Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bebeğe Bitki Çayı Vermek Doğru mu?

Ebeveynler, bebeklerini büyütürken uyku, gaz, soğuk algınlığı gibi problemlerde bitki çaylarına başvurmakta. İlaçsız çocuk büyütme trendinin yaygınlaşması ve çocukları ilaçların yan etkilerinden koruma isteği doğal ürünlere eğilimi arttırdı. Ayrıca ülkemiz geleneklerinde basit hastalıklarda bitkisel çözümlere başvurmak yaygın bir yöntemdir. Yetişkinlerde işe yarayan birçok tedavi destekleyici ürünün, bebeklere zarar vereceği unutulmamalıdır. Doğal yöntemleri kullanmak her zaman, düşünüldüğü gibi faydalı değildir. Bebeklere bitki çayı verirken zararlı olabileceği ihtimali de göz önünde bulundurulmalıdır.

Bebeklere Bitki Çayı Verme Yaşı ve Kuralları Nedir?

Bebekler için bitkisel takviyelere başlamanın zamanı, bebeğin altıncı ayını doldurduğu günlerdir. Bu günlere kadar bebeğin tek ve temel besini anne sütü olmalıdır. Anne sütünün olmadığı durumlarda ise bebeğin ayına uygun olarak üretilen formül mamalar kullanılır. Bebeğin gelişmemiş sindirim ve böbrek sistemi bitki çaylarını hazmetmekte zorluk yaşayabilir. Bitki çayından elde edilecek fayda ise zarar dönüşebilir. Altıncı aydan sonra ise kullanılacak bitki çayları mutlaka doktor denetiminde olmalıdır. Bebeklere bitki çayı verirken aşağıdaki önerilere dikkat edilmelidir;

 • Altı aydan küçük bebeklere kesinlikle bitki çayı verilmesi doğru değildir.
 • Özellikle bebekler için hazırlanan ve şeker ihtiva eden bitkisel karışımlardan uzak durulmalıdır.
 • Gaz sancıları için kullanılan rezene, anason ve kimyon gibi maddeler altıncı aya kadar anne tarafından tüketilmeli, bebeğin bu bitkilerin faydalanması anne sütü aracılığıyla olmalıdır.
 • Altıncı aydan sonra bitki çayı verilecek ise, bitkiler kaynatılmadan demleme yöntemi ile hazırlanmalıdır.
 • Mutlaka doktordan bilgi alınmalıdır.
 • Bitki çayı verirken doğal olduğu düşüncesi ile miktar abartılmamalıdır.
 • Satın alınacak bitki, kesinlikle doğru tanınmalı, bir başka bitki diğerinin yerine kullanılmamalı.
 • Bebeklere aynı bitki çayı uzun sürelerde verilmelidir. En doğrusu gün aşırı bitki çayı içirmek veya bir haftadan daha uzun süre bitki çayı kullanmamaktır.
 • Bitkiler, nem ve küf oluşumunu engelleyecek uygun koşullarda muhafaza edilmelidir.
 • Bitkilerin etkinliği zamanla azalacağı için, bir yıldan fazla süredir saklanan bitkiler kullanılmamalıdır.
 • Bebeğe bir gün içerisinde bütün bitki çayları verilmemelidir.

Bebeklerde Altıncı Aydan Sonra Hangi Bitki Çayları Kullanılabilir?

Bebekler altıncı aylarından itibaren ek gıdalara geçiş dönemine gelir. Bu aydan sonra yavaş yavaş, sindirimi kolay bitki takviyelerine başlamak mümkündür. Altıncı aydan sonra yavaş yavaş bebek beslenmesine katılabilecek bitki çayları ise şöyledir;

1. Ihlamur

Grip, soğuk algınlığı, öksürük ve göğüste oluşan hırıltının hafiflemesine yardımcı olur. Bir yaşına kadar olan bebeklerin tamamına bal kullanımı tavsiye edilmediği için, bebeğe sade verilmelidir. Günde bir fincan ıhlamur, ikiye öğün olarak içirilebilir.

2. Nane

Özelikle sindirim sistemi hastalıklarında rahatlatıcı etkisi bulunan nane de altı ayını geçen bebeklerde kullanılabilir. Bulantı ve kusma sıkıntılarında, sıcak suda demlenecek nane çayının içine, bir parça limon ekleyerek bebeğe, günde bir fincanı geçmeyecek şekilde verilebilir.

3. Papatya

Papatya çayı bebekler için de rahatlatıcı etkiye sahiptir. Bebeklere yarım fincan kadar içirmek mümkündür. Papatyanın bazı türleri zehirlidir. O yüzden papaya alırken güvenilir markalar tercih edilmelidir.

4. Zencefil

Zencefil birçok faydası olan bitkilerden biridir. Bebekler için ise sekizinci aydan sonra kullanıma uygundur. Mide ferahlatıcı, bağışıklığı güçlendirici etkisi vardır. Soğuk algınlığında kullanılabilir. Kaynatılmadan, kaynar suda demlenmelidir.

5. Ekinezya

Kanı temizleyen ve hastalıklara karşı koruyucu etki gösteren ekinezya çayı da bebeklere doktor gözetiminde, bir yaşından sonra verilebilir. Uzun süre kullanılması sakıncalıdır.

6. Adaçayı

Antibakteriyel etkisi olan adaçayının bir miktar östrojen hormonu içerdiği bilinmekte. Bebekler için iki yaşından sonra çok az miktarlarda kullanılabilir. Bir yaş ile iki yaş arasında ise ağız gargarası şeklinde uygulanabilir.

Bitki çaylarının da bir nevi ilaç olduğu unutulmamalıdır. Farmakoloji bilimi hala ilaçların yapımında bitkilerden faydalanır. O yüzden doz aşımı ve yan etki ihtimalleri her zaman varsayılmalıdır. Alerji riski oluştuğunda ise bitkisel ürün kullanımına hemen ara verilmelidir. Aynı zamanda anne bebeğini halen emziriyor ise, kendisi de aynı maddeyi tüketmeyi kesmelidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.