Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bebeğim Sürekli Uyuyor Ne Yapmalıyım?

Özellikle yenidoğan bebekler sürekli olarak uyur. Sürekli uyumalarının sebebi, uyurken büyüme hormonun salgılanması ve bebeğin de gelişimini tamamlaması için vücudunun bu hormona ihtiyaç duymasıdır. Ancak bebeğin uyanık geçirdiği vaktin yok denecek kadar az olması durumunda anne ve babaların endişeye kapılması muhtemeldir. Bebeğin sürekli uyuyor olması, ebeveynlerin fark edeceği bir hastalık belirtisi olabilir. Sürekli uyku hali hangi durumlarda normal karşılanıyor, hangi durumlarda tehlike arz ediyor gelin beraber göz atalım.

Bebekler Neden Sürekli Uyur?

Bebekler gelişim süreçlerini uykuda iken tamamlar. Genelde ihtiyaçlarını karşılamak için uyanık kalırlar. Yenidoğan bir bebek günün on sekiz saatini uykuda geçirirken, üç yaşındaki bir bebek günün on iki saatini uykuda geçirir. Ancak hiç uyanmadan bu sürecin geçmesi anormal bir durum sayılır. Özellikle bebeklerde hastalıkların fark edilmesi daha zordur. Ancak bu süreçte ebeveynler takipte kalarak olası bir hastalık durumuna karşı önlem alabilirler.

  • Eğer bebeğiniz sürekli uyuyor ve bununla beraber ışığa bakamıyorsa, bu durum bir menenjit hastalığının belirtisi olabilir. Menenjit, beyin sıvısının iltihaplanması sonucunda oluşan bir rahatsızlıktır ve bebeğin hayati fonksiyonlarını kalıcı şekilde olumsuz etkiler. Bebeklerde menenjit rahatsızlığının, çok uyunması haricinde farklı belirtileri de bulunur. Eğer bebek, sürekli olarak ateşlenme yaşıyorsa bu ciddi bir belirtidir. Aynı şekilde sürekli ağlama, huysuzluk durumu da yine menenjit hastalığının belirtileri arasında yer alabilir.
  • Bebek, uykusu esnasında sürekli olarak ortamın gürültüsüne maruz kalıyor ise bu durum bebeğin uyku kalitesini düşürür. Uykudan verim alamayan bebek, kendini yorgun hisseder ve sürekli uyuma hali içerisinde olur.
  • Özellikle mevsim geçişlerinde havadaki serbest iyonlar bebeğe temas ettiği zaman da yine uyku hali olabilir. Bu uyku hali mevsim geçişlerinde görülebildiği için teşhis etmek zor olabilir.
  • En önemlisi ise bebekte vitamin eksikliğidir. Özellikle B12 vitaminin eksik olması hem çocuğun hayati fonksiyonları etkiler hem de demirin bağlanmasına engel olarak kansızlığa yol açar. Kansızlıkta da hücrelere yeterince oksijen ve enerji gitmediği için bebeğinizde uyku problemi yaşanabilir. Sürekli uyanmadan uyuma isteği karşısında anneler ve babalar önlem almalıdır. Özellikle emzirme döneminde annenin vitamin eksikliği yaşaması sadece anneyi değil bebeğin de sağlığını tehlikeye atar.
  • Bebeklerde diş çıkarma evresinde bazı belirtiler meydana gelebilir. Bazı bebekler sürekli uyuma isteği ile diş çıkarma evresine tepki verirken, bazı bebeklerde ise bu tepki uyumama olarak görülebilir. Bu durumun yanı sıra bebeğin ishal olma belirtisi de olabilir. Bu iki belirtiyi aynı anda görmek bebeğinizin diş çıkarma döneminde olduğunu gösterebilir.

Bebeklerde Sürekli Uyuma Problemine Karşı Alınacak Önlemler

Annenin emzirme döneminde yeterince beslenmemesi karşısında bebekte vitamin eksikliği durumu görülür. Bunun haricinde ek gıdaya geçiş sürecinde bebeğin yeterli besin değerini alamaması da buna sebebiyet verir. Bu durum karşısında yaptıracağınız bir vitamin testi sizlere yardımcı olacaktır. Test sonucunda elde edilen bilgilere göre emzirme dönemindeki anneye vitamin desteği olabilir. Ancak ek gıdaya geçmiş bebeklerde de ayrıca bir vitamin desteği programı oluşturulmalıdır. En uygun ilaçları yine doktorunuz tavsiye edecektir.

  • Bebeklerde görülen bir diğer uyuma sebebi de bebeğin yeterince kaliteli uykuyu alamamasıdır. Bu durum karşısında bebeğin uyuma odasının yeterince sessiz ve karanlık olması gerekir. Bu şekilde bebek kaliteli uyuyarak, uyanık olması gereken durumlarda daha enerjik hisseder ve hareketlenir.
  • Bebeğin diş çıkarma evresi birçok ebeveyn için kabus olabilir. Bu süreçte doğal bitkisel yöntemlerden destek alınabilir. Bebeğin sürekli uyuması ishalin vermiş olduğu bir halsizlik durumundandır. Bu yüzden bebeğe kaybettiği sıvıyı geri kazandırmak adına bol bol su içirilmelidir.
  • Eğer bebeğinizde sürekli uyumanın yanı sıra ışığa bakamama ve sürekli ateşlenmeler de görülüyor ise en kısa sürede bebeğinizin uzman biri tarafından kontrol edilmesi gerekir. Olası bir menenjit hastalığına karşı alacağınız önlemler bebeğin hayatı boyunca sağlığını olumlu olarak etkiler.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.