Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bebek Mamalarının Zararları

Her çocuğun doğumundan en az 6 aylık olana kadar anne sütü ile beslenmesi gerektiği artık tüm dünyada kabul görmüş bir gerçek. Anne sütünün bebeğin zihinsel ve fiziksel gelişimine ayrıca bağışıklık sisteminin güçlenmesine olan faydaları sonu olmayan bir liste. Ne yazık ki tüm bebekler bu zaman aralığında anne sütüne ulaşamayabiliyor. Annesini kaybedenler ya da annesinin süt ile ilgili problemi olan ve anne sütü tüketemeyen bebekler böyle durumlarda bebek mamaları ile beslenmek durumunda kalıyorlar. Ayrıca bebek mamaları, anne sütü yetersiz kaldığında da başvurulan kaynakların başını çekiyor. İçeriğinde sodyum, potasyum, kalsiyum, karbonhidrat, protein ve daha birçok vitamin ve mineral bulunabiliyor. Bu kadar çok içeriğinin olmasının amacı ise çocukların sadece bebek mamasını tüketerek ihtiyaçları olan bütün maddeleri almasını sağlamak.

Piyasada farklı çeşitte bulunan bebek mamaları üzerinde çok fazla durulmadan bebeklere yedirilen bir gıda. Ancak tüketilmesi ciddi sıkıntılar doğurabiliyor.

Bebek Mamalarının Zararları Nelerdir?

1. İçeriğinde Ağır Metaller Bulundurabilir

Ağır metaller periyodik tabloda demirden sonra gelen metalleri kapsar. Bu metaller insanlarda hücreler arası haberleşmeyi sağlayan kimyasal habercileri taklit ederek vücutta aksamalara sebep olabilir. Özellikle kurşun, beyinde sinir hücrelerinin bağlantısını bu şekilde kopararak akli bozukluklara yol açabilir. Son yapılan araştırmalarda bazı bebek mamalarında bu ağır metallere rastlanmıştır.

2. Arsenik İçerebilir

Arsenik, hemen hemen herkesin hayatında en az bir kez duyduğu zehirli bir maddedir. Genelde nehir sularına karışan bu madde kimi zaman evdeki şebeke sularına kadar ulaşabilir. Zeka geriliğine sebep olduğu ve vücut gelişimine olumsuz etkisi olduğu bilinen arsenik çoğu zamanda bitkilerden vücudumuza gelir. Çünkü nehir sularından kolayca sulama yoluyla bitkilere geçebilir. AB ülkelerinde yapılan bir araştırma da pirinç kaynaklı birçok bebek mamasında kritik seviyelerin üstünde arsenik seviyeleri gözlenmiştir.

3. Obeziteye Yol Açabilir

Anne sütüne kıyasla bebek mamaları yüksek miktarlarda karbonhidrat içerir. Bunun sebebi ise anne sütü içmeye alışmış olan çocuğun bebek maması tatsız olması halinde tüketmek istemeyecek olmasıdır. Bebek maması anne sütüyle beraber kullanıldığında bu yüksek karbonhidrat miktarı çocuğun aşırı kilo almasına yol açacaktır. Bu da ilerleyen yaşlarında obezitenin temelini oluşturur.

4. Katı Besine Geçişi Zorlaştırır

Aynı zamanda bebek mamalarının çok tatlı olmasının katı gıdaya geçişe de etkisi bulunur. Uzun süre tatlı besin tüketmeye alışan bebekler ıspanak, bezelye, fasulye gibi katı gıdaları ilk tükettiğinde bunları daha tatsız bulacak ve tüketmek istemeyecektir. Bu durum anne sütünden kesildikten sonra dengeli beslenmesinin önüne geçecek ve bebeği tek yönlü beslenmeye itecektir.

5. Alerjilere