Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bebeğimde Sürekli Ikınma Durumu Var, Ne Yapmalıyım?

09.01.2018

Bir bebeğin doğma süreci uzun, zorlu ve risklerle doludur. Bebeğin doğumu ile bütün sorunların ortadan kalkacağını sanılır. Fakat bebeğin dış ortamda adaptasyon sürecinde birçok sorun oluşur. Özellikle bebeklerde ilk 3 ayda, dünyaya alışma süresinde anne ve babalar çok yorulurlar. 6. aydan itibaren ek gıdalara geçildiğinde ise bebeğin bedeni üzerinde birtakım değişiklikler olur.

Bebeğin özellikle sindirim sistemindeki farklılaşmalar davranışlarını da etkiler. Bu davranışlardan biri bebeklerde ıkınma durumudur. Bazı anneler bebeklerinin sürekli ıkınma durumundan dolayı çok rahatsızlık duyarlar ve bu durumun geçmesi için çözüm ararlar. Peki bebekler neden sürekli ıkınır, bebeğin sürekli ıkınması durumunda ne yapılır?

Bebeğimde Sürekli Ikınma Durumu Var, Ne Yapmalıyım?

Bebeklerin sindirim sistemleri çok gelişmemiştir. Anne sütü veya mama ile beslenen bebekler sindirim ve boşaltım sırasında vücudunda bazı değişiklikler olur. Bebeğin dışkılama isteğini; kendini sıkarak veya sürekli ıkınarak ifade ettiğine şahit olmuşsunuzdur. Bebek dışkılama yaptıktan sonra bu davranış şekli değişir. Fakat bazı bebeklerde sürekli ıkınma durumu gelişir. Bu ıkınmalar bebeğin uyku isteğini de azaltır. Uyuyamayan ve sürekli olarak ıkınan bebek hissettiği huzursuzluğu da aşırı ve kesintisiz ağlayarak ifade eder. Bu davranış altına birçok neden olabiliyor. Bebekler bazen sadece dışkılama yapmakta zorlandığı için, bazen de bazı tehlikeli sorunlardan dolayı sürekli ıkınır. Peki bebeğin sürekli ıkınmasının nedenleri nelerdir?

Bebeklerde Sürekli Ikınmanın Nedenleri Nelerdir?

Bebeğimde Sürekli Ikınma Durumu Var, Ne Yapmalıyım?

Gaz Çıkaramama Sorunu: Bebeklerde ilk 2 ay sürekli olarak gaz çıkarma sorunu yaşanır. Çünkü bebeklerin mide ve bağırsak sistemi pek iyi gelişmemiştir. Bu yüzden bebek mama yedikten sonra gaz sancısı oluşur. Anne ve babalar bebek mama yedikten sonra hemen yatırıp, yüz üstü uzatarak, altını veya üzerini değiştirerek bebeğin midesinin bulanmasına neden olurlar. Bebeğin midesindeki sütün daha çok köpürmesi sonucu daha fazla gaz oluşur ve bebek sürekli ıkınmaya-ağlamaya başlar. Bu süreçte bebeğin gazı çıkarılmadığında ıkınma hali günlerce bile sürebilir.

Kabızlık: Bebeklerde çok sık görülür. Bebeklerin mide ve bağırsak sistemlerinde her besini sindirecek bakteriler bulunmaz. Bu yüzden bebekler kabızlık sorunu ile karşılaşır. Dışkısını yapamayan bebek bu durumdan rahatsızlık duyduğu için sürekli ıkınır. Bunla beraber ağlar ve huzursuzluğunu belirtir. Sürekli ıkınan bebeklerde kabızlık problemi çok yaygındır.

Mide ve Bağırsak Problemleri: Bebeklerin sindirim sisteminin gelişmemiş olması sürekli ıkınma sorununu tetikleyebilir. Fakat bazı bebeklerde doğuştan laktoz intoleransı veya gluten alerji vardır. Anne ve babalar uzun süre bu durumun farkına varmayabilir. Bebeğin kabız olmadığı halde sürekli ıkınması, yediği anne sütünü veya mamayı kusması, aynı zamanda gazının asla çıkmaması sonucunda sürekli ıkınması başka bir hastalığın habercisi olabilir. Bu yüzden uzun süren ıkınmalarda mutlaka doktora başvurun.

Bebeğin Sürekli Ikınma Durumunda Neler Yapılır?

Bebeğimde Sürekli Ikınma Durumu Var, Ne Yapmalıyım?

 • Eğer bebeğin ıkınmasının nedeni gaz sancısı ise; bebeğin gazı çıkarılmalıdır. Bebeği dik bir pozisyonda tutarak sırtını sıvazlamak usulü ile gazını çıkartıp bebeğinizi rahatlatın.
 • Mama verdikten sonra bebeği dik bir konumda ve hareketsiz olacak şekilde 15- 20 dakika dinlendirin.
 • Mama verdikten sonra bebeği oynatmak üzere sallamayı ve hemen yatırmayı düşünmeyin. Bu durum gazın oluşmasına ve sürekli ıkınmasına neden olacaktır.
 • Sürekli ıkınan bebeğin karnına sıcak havlu koyabilirsiniz. Ayrıca karnına ve sırtına masaj yapabilirsiniz.
 • Bebeğe ılık bir duş yaptırmak rahatlamasını sağlayarak ıkınma sorunun giderebilir.
 • Bilimsel bir dayanağı olmamakla beraber bebekler arabada gezintiye çıkınca uyuma ve rahatlama belirtileri gösteriyor.
 • Ek gıda tüketen çocuklarda rezene çayı verilmesi rahatlamasını sağlayarak ıkınmayı engeller.
 • Bebeklerin kabızlıkta dolayı sürekli ıkınmasını engellemek için zeytinyağı ve vazelini makata biraz sürerek dışkılamaya yardımcı olabilirsiniz. Eğer bu yöntemle kabızlığa engel olamıyorsanız bir kulaç çöpünü alarak yağlayın. Bebeğin makatından az içeri uzatarak burayı uyarırsanız dışkılama yapacak ve ıkınması kesilecektir.
 • Uzun süren ıkınma ve dışkı yapamama sorunlarında fitil kullanımı doktor kontrolünde önerilir.
 • Bebeği oturma pozisyonuna getirip omuzlarından biraz baskı ile kabızlık sorununu giderebilir, ıkınma problemini ortadan kaldırabilirsiniz.
 • Bebeklerde sürekli ıkınmanın önüne geçmek için bacak hareketleri ile masaj yapılması gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.