Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bebeğin Boyunu Uzatan Besinler

Anne adayı hamilelik süreci boyunca bebeği ve kendisi için birtakım vitamin ve mineral değerlerine dikkat etmesi gerekmektedir. her vitaminin ve her mineralin hem anne adayı için hem de bebek için çok büyük bir önemi vardır, vitamin ve mineraller insan vücudunda olması gereken oranda bulunmalıdır, aksi durumda değerlerin düşmesi durumunda anne adayı ve bebek bu durumdan olumsuz olarak etkilenmektedir. Anne adayı hamilelik sürecinde doktor kontrolünde azalan vitamin ya da mineral değerlerine birtakım iğne, ilaç kullanabilir ya da mineral, vitamin değerlerini yükselten besinleri daha sık bir şekilde tüketerek değerlerin normal seviyelere gelmesine yardımcı olabilir. Anne adayının hamilelik süresi boyunca her yediğine ve her içtiğine çok dikkat etmesi gerekmektedir, doğal sebze ve meyveler, et, balık, tavuk gibi ürünlerin sık tüketilmesi gerekmektedir.

Piyasada çok sık tüketilen abur cubur ya da içerisinde hem anne adayı hem de bebek için zararlı olabilecek katkı maddeli, boyalı ürünlerden özellikle uzak durmanız gerekmektedir. Anne adayları hamilelik süresi boyunca çok fazla tatlı yeme ihtiyacı hissederler, tatlı yeme ihtiyacınızı gidermek için doğal olan meyvelerden tüketebilirsiniz, böylece hem fazla kilo almaktan kurtulursunuz hem de bebeğiniz ve siz doğal bir şekilde tatlı ihtiyacınızı gidermiş olursunuz. Anne adaylarının hamilelik süreci boyunca daima iyi beslenmeye dikkat etmeleri gerekmektedir. Çünkü siz nasıl beslenirseniz bebeğiniz de aynı şekilde, sadece yediğiniz besinlerin mineral ve vitaminlerine sahip olacaktır. Bu süreç içerisinde çok faydalı olup, sizin yemediğiniz herhangi bir yiyecek olursa, çok az bir porsiyon tüketmeniz sizin ve bebeğiniz açısından çok önemli olacaktır. Bebeğinizin hiçbir vitaminden ya da mineralden eksik kalmaması, bebeğinizin vücudunda mineral ve vitamin değerleri normal düzeyde olmalıdır.

bebek_pisik

Bebeğin Boyunu Uzatan Besinler

Bebeğinize hamilelik sürecinde ve doğumdan sonra gerekli, faydası çok olan besinlerden tüketmesini sağladığınızda bebeğinizin vitamin ve mineral değerleri normal bir seviyede olacaktır. Bebeğinizin gerekli olan vitaminler ve mineralleri aldığı, altıncı aydan sonraki süreçle başlayan ek gıda döneminde tüketilmesi gereken besinleri tüketmesine yardımcı olarak bebeğinizin hem normal gelişiminin hem de fiziksel gelişiminin normal bir şekilde ilerlemesine yardımcı olabilirsiniz. Bebeğinizin boyunun uzamama durumundan şikayet ediyorsanız, bebeğinizin altıncı aydan itibaren başladığı ek gıda beslenme programına birtakım besinler ekleyerek bebeğinizin gelişiminin normal seyretmesine yardımcı olabilirsiniz. Annelerin çoğunun bebeğinin boyunun uzamamasından ya da yaşıtları olan bebekler gibi gelişimini normal, olması gereken zamanda olmamasından dolayı endişe ederler.

