Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bebeğim Emerken Süt Boğazına Kaçıyor Ne Yapmalıyım?

Bütün bireylerin beslenmeye ihtiyacı olduğu gibi yeni doğmuş olan bebeklerin de beslenmeye ihtiyacı vardır. Bebekler bu ihtiyaçlarını anne sütü aracılığı ile sağlarlar. Anne sütü emerek beslenen bebeklerin en sık yaşadığı sorunlardan birisi ise genizlerine süt kaçması olayıdır. Bu durum bebeğe zor anlar yaşatırken ebeveynleri de oldukça fazla korkutan bir durumdur. Peki bu durumun önüne nasıl geçilir ve bebeğin boğazına süt kaçınca ne yapılmalıdır? İşte bu soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Bebek Emerken Boğazına Süt Kaçma Durumunda Ne Yapılmalı?

Bebeklerde sıklıkla karşılaşılan nefessiz kalma durumunun birden fazla sebebi vardır. Ancak en sık karşılaşılan nefessiz kalma sebebi bebeğin anne sütünü emerken genzine süt kaçmasından oluşur. Genze süt kaçması dışında bebeğin solunum yollarında tıkanıklık problemi de olabilir.

Bebeğinizin boğazına süt kaçması sonucu nefessiz kalmasının önüne geçebilmek için aşağıda bulunan maddeleri uygulayabilirsiniz.

1. Kucağa Alarak Emzirin

Bebeğinizi emzirirken başını dik tutmaya özen göstermelisiniz. Genellikle yatarak emzirilen bebeklerin boğazına daha çok süt kaçtığı bilinir. Bu nedenle kucağa alarak emzirmek bebeğinizin boğazına süt kaçması problemini çözecektir.

2. Tutuş Açınızı Değiştirin

Bebeğinizi emzirirken sürekli olarak bebeğinizin nefessiz kaldığını gözlemliyorsanız emzirme pozisyonunuzu değiştirmeniz faydalı olacaktır. Bebeğinizin daha rahat emebilmesi için bebeğinizi daha dik bir pozisyon olan 45-60 derecelik açılarla emzirmelisiniz. Böylece bebeğiniz sütü emerken rahatça yemek borusundan geçecek taşma yaşanmayacaktır.

3. Burun Damlası Kullanabilirsiniz

Bebeğin genzine süt kaçmasını istemeyen bireyler bu durumun önüne emzirmeye başlamadan önce bebeğin burnuna tonimer burun damlası damlatarak geçebilirler. Burun damlası bebeğinizin solunumunun emzirmeden önce açık olmasını garantileyecektir. Burun damlasını bu durumlar dışında sürekli olarak kullanmanız önerilmez.

4. Emzirdikten Sonra Dik Tutun

Bebeğinizi emzirme işleminiz tamamlandığında bebeğinizi direkt olarak yatırmamalısınız. Emzirme işleminin ardından bebeğinizi dik tutmalı ve ardından hafif eğimli bir zemine yatırmalısınız bu işlem 15-20 dakika sürmelidir. Bebeğinizi direkt olarak yatırdığınızda kusma gerçekleşebileceğinden bebeğin tıkanma ve nefessiz kalma durumu oluşabilir.

5. Serum Fizyolojik Verilebilir

Bebeğinizin emzirme pozisyonu sürekli olarak dikse ve buna rağmen bebeğinizin genzine süt kaçıyorsa doktora başvurmalısınız. Doktorlar bu durumlarda serum fizyolojik verirler. Serum fizyolojiği doktor tavsiyesi ile 10’ar damla şeklinde de uygulayabilmeniz mümkündür.

6. Bebeği Yan Çevirin

Bebeğinizin boğazına süt kaçtıysa ilk yardım olarak bebeğinizi yan çevirmeli ve sırtına hafif hafif vurmalısınız. Böylece bebeğinizin genzine kaçan sütün geri çıkışını sağlayarak akciğere ilerlemesine engel olabilir nefes alış verişinin düzelmesini sağlayabilirsiniz.

7. Akciğere Süt Kaçması

Bebeklerin emzirme esnasında genzine süt kaçması sıklıkla görülen bir durumdur bununla birlikte daha ileri bir adım olan akciğere süt kaçma durumu da bebeklerde sıklıkla görülen ciddi bir problemdir. Bu durum bebek sür içerken sütün hava yollarına kaçarak özellikle sağ akciğerin üstünü kaplaması sonucu oluşur ve bebek için büyük tehlike oluşturur. Bu nedenle doğru emzirme pozisyonu çok önemlidir.

Biberonla Emzirilen Bebeğin Genzine Süt Kaçması

Bebekler belirli bir süre boyunca nefes alma ve yutma işlemlerini aynı anda gerçekleştiremezler. Çünkü bu işlemler bir koordinasyon gerektirir ve bebekler bunu öğrenmemişlerdir. Bu işlemi belirli bir sürenin ardından öğrenerek gerçekleştirebilirler. Bebeklerin burnunda oluşan tıkanıklık ve hırıltı gibi durumlarda sütün boğazına kaçtığı sıklıkla görülen bir durumdur. Bu durumla karşılaşıldığında bebeğin nefes kontrolü mutlaka yapılmalıdır aksi takdirde bebek nefessiz kalabilir. Eğer bebeğin genzine sürekli olarak süt kaçma durumu yaşanıyorsa bebek çocuk doktoru kontrolünde beslenmeli ve yemek ile nefes borusu arasında bulunan bağlantı kontrol edilmelidir.

Bebeğin genzine sıklıkla süt kaçması durumu mutlaka ciddiye alınmalı ve bebeği emzirirken dikkat edilmelidir. Sütün genize kaçmaması için gerekli bütün adımların atılmasına rağmen hala bebeğin genzine süt kaçıyorsa mutlaka doktor kontrolü yaptırılmalıdır. Böyle bir duruma bebeğin doğumda oksijensiz kalmış olması, sinir kas sisteminde oluşan problemler de neden olabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.