Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Baz İstasyonları Kanser Yapar mı?

Baz İstasyonu Nedir?

Baz istasyonları cep telefonu firmalarının kapsama alanlarını genişletmek adına kurulan, sinyal alan ve sinyal veren özelliğe sahip antenlerden oluşan yapı. Baz istasyonları, kapsama alanına gereken yerlerde, genellikle evlerin çatılarında, elektrik direklerine dikkat çekmemek için değişik boy ve şekillerde kurulurlar. Baz istasyonları üç şekilde, şehir dışlarında kurulan baz istasyonları, şehir içinde ama yerleşim alanlarına uzak ve sokaklar gibi dar alanlar da, yerleşim alanlarının içinde kurulur.

Baz İstasyonu Ne İşe Yarar?

Baz istasyonları mobil iletişimi sağlamak için, sinyal alıp, sinyal vermek adına kurulan istasyonlardır. İnsan sağlığına verdiği oldukça büyük tahribatlar nedeniyle, halka açık olan ve yerleşim birimlerine yakın yerlerde kurulması ise oldukça tehlikelidir.

Türkiye de bulunan GSM operatörleri Avea, Vodafone ve Turkcell dir.

Baz İstasyonlarının Zararları Nelerdir?

Baz istasyonları elektro manyetik dalgalar yaydığı için, insan sağlığına oldukça zarar verici yapıya sahiptir. Bu zararlardan bir kısmı ve en önemlisi DNA’ya verdiği zarardır, insanlarda bulunan hücrelerin bir birine yapışmasına neden olur ve hücre zarlarında tahribata sebebiyet verir, sinir sistemine verdiği zararla bir çok beyin hastalığına sebep olur, beyin hastalıklarından sayılabilecekler, unutkanlık, Alzheimer, Parkinson, asabiyet, multipl skleroz (Halk arasında MS olarak bilinen bu hastalık, beyin de ve omurilik de, mesajları taşıyan sinir telleri etrafındaki koruyucu kılıfın (Miyelin kılıfı) hastalığıdır. Kişi de hareketlerinin anormal olması, kasların zamanla güçsüzleşmesi ve erimesi, kısmi olarak felç, konuşma ve görme bozuklukları, hafıza kayıpları görülür ve tedavisi kişiye özel olmasına rağmen tamamıyla düzelme olmaz, MS atakları en aza indirgenebilir.

Piyasada bulunan radyasyon önleyici ya da radyasyon koruyucu adı altında satılan bir takım ürünler vardır. Bu ürünlerin, filtre, çip, yapışkan türleri vardır, ne var ki bu ürünlerin kullanılması gereksiz olduğu ve kullanılmalarının sakıncalı bulunduğu söylenmektedir.

Baz İstasyonları Kanser Yapar mı?

Cep telefonlarının oldukça fazla kullanılması nedeniyle artık çok fazla baz istasyonu adıyla gördüğümüz o metal çubukların görüntülerine kolaylıkla alışmış durumdayız, insan sağlığına verdiği tahribat ve zararları bile bile.

Baz istasyonlarının kanser yaptığı ve kanser yapmadığı konusunda iki ayrı görüş bulunmaktadır. Bir gurup ki bunlar yerleşim yerlerine yüz metre dışında olması gerekir o zaman kanser riski olmayabilir görüşünü  savunurken, diğer gurup ise kanser olanları örnek vererek, mahkemeye başvurmuş, mahkeme  sonucu baz istasyonlarının, kanser yaptığı kanısına varılmış, bulunan yerdeki baz istasyonlarının kaldırılması hakkında karar vermiştir.

Baz istasyonlarının kanser yaptığını savunanlar şöyle bir açıklamada bulunmaktadır. Elektro manyetik dalgalar, DNA’yı onarararak kanseri engelleyen hormonu azalttığı için dolayısıyla da lenf bezi kanseri, ben kanseri, prostat kanserine sebebiyet verir. Bu kanser oluşumları ise hemen değil yıllar sonra ortaya çıkar ve elektro manyetik dalgaların kanserle alakasının oluşumları ise ya elektro manyetik dalganın kendisi kanser oluşturur, ya kanser yapıcı maddenin hücreye girişini sağlar ya da ortamda bulunan kanserli hücrelerin yayılmasını kolaylaştırır.

Bilim adamları ise sürekli artan kanser hastalıkları ve kanser çeşitlerinin sebeplerini araştırmaya, buldukları kanser nedenlerinin tedavileri üzerinde çalışmaya araştırmaya çalışırken, diğer yandan da cep telefonu ve baz istasyonlarıyla ilgili araştırmalarını yapmakta, ancak henüz baz istasyonlarının kanser yapıp yapmadığı ile ilgili bilgi ortaya konamamaktadır.

Sonuç olarak insan sağlığına bu kadar zararı olan istasyonların yerleşim yerlerinin dışında kurulması, gerekmektedir, yerleşim yerlerine yakın ve halka açık olan yerlerde bulunana baz istasyonlarına yasaklama getirilmesi gerekmektedir ta ki yapılan araştırmaların net olarak sonuçları kesinleşene kadar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.