Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bebeğimin Başı Çok Sıcak, Neden Olur?

Doğumdan sonra bebekler birçok tehlike ile karşı karşıya gelirler. Bunun sebebi yeni doğum ile beraber bebeklerin bağışıklık sisteminin yeteri kadar güçlü olmamasıdır. Bağışıklık sistemi yeterince gelişmeyen bebekler hastalanmaya da çok müsaittirler. Buna karşılık anne ve babalar bebeklerinin sağlığını korumak için oldukça dikkatli olmalıdırlar. Sıkça meydana gelen rahatsızlıklardan birisi de bebeğin başının sıcaklığının artmasıdır. Buna neden olabilecek çevresel faktörler ve bazı kronik durumlar bulunur. Bu tür durumlarda tedavi uygulanması oldukça önemlidir. Biz de sizlere bu yazımızda bebeğinizin başının çok sıcak olmasının nedenleri ve uygulanabilecek olan tedavi yöntemlerini anlatacağız.

Bebeğin Başının Çok Sıcak Olmasının Nedenleri Nelerdir?

bebek

1. Psikolojik Etkenler

Bebeğin bulunduğu ortam bebek üzerinde birtakım olumsuz etkiler oluşturabilir. Örneğin bebeğin aşırı heyecanlanması veya aşırı stresli olması durumu bebekte bazı sorunlara yol açabilir. Özellikle bu tür yoğun duygular altında bebeklerde başta sıcaklığın artması söz konusudur. Bu sebeple bebekler bu tür ortamlardan uzak tutularak başın aşırı sıcaklaması sorununun önüne geçebilir.

2. Sıcak Çarpması

Bebekler, doğumdan itibaren gelişimleri için ihtiyaç duydukları vitaminlerden bazılarını güneş ışığı sayesinde elde eder. Ancak bebeklerin güneş ısısına aşırı derecede maruz kalması istenmeyen bazı durumların ortaya çıkmasına sebep olabilir. Uzun süre bebeklerin güneş altında kalması bebeklerde sıcak çarpması etkisini oluşturabilir. Sıcak çarpması etkisiyle yaşanacak baş sıcaklaması problemi ile beraber bebeğin vücudunda meydana gelecek olan sıvı kaybından dolayı birçok belirti gözlemlenebilir. Baş sıcaklığının yanında bebekte aşırı yorgunluk gözlemlenebilir.

3. Kullanılan İlaçların Yan Etkileri

Bebeklerin hastalanması durumunda doktor kontrolü ile ilaç tedavisi uygulanabilir. Bu tedavinin süresi hastalığa göre değişiklik gösterebilir. Ancak bu süreç içerisinde kullanılan ilaçlar bebek üzerinde farklı etkiler oluşturabilir. Bu yan etkiler arasında bebekte baş sıcaklığının fazla olması yer alır. Bu sebeple bebeğe bu konuda zarar vermeyecek ilaçların kullanılması bebeğin sağlığı açısından daha yararlı olacaktır.

4. Metabolizma Rahatsızlıkları

Metabolizmada rahatsızlıklar meydana gelmesi de bebekte yüksek ateş oluşmasına sebep olabilir. Vücut yeteri kadar enerji ihtiyacını karşılayamadığı durumlarda tepki olarak baş bölgesinde yüksek ateş gösterebilir. Bu süreçte vücut ihtiyacı olan enerjiyi alamadığı için direnç kaybına uğrayacaktır. Bu durum beraberinde birçok problemi daha getirebilir.

5. Bağışıklık Sistemi Rahatsızlıkları

Bağışıklık sistemi henüz gelişmemiş yeni doğan bebekler birçok hastalığa yakalanma ihtimaline sahiptirler. Özellikle bu durum altında bebeğin bağışıklık sisteminde bir sıkıntı meydana gelmesi bebeğin hastalanma riskini artırır. Bebekte bağışıklık sistemi rahatsızlıkları oluşması durumunda birçok hastalık belirtisi gözlemlenebilir ve bunlar arasında bebeğin başında yüksek ateş oluşması yer alır.

6. Enfeksiyonlar

Dışarıdan vücuda bulaşan bakteri ve virüs gibi organizmalar bebekte enfeksiyona yol açabilir. Meydana gelen enfeksiyon bebekte kızamık gibi başının sıcaklığının artmasına sebep olacak hastalıkları beraberinde getirebilir. Ayrıca tifo gibi kana bulaşan bakteriler yüzünden meydana gelen hastalıklarda da bebekte baş sıcaklığının fazla olması gözlemlenebilir. Bu hastalık çok tehlikeli bir durum oluşturur ve ölümcül tehlikesi vardır.

7. Soğuk Algınlığı

Nezle, grip ve soğuk algınlığı gibi üst solunum yolunda meydana gelen bazı hastalıklar bebekte yüksek ateşe sebep olabilir. Bu tip hastalıklar çok rahat bulaşabilir. Bu sebeple bebeğin bu tür hastalıklara sahip kişilerin etrafında bulunması hastalığın bebeğe bulaşma riskini yükseltir. Ancak başta sadece yüksek ateşin bulunması soğun algınlığının teşhisini yapmak için yeterli değildir. Başka soğuk algınlığı belirtilerini gözlemlemeniz durumunda bebeğe soğuk algınlığı tedavisi uygulanabilir.

Bebeğin Başının Çok Sıcak Olması Durumunda Neler Yapılabilir?

bebek-tedavi

  • Öncelikli olarak bebekte sıvı kaybı yüksek olabilir. Bu sebeple bebeğinize bol bol sıvı veriniz. Verilecek olan sıvı çok sıcak veya çok soğuk olmamalıdır.
  • Kullanılan ilaçların yan etkisinden dolayı bu durum ortaya çıkıyor ise doktora başvurarak kullanılan bu ilaçlar ile aynı etkiyi gösterecek olan başka ilaçlar kullanılmalıdır.
  • Doktora başvurabilir ve doktor gözetiminde tedavi uygulanabilir. Böylelikle bebek, çok çabuk bir şekilde kendisini toparlayabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.