Bebeklerin büyümesi kemiklerin uç kısımlarından başlayarak büyüme plaklarının gelişmesi ile büyüme gerçekleşir ve bebeğin gelişimi, boyunun uzaması için birtakım faktörlere daha çok ihtiyaç duymaktadır. Bu faktörlerden birincisi genetik faktörlerdir, bu faktörde bebeğin anne ya da babasının gelişimine bağlı olarak bebeğin gelişimi devam eder. Eğer bebeğin anne ve babasının boyu uzansa genetik faktörlerden etkilenerek bebeğin de boyu uzun olmaktadır, aksi durumda da bebeğin anne ve babasının boyu kısa ise, bebeğin de boyu kısa olacaktır. Boy uzaması durumunda bazı istisnai durumlar yaşanabilmektedir, mesela bebeğin anne ya da babası uzun boylu ise, bebeğin boyu kısa olabilir, aksi durumda yaşanabilmektedir. Eğer bebeğin anne ve babası kısa boylu ise, bebeğin boyu uzun olabilir. Genetik faktörler bebeğin normal gelişimini ve fiziksel gelişimini çok büyük bir ölçüde etkilemektedir.

Hormonlar : Bebeğin öncelikle büyüme hormonu olmak üzere, tiroid bezlerininin, tiroit hormonları ya da cinsiyet hormonları daha çok bebeğin büyümesini ve gelişmesini çok büyük etkide etkilenmektedir. Bebeklerin boylarının uzaması genellikle kaliteli ve yeterli olan uyku da çok önemlidir. Bebeklerin en çok ihtiyacı olan büyüme hormonu özellikle uyku sırasında çok fazla salgılanır, gündüz uykusunun böyle bir özelliği yoktur. yetişkinler için gece uykusunda büyüme hormonu bulunmaktadır, gece uyumayan bireyler büyüme hormonundan yeterince yararlanamazlar, gündüz uykusunun büyüme hormonu salgılama gibi bir özelliği olmadığı için gündüz uyursanız büyüme hormonundan yararlanamazsınız. Bebeklerde gece ya da gündüz uykusundaki bu fark geçerli değildir, bebekler gündüz ya da gece, ne zaman uyursa uyusun onlar için büyüme hormonu sürekli salgılanır.

bebegin-zeka-gelisimi-icin-oneriler-620x330

Beslenme : Bebeklerin doğumundan itibaren altıncı aya kadar bebekler sadece anne sütü ile beslenir. Altıncı aydan itibaren doktor kontrolü ve tavsiye ettiği yiyecekleri ek gıda olarak yedirmeye başlayabilirsiniz. Bu aydan itibaren bebeğinize yavaş yavaş birtakım yiyecekleri yemesini sağlayabilirsiniz. Bebeğiniz altıncı aydan itibaren hem anne sütü ve hem ek gıdalar ile beslendiği için gelişimine ek gıdalar çok büyük katkı sağlamaktadır. Bebeğinizin gelişimine ve büyümesine bu aydan itibaren daha çok katkıda bulunabilirsiniz. Bebeğinizin ilerleyen yaşlarında sağlam ve sağlıklı bir metabolizmasının olması bu aylardan itibaren yediği sağlıklı, doğal besinlere bağlıdır. Bebeğinizi daha çok karbonhidratlı yiyeceklerden uzak tutmalı ve bebeğinizi doğal sebze, meyve ve et ürünleri ile beslenmesini sağlamanız onu büyüyünce sağlam bir birey haline getirecektir. Bebeklerinizi belirli bir yaşa gelinceye kadar gazlı içeceklerden, çikolatalardan, cipslerden uzak tutmanız tüm doktorlar tarafından ısrarla önerilmektedir. Bebeğinizin eğer yetersiz bir beslenme düzeni varsa bu bebeğinizin boyunu da önemli bir ölçüde etkileyecektir. Bebeğinizin yeterli ve dengeli beslenmesi, yeterli protein, mineral ve vitamin alımında boy uzaması daha çok olacaktır. Bebekler için özellikle büyüme hormonunun artmasını sağlayan kalsiyum ve D vitamini içeren besinlerin çok sık bir şekilde tüketilmesi, çinko oranı yüksek olan besinlerin sık tüketilmesi ya da doğru egzersizlerin yapılması bebeğinizin boyunun uzamasında çok önemli bir katkı sağlayacaktır.

