Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bebek Gelişimi Hesaplama

Bebek gelişimi hesaplama, bebeğin boyu, kilosu ve baş çevresi ile yapılır. Bebeklerin sağlıklı gelişip gelişmediği takip edebilmek için düzenli olarak yani her ay, bu ölçümlerin yapılması gerekir. Bu ölçümler sonucunda persentil eğrisi adı verilen bir tabloya bakılarak bebeğinizin gelişiminin iyi olup olmadığı söylenebilir. Persentil değer, bebeğinizin yaşındaki tüm bebeklerin değerlerine göre oluşturulur. Bu eğriye göre %3 ve %97 arasında bir değer elde edersiniz. Bu değerler sonucunda çocuğunuzun gelişimini ortalama olarak takip edebilirsiniz. Bu da duruma göre neler yapmanız gerektiği hakkında size yönlendirici bilgiler verir.

Yeni doğan bebekler 428 ile 52 cm olarak dünyaya gelirler. Kiloları ise ortalama olarak 2500 ile 3500 gram arasındadır. Kız bebekler erkeklere göre daha kilolu ve uzun olurlar ve ilk bir yıl bu büyüme gözle görülür oranda gerçekleşir. Erkek bebeklerin gelişimleri ise genellikle 1 yaşından sonra hızlanır. Bir yıldan sonra büyümede yavaşlama olur. Ancak bebeğiniz düzenli olarak kilo alıyorsa ve düzenli olarak boyu uzuyorsa, gelişimi normal kabul edilir. Bu gelişimin ne kadar normal olduğunu ise persentil tablolarından kontrol edebilirsiniz.

Bebek Gelişimi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Bebek gelişimi hesaplama yani persentil değeri hesaplama sayesinde, bebeğinizin gelişimini en doğru ve en kısa yoldan takip etme imkânınız olur. İngilizce olan persentilin anlamı yüzdeliktir. Persentil değerlerine bakarak bebeğinizin karşılaştırmalı oranlarını öğrenip, buna göre değerlendirebilirsiniz. Bebek gelişimini hesaplamak için yaşa göre boy, boya göre ağırlık ve yaşa göre ağırlık değerlerine bakılır. Bu değerlerin en sağlıklı ortalaması ise persentil tablosu ile elde edilir.

Persentil Ne İçin Kullanılır?

Persentil tablosunun kullanılmasının amaçlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

• Bebeğin gelişiminin normal standartlara uygun olarak seyredip seyretmediğini öğrenmek.

• Bebeğin yaşına göre kilosunun ideal değerlerde olup olmadığını öğrenmek

• Bebeğin yaşına göre boyunun ideal değerlerde olup olmadığını öğrenmek

• Bebeklerde boy ve kilo değerlerinin orantılı olup olmadığı öğrenmek

Persentil Tablosu Nasıl Elde Edilir, Hangi Değerler Kullanılır?

Persentil diğer adıyla bebek gelişim tablosu, 3 ile 97 arasındaki değerlerden oluşmuş bir tablodur. Bu tablo kız ve erkek çocukları için ayrı ayrı değerler içerir. 3 ile 97 arasında olan sıralamanın anlamı, daha önce yapılmış olan araştırmaların sonucunda boy, kilo ve yaş olarak incelenmiş çocukların sıralamasının bulunmasıdır. Örneğin aynı yaş grubuna göre bir boy persentil değeri varsa ve sizin çocuğunuzun değeri 3’e denk geliyorsa, çocuğunuz yaşına göre en kısa normal çocuğu temsil eder. Çocuğunuzun yaşına göre boy değeri 97’ye denk geliyorsa çocuğunuz en uzun normal çocuğu temsil eder. Çocuğunuzun boy değeri 50’de ise de yaşına göre ortalama boylarda olan çocuğu temsil eder.

Persentil hesaplama tablosu her ülkeye göre farklılık gösterir. Bunun nedeni her ülkenin kendine ait jeopolitik yapısının farklı olması ve boy ve kilo gelişimlerinin bu nedenle farklılık göstermesidir. Ülkemizde ise Türkiye’ye özgü olan bebek gelişimleri tablosu kullanılır.

Bu tablolarda kullanılan persentil değerleri, Dünya Sağlık Örgütü tarafından yayınlanmış olan değerler baz alınarak hesaplanır.

Persentil Tablosunun Anlamı Nedir, Tablo Nasıl Okunur?

Bebek gelişim tablosuna baktığınızda, bebeğinizin yaş ve kilosuna en yakın değeri esas almanız gerekir. Bu tabloya göre bebeğinizin boy ve kilo değerleri 3 ile 97 arasında ise bebeğiniz normal gelişim gösteriyor demektir. Eğer 3’ün altında ve 97’nin üzerinde bir değerle karşılaşıyorsanız, gelişmede anormallikler var demektir ve bu nedenle mutlaka bir doktora başvurmanız gerekir. Bu tabloya göre doktora başvurmanız gereken bir başka durum ise boy ve kilo değerlerinin birbirine yakın olmamasıdır. Örneğin; bebeğinizin kilosu 15 değerindeyse ve boyu 30 değerini gösteriyorsa, anormallik var demektir. Çünkü bebeklerin boy ve kilo gelişimlerinin de birbirine yakın olması önem taşır. Böyle bir durumda da mutlaka bebeğinizin gelişimi, doktorlar tarafından takibe alınmalıdır.

Tabloya göre bebeğinizin boyu 65 değerindeyse, bebeğiniz aynı yaş ve cinsiyette olan çocukların %65’inden daha iyi demektir.

Hangi Yaş Aralığı Bu Tablo İçin Geçerlidir?

Bebek gelişim hesaplama, her yaş grubunda olan çocuklar için geçerlidir. Ancak çoğu yerde bu araç 0-36 ay bebekler için kullanılır. Özellikle 3 yaşına kadar olan bebeğinizin boy ve kilo gelişimlerini iyi takip etmeniz gerekir. İlk 1 yıl gelişiminde bir sorun olmayan bebeklerde bile diğer yıllarda anormallikler olabilir. Bu nedenle boy ve kilo takibinin yapılması ve çocukların gelişimlerinin izlenmesi büyük önem taşır.

Bebek Gelişimi Hesaplama Araçlarına Nasıl Ulaşılır?

Her doktorda, persentil eğrileri bulunduğunu hatırlatalım. Bu tabloları doktorlardan isteyebilirsiniz. Ayrıca sağlık ocakları da bu konuda çeşitli bilinçlendirme çalışmaları yapar. Bağlı olduğunuz sağlık ocağından da bebek gelişimi hesaplama aracı ile ilgili bilgi edinebilirsiniz.

Bebeklerin normal olarak gelişmeleri için anne sütünün önemi unutulmamalıdır. Özellikle ilk 2 yıl anne sütü alan çocukların gelişimleri çok daha iyi olacaktır. Ancak anne sütü veremiyorsanız, doktorunuzun önerdiği bebek mamalarını düzenli olarak vererek de düzenli büyümelerini sağlayabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.