Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bebeğimin Elleri Sürekli Ağzında Ne Yapmam Gerekir?

Bebeğimiz olduğunda onun üzerine titreriz, sürekli koruyup kollamaya çalışırız. Ellerini ağzına götürdüklerinde bile ya yanlış bir şey olursa diye endişeleniriz. Ancak bebekler uzun aylar boyunca birçok şeyi ağızlarıyla tanımaya ve anlamaya çalışırlar. Bu yüzden neredeyse her şeyi ağızlarına götürürler. İlk buldukları da elleri olduğu için sürekli ellerini ağzında görürüz. Bu yazımızda bebeğimizin ellerinin sürekli ağzında olmasının nedenlerinden ve böyle durum karşısında ebeveynlerin neler yapması gerektiğinden bahsedeceğiz.

Bebeklerin Ellerini Ağzına Sokmasının Nedenleri Nelerdir?

Bebeklerin henüz anne karnındayken gelişen en kuvvetli içgüdülerinden biri emmedir. 3. ay civarında bebeğiniz yavaş yavaş parmaklarını ağzına götürmeye başlar. İlk başlarda belki bir iki parmağını, zaman ilerledikçe bir ya da her iki elini de ağzına sokmaya çalışır. Hatta bazen öğürür ya da kendisini kusturur. Bu duruma biz ‘el ve ağız keşif dönemi’ diyebiliriz. Bebeğin ellerini ağzına götürmesi gayet normaldir ve doğal pek çok nedeni olabilir. Bebeğin süt dişlerini çıkarması, etrafı tanımaya ve uyum sağlamaya çalışıyor olması gibi birçok etken de ellerini ağzına sokmasına neden olur. Bu nedenlerden daha detaylı bahsedecek olursak;

1. Bebeğin Dişinin Çıkması

bebek

3. ya da 6. ayında olan bebeklerin ellerini sürekli ağzına götürmelerinin en yaygın nedeni diş çıkartıyor olmalarıdır. Bu dönemde bebeklerin diş etlerinde kaşıntı hissi meydana geldiği için sürekli ellerini ağzına sokarak kaşıma isteği duyarlar. Ama bebeğin tek başına elini ağzına götürüyor olması süt dişi çıkardığını göstermeyebilir. Diş çıkarma evresinde olduğunun başlıca göstergeleri şunlardır diyebiliriz;

  • Gün içinde sürekli diş etlerini kaşımaları,
  • Diş etinde gözle görülür derecede kızarıklık meydana gelmesi,
  • Bebeğin sürekli ağlaması ve kendini huzursuz hissetmesi,
  • İştah kaybı,
  • Yanak bölgesinde şişlik.

Diş çıkarma döneminde bebekler yalnızca ellerini değil, bulundukları ortamda o an ne bulurlarsa ağzına doğru götürme gereği duyarlar. Nesnelere dudaklarıyla dokunur, diliyle tadar ve damaklarıyla ısırarak ne olduğunu öğrenmeye çalışırlar. Bebeğin elinin kirli olması ya da ağzına götürdüğü oyuncağın pis olması enfeksiyon kapma ihtimalini doğuracağı için bu süreçte bebekler için üretilmiş olan dişliklerin kullanımı önerilir. Eğer bu bahsedilen bulgular söz konusu ise konuyla alakalı uzman doktora danışmakta fayda vardır.

2. Bebeklerin Ortamı Keşfediyor Olması

Bebekler anne karnındayken gösterdiği duruş ve davranış biçimini doğumdan sonra da gösterir. Anne karnındayken bebekler genellikle ya ellerini emiyor ya ellerini gözlerinin üzerinde tutuyor ya da ayak ayak üstüne atıyor. Bu davranışlar doğumdan sonra da devam eder. Buna göre bebeklerin bazı davranış ve alışkanlıklarını anne karnında  kazandıklarını söyleyebiliriz.

Bebeklerin dünyaya geldikten sonraki ilk 1 yılı etrafa uyum sağlama ve çevreyi keşfetmekle geçtiğinden ellerini ağzına götürmeleri çoğu zaman normal kabul edilir. Dünyaya uyum sağladıkları ve kendi vücutlarını keşfetmeye çalışmaları gün içinde sürekli ellerini ağzına sokma şeklinde gözlenebilir. Ancak 1 yaşından sonra da elini ağzına sokma durumu gözleniyorsa bu durum normal olmayabilir ve doktora danışılması gerekir.

Anne ve Babaların Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

bebek

  • Bebeğe alınan oyuncakların ağız içine sığmayacak kadar büyüklükte seçilmesi doğabilecek sorunları önler.
  • Oyuncak alırken keskin ya da parçalanabilir oyuncak almamaya dikkat edilmelidir. Ayrıca oyuncaklar bebeğin zehirlenmesine neden olabilecek boya ve kimyasal maddeler içermemelidir.
  • Bebeklerin ağzına aldığı cisimleri yutma ihtimali olduğundan evde zararlı ve tehlikeli görülen maddelerin bebeklerin ulaşamayacağı yerlerde saklanmasında fayda vardır.
  • Bebeklerin ellerinin ve vücudunun sürekli temizliği yapılmalı, bulunduğu ortamın hijyenik olmasına dikkat edilmesi de elinden ağzına geçebilecek bakteri olasılığını azaltır. Aynı zamanda oyuncaklarını düzenli yıkamak da bebeğin sağlığı açısından önemlidir.
  • Bebeklerin büyük bir kısmı belirli aralıklarla emzirilmediğinde de parmağını emer ve eline geçen nesneleri ağzına götürür. Bu nedenle bebeğinizin elini ağzına götürdüğünde veya başka nesneler götürdüğünde emzirmeyi deneyin. Ya da bebeğin eli ağzından hiç çıkmazsa bu isteğini karşılamak için emzik verebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.