Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bebeğim Öğürüyor Ne Yapmalıyım?

Yeni doğan bebeklerde normal dünyaya adapte olana kadar birçok sorun oluşur. Bu sorunlar bebeğin alışmasının doğal sonucudur. Bebeklerde çok sık görülen bazı durumlar vardır. Bunlar; gaz sancısı, kabızlık, kusma, öğürme, popo pişikleri, kafa derisinde kabuklanma, dilde oluşan pamukçuk, geçici sarılık, halsizlik gibidir. Bu sorunlar çoğu bebekte görülür. 6 aydan sonra ek gıdalar ile beslenen bebeklerde kilo alma ve direnç kazanma durumu olur.

Bu süreden sonra bebek diş çıkararak, yürüyerek daha mücadeleci bir hale gelir. Bazı bebeklerde ise diş çıkarma döneminden önce ve sonrasında sürekli öğürme refleksi gelişmiştir. Bebek yemek gördüğünde veya bir koku aldığında öğürerek akabinde de kusarak yediklerini çıkarır. Bu sorun bebeğin zayıf kalmasında ve gelişiminin yavaşlamasına neden olur. Peki, bebeğin öğürmesinin engellenmesi için neler yapılabilir?

Bebeklerde Öğürmenin Nedenleri Nelerdir?

Bebeğim Öğürüyor Ne Yapmalıyım?

Bebeklerde öğürme veya kusma durumu beslenme sırasında olabilen normal bir durumdur. Fakat bebeğin sürekli bir refleksi tekrarlaması bazı hastalıkların habercisi olabilir. Bebeğin sürekli öğürme nedenleri şunlardır;

1. Kötü Koku

Bebeklerde koku alma duyusu fazla gelişmemiş olması kötü veya ağır kokuları alamadıkları anlamına gelmez. Odanın havasız oluşundan dolayı artan koku, eve sinen yanık veya yağlı yemek kokusu, aşırı ağır parfüm kokusu, aromatik oda parfümlerinin kokusu bebekleri etkiler. Bu kokulardan rahatsız olan bebek sürekli öğürerek, mama yemek istemeyerek ya da yedikten sonra kusarak tepki gösterir.

2. Mide ve Bağırsak Sorunları

Bebeklerde mide ve bağırsak sistemlerinde tam sindirim söz konusu değildir. Çünkü bu sistemler pek gelişmemiştir. Bu yüzden yedikleri mamayı sindiremedikleri için öğürme ve kusma refleksi verirler. Bu ilk 3 ay için normal sayılsa da, öğürmenin çok olması akabinde kusma ile sonlanması ve 3 aydan fazla sürmesi durumunda bebek mutlaka bir doktor tarafından muayene edilmelidir.

3. Yanlış Emzirme Durumu

Annenin bebeği yanlış emzirmesi sonucunda bebek öğürebilir. Annenin bebeği emzirmesi sırasında memeyi bebeğin ağzına fazla sokması veya meme ucunun bebeğin küçük diline değmesi sonucunda bebek midesi bulanıp öğürebilir.

4. Enfeksiyon

Bağışıklık sistemi zayıf olan bebekler enfeksiyon kaptıklarında hasta olurlar. Bu hastalık sonucu ateş, kusma ve öğürme gibi durumlarda artış gözlenir. Böyle bir durumda bebeği mutlaka doktora götürün.

5. Hızlı Yeme

Bebeklerin bazıları aşırı hızlı yemek yiyor. Bazısı da ağzında yemeği fazla tutmasından dolayı öğürme refleksi gösteriyor. Bebeğin bu tür alışkanlıklar kazanmasını engellemelisiniz.

Bebeklerin Öğürmesi Durumunda Neler Yapılabilir?

Bebeğim Öğürüyor Ne Yapmalıyım?

 • Bebekler ortamdaki ağır veya kötü kokuya bağlı öğürme refleksi gösteriyor ise; ortamın mutlaka kötü kokulardan arındırılması gerekir. Bebeğin bulunduğu odada herhangi bir oda kokusu ve spreyi bulundurmamak önemlidir.
 • Bebeğin öğürmesinin geçmesi için temiz havaya çıkarmak gerekir.
 • Bebeklerin sürekli öğürmesi annenin yanlış emzirmesinden kaynaklı olabiliyor. Bu tür bir durumda annenin doğru pozisyonda bebeğini emzirmesi gerekir. Bu sayede bebeğin midesi bulanmaz ve öğürme refleksi vermez.
 • Bebeğin öğürmesi hastalık kaynaklı olduğunda ise; ailenin hemen bebeği doktora götürmesi gerekir. İlaç desteği ile iyileşen bebekte öğürme refleksi gözlenmez.
 • Bebeklerde öğürme durumu yemek yeme şekli ile de alakalıdır. Eğer bebeğiniz çok hızlı yemek yiyor ise onu yavaş besleme bakın. Eğer bebek ağzında yemeği fazla tuttuğu için öğürüyor ise küçük parçalar vererek mamayı yutmasını sağlayın.
 • Yemeklerin kokusundan özellikle, bazı yemeklerin kokusundan öğürme hareketi yapan bebeklere o yemekleri zorla yedirmeyin ya da sevdiği bir yemeği önce verip hemen ardından diğerini yedirerek koku veya tat almasını engelleyerek öğürmesini geçirebilirsiniz.
 • Bebek yutma refleksini daha öğrenemediği için yediği katı-sıvı karışımlar öğürebilir. Bu durumda yemeği püre haline getirerek bebeğe yedirin.
 • Bebek öğürdüğünde panik yapmayın ve bebeğe kızmayın. Bu durum bebekte travma haline gelebilir.
 • Ayrıca bebek öğürdüğünde annenin verdiği tepkiyi öğrenerek annenin aleyhine bu durumu kullanabilir. Bu yüzden soğukkanlı olmaya çalışın.
 • Biberon ile beslenen bebeklerde biberon ucunun fazla büyük olmamasına dikkat edin.
 • Bebeği kaşık ile beslerken yemeği dilinin üzerine koyun bu sayede bebek tadını alacak ve eğer severse dilini kullanarak ağzı ile yemeye devam edecektir. Böylece öğürme durumu ortadan kalkar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.