeye özen gösterilmesi için alarm kuranları, bu durumu kendisine hatırlattırmak isteyenleri görmeniz mümkün. Eğer su içme alışkanlığınız yoksa aslında sizin yapmanız gereken de budur. Düzenli olarak beslendiğiniz bir gün içinde bile içmeniz gereken su miktarını düşünürsek, vücudunuza oldukça ağır gelen ve sürekli bir beslenme eğilimi içinde bulunduğunuzda tüketmeniz gereken su miktarı otomatik olarak artar, yani vücudunuz sizden o suyu tüketmenizi bekler. Çünkü o besinlerin sindirimi, yakımı için vücudunuzun ihtiyaç duyduğu su miktarı artmış olacaktır. Gün içi bayram temposu, yemekler, sofralar derken su tüketmeniz siz farkında olmadan vücudunuzda birçok şeyi yoluna koyacaktır. En önemlisi ise en büyük denge kaynağı olan su, bu süreçte vücut dengenizi sağlayacaktır.

2. Vazgeçilmez bayram tatlılarına dikkat

irmikli-serbetli-tatlilar

Bayramı en güzel kılan noktarından biri ise elbette bayram tatlıları. O tatlılar sabah kahvaltılarından akşam yemeğine kadar tüm sofraları şenlendirir. Aslında vücudunuza sağladığı enerjiyi düşünürsek vücudunuzu da şenlendirir. Ancak belirli bir tüketme kotanız mutlaka olmalıdır. Zira bayram sonunda vücudunuzda bir şeylerin sizi zorladığını düşünmeniz ve kendinizi oldukça kötü hissetmeniz mümkün. Bayramda mümkünse şeker ve un oranı düşük sütlü tatlıları tercih edin. Sütlü tatlılar sizi şeker anlamında tatmin edecektir. Ayrıca şerbetli tatlılara oranla daha az zarar vericidir. Ancak dediğimiz gibi şeker barındıran her şey bir nebze size zarar verir. Bu nedenle asıl önerilen ise şeker içeren tatlılar yerine, meyve ikramları ile tatlı faslını geçiştirmeniz olacaktır. Bunu uygulamanız ne kadar mümkün olur bilemiyoruz ancak tavsiye ediyoruz!

3. Bayram sofralarından doymadan kalkın

0410121053hsapv

Bayramda bol bol yemek ikramı ile karşılaşırsınız. Bayram olduğu için o güne özel hazırlanmuş bir çok yiyecek bulursunuz ve iştahınıza söz geçirmeniz kadar ev sahibine hayır demenizde zor olacaktır. Bu durumda ikram edilen yiyecekleri tüketmekten başka bir çareniz kalmayabilir. Ancak ev sahibine söyleyeceğiniz ufak beyaz bir yalan kurtarıcınız olabilir. Sağlığınız için ‘az önce yedik ama sizinkilerin de bir tadına bakarız’ gibi kuracağınız cümleler tıka basa yemeden sofradan kalkmanızı sağlayacaktır. Bu sayade bir sonraki misafirlik için midenizde biraz yer bırakmış olursunuz. Üstelik tüm misafirlik sofralarını bu şekiled geçirmeniz gün sonunda hazımsızlığın önüne geçecektir. Bayram sonun da ise karşılaşabileceğiniz bir çok soruna önceden karşı koymuş olmanızı sağlayacaktır.

4. Bayram sohbetlerinin vazgeçilmezi çay

cayin-saca-muthis-faydalari-ve-cayla-sac-nasil-yikanir-1

Bayramda yemek içmek kadar, insanlar sevdiklerini ziyaret edip hayat temposu ile kaçırdıkları sohbet keyfine varmak iseterler. Sohbetin yanında ise ince belli bir bardakta çay oldukça keyifli olur. Ancak çayın ve kahvenin sınırını bilmek gerek. Kafeinli içecekler ve çay aslında mideniz için tehlike arz eder. Mide öz suyu salgılanmasını etkilerler. Bu nedenle bayramda sohbetle beraber çok fazla çay ve kahve tüketmemelisiniz. Bayram sonunda mide ağrılarınızla baş etmek zor olabilir.

5. Yemek kadar önemli pişirme yöntemi

haslama-632x421

Misafirlerinizi ağırlamak için harika bir menü oluşturdunuz. Ancak hemen menünüzü kontrol edin. İçindeki kızartmaları acil olarak çıkartın. Bayramın sofra anlamında herkes için ağır geçeğini unutmayın. Misafirlerinize, fırında veya haşlamalı yemekler ikram edin. Tüm gün bir sofradan kalkıp diğerine oturmuş insanlar için sizin kzıartmalarınızı yemek oldukça zor olabilir. Bu durumu hemen kendiniz için de değerlendirin ve sunulan kızartmalardan mümkün oldukça az tüketmeye özen gösterin. Bayramın yoğun sofra geçişlerini kendiniz için bir hastalık sebebine dönüştürmeyin.

6. Yemek yerken dişlerinizi kullanın

769806_129588332636329134828_original

Hızlı yemek yeme alışkanlığının getirmiş olduğu az çiğneme alışkanlığınızı normal yaşantınızda da yenmiş olmanızı umuyoruz. Eğer yenmediyseniz bayram harika bir pratik yapma zamanı olacaktır. Bol bol yemek yenilen bayramlarda mideniz fazla yorulacak. Birçok besin sindirime uğramadan ve dolayısı ile emilimi sağlanmadan, ayrıca bağırsaklarınızı da yorarak vücudunuzu terk edecektir. Bunun önüne geçmek adına yediğiniz besinleri iyice çiğnemenizi öneririz. Bu sayede midenize sindirim için oldukça yardımcı olmuş olacaksınız.

Bu ufak tavsiyeler uygulandığı takdirde hayat kurtarıcı bile olabilmektedir. Zira bayram haberlerinde ‘yemeği çok kaçırdı kalp krizi geçirdi’ gibi haberler görmemiz olası. Umuyoruz dikkat edersiniz ve bayram iştahınıza hakim olamadığınız için sağlığına zarar verenlerden olmazsınız. İyi bayramlar..

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.