Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bebeğimin Beynindeki Sıvı için Ne Yapmalıyım?

Bebeğin beyninde sıvı toplanması durumuna ventrikülomegali ismi verilir. Bu durum beynin içinde yer alan ventriküler sistemin genişlemesi durumunda ortaya çıkar. 10000 kişinin 1’i ile 20’si aralığında görülen bu hastalık erkek bebeklerde daha sık görülür.

Ventrikülomegalinin Nedenleri

  • Kanamalar
  • Tümörler
  • Özel sendromlar
  • X kalıtımı
  • Kromozomal anomaliler
  • İntrauterin enfeksiyon

Pek çok sebebi bulunan bu hastalığın teşhisi yalnızca anne karnında yapılabilir ve genellikle bu duruma sebep olan durum tespit edilemez. Tek taraflı ya da iki taraflı olabilen bu hastalığın ayrımı hafif ve şiddetli şeklinde yapılabilir.

Ventrikülomegali Çeşitleri

Hafif Form: Yaklaşık 10 mm ve 12 mm genişliğinde olur. Bazı klinikler üst sınırı 15’e çeker.

Orta Form: 15 mm ve 20 mm arasında olur.

Şiddetli Form: 20 mm ve üzeri şeklinde görülür.

Ventrikülomegali Tanısı

Ventrikülomegali ya da hidrosefali olarak bilinen bu hastalık hamilelik döneminde ultrason cihazı kullanılarak tespit edilir. Manyetik rezonans ile birlikte tanıya destek olmak da mümkündür. Genellikle aquduktus kanalında doğum sebebi ile oluşan darlıklar olup, bu darlıklar toksoplazma ya da CMV gibi enfeksiyonlara, kafa içi kanamaya ya da kafa içinde kitle oluşumuna yol açar.

15 mm ve üzerinde olan Ventrikülomegali, ilk anda yalnızca hastalığın tespiti yapılmış olsa dahi ilerde daha farklı komplikasyonlara yol açabilir. Arnold-Chiari malformasyonu, araknoid kist, nöral tüp defekti, corpus callosum agenezisi ve dandy walker sendromu bu anomalilere örnek teşkil eder.

Tanının ardından yapılması gereken şey ventrikülomegalinin tek mi yoksa iki tarafta mı olduğunu belirlemek, formunun hafif, orta ya da şiddetli olduğunu tespit etmek, ilave anomalileri incelemek, enfeksiyon testleri yapmak, ihtiyaç olunması halinde fetal MR çekmek ve genetik araştırma testi yapmak şeklinde olur. Araştırmanın ardından aile bilgilendirilecek ve hamileliğin devam edip etmeyeceğine karar verilecektir.

Kromozomal bir anormallik olması halinde bu hastalık kendini tekrar edebilir. Fakat izole olduğu takdirde bu olasılık düşüktür. Uzman bir perinatolog tarafından yapılacak olan inceleme bu konuda bilgi sahibi olmanızı sağlar.

Hamileliğin Takibi Nasıl Yapılır?

Ventrikülomegali ya da hidrosefali teşhisi konulan bir kişinin fetüsünün amniyosentez kullanılarak kromozomal bir şekilde incelenmesi gerekir. Ultrason ve ekokardiyografi ile birlikte ayrıntılı bir şekilde taranmalı ve yapılacak olan incelemeler sonucunda bir başka anomali olup olmadığı tespit edilmelidir. Ventrikülomegali hafif dahi olsa amniyosentez yapılmalıdır. Nöral tüp efekti olup olmadığı da ayrıca test edilmelidir.

Diğer yandan hidrosefali hastalığına sebep olan enfeksiyonun hamilelikten önce mi yoksa hamilelik sırasında mı geçtiğinin tespit edilmesi de önem taşır. Ventrikülomegalinin ne durumda olduğunun düzenli bir şekilde kontrol edilmesi gerekir. Genellikle hamileliğin son dönemlerinde düzelen bu hastalık beyin yapısını etkileyebileceği için kimi zaman MR’a ihtiyaç duyulur.

Ventrikülomegalinin saptanması halinde hamileliğin devam edip etmeyeceği konusunda bir karar verilir. Bu karar aileye kalır. Çocuğun doğmasına karar verilmesi halinde aileye tedavi ve bakım gibi konularda bilgi verilir. Kafa çapının standart boyutlarında olması durumunda bir başka gerekçe de yoksa doğum normal bir şekilde yapılır. Kafa çapının anormal olması halinde doğum sezaryen ile yapılır.

Doğum Sonrası Bebeğin Sağlığı

Hamilelik sırasında hafif ventrikülomegalinin tespit edilmesi durumunda bir başka anomali de yoksa doğum sonrasında genellikle bebeğin sağlık durumu %60 ile %80 oranları arasında normal olur. Ventrikülomegali genişliğinin fazla olması durumunda ise doğum sonrası problemler de artış gösterir. Hamilelik sırasında giderek büyüyen bu genişlikler ile birlikte farklı anomaliler de ortaya çıkar. Öyle ki yürüme ya da görme gibi sorunlar dahi görülebilir. Bıngıldak ve kafa çapının büyük olma olasılığı bulunur.

Ventrikülomegali, makrosefali ya da megalosefali şeklinde ifade edilmekte olan durumdan farklıdır. Makrosefalinin görülmesi halinde kafa çevresi normalden 2 standart deviasyon kadar büyük olur. Megalosefali durumunda ise beyin dokusu artar. Ventrikülomegalinin ise her iki duruma da eşlik etme ihtimali bulunur.

Kafanın büyük olması durumunda sezaryen yapılır. Doğum sonrasında kafa büyüklüğü ve ventriküllerin genişliği değerlendirilmeli. Herhangi bir anomaliye rastlanmaması halinde zeka sorunu ya da gelişimsel ve nörolojik sorunlar görülmeden bebek hayatını yaşar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.