Bebeğinizin boyunun uzaması için çok etkili ve önemli olan birtakım yiyecekler bulunmaktadır. Büyüme ve gelişme çağında olan bebeğinizin, yani bir ve dokuz yaşları arasında olan bebek ya da çocukların günlük olarak sekiz yüz mg oranında kalsiyum almaları gerekmektedir. Bu oranın bebeğinizin vücuduna girebilmesi için kalsiyum oranı yüksek olan yiyecekleri sık bir şekilde tüketmesini sağlamanız gerekmektedir. bebeğinizin büyüdükçe günde iki su bardağı süt içmesi, otuz gram peynir ve bir adet yumurta yemesi, içmesi gerekmektedir. Balık olarak ise tercihiniz genelde somon balığından yana olması gerekmektedir, çünkü somon balığı bebeğinizin sağlıklı büyümesi ve aynı zamanda kemik gelişiminin sağlıklı bir şekilde olması açısından D3 vitamini bulunmaktadır. Bebeğinizin sadece anne sütü ile beslenme dönemini atlatmasının ardından süt içmeye başlar.

sut3

Sütün boy uzaması durumuna çok büyük bir katkısı bulunmaktadır. Bebeğinizin boyunun uzamasının yanında, aynı zamanda sağlıklı ve güçlü bir kemik yapısına sahip olmasını da sağlamaktadır. Sütün boy uzatma özelliğinden daha çok yararlanmak istiyorsanız, gece yatmadan önce bebeğinize süt içirmeniz çok doğru bir zamanlama olacaktır. Çünkü gece uykusu ile büyüme hormonu daha çok salgılanacak ve aynı zamanda süt takviyesi ile boyun uzaması daha hızlı gerçekleşecektir. Bebeğinizin boyunun uzaması için sık bir şekilde tüketmesi gereken besinlerden biri de kalsiyum oranı çok yüksek olan yoğurt, ayran ve peynir gibi besinlerin daha sık tüketilmesi gerekmektedir. Özellikle kalsiyum oranı yüksek olan yoğurdun daha sık tüketilmesi gerekmektedir. Peynir yemeyi sevmeyen bebekler için peyniri böreğin içine koyup, yemesini sağlayabilirsiniz. Boy uzamasını çok büyük bir oranda etkileyen, bağışıklık sisteminin güçlenmesine ve vücudu her türlü bakterilerden korumak için çok sık tüketilmesi gereken bir sebzedir.

kuru_meyveler-kabizlik

Boy uzaması için kuru meyvelerde çok önemli bir kalsiyum kaynağı olarak bilinmektedir. Ara öğünlerde süt ile birlikte, tatlı ihtiyacını gidermek için çocuğunuza yedirebilirsiniz. Kuru meyvelerin tüketim miktarı önemlidir. Kuru meyvelerin çok fazla tüketilmesi sonucunda fazla kilo oluşmasına neden olabilir. Gün içerisinde dört ya da beş adet kuru kayısı, iki tane kuru incir ve bir avuç ise siyah kuru üzüm seçeneklerinden birini tercih ederek çocuğunuzun yemesini sağlayabilirsiniz. Bebeğinizin boyunun uzamasını sağlamanız için, boy uzamasını çok büyük oranda destekleyen bir minerallerden biri olan çinko mineralini çok tüketmesini sağlamanız gerekmektedir. Bebeğiniz kuzu eti, buğday ruşeymi, tuzsuz kabak çekirdeği, kaju fıstığı ve doğal kakao tozu en fazla çinko oranına sahip olan yiyecekler arasındadır. Çocuğunuzun bu ürünleri daha sık tüketmesi boyunun uzamasına yardımcı olacaktır. Buğday ruşeymi ve çimlenen her tür tahıl büyüme hormonunu destekleyen besin özelliğine sahip olan besinler arasında yer almaktadır. Bu tür çimlenme özelliğine sahip besinleri çocuklarınızın daha sık bir şekilde tüketmesini sağlayabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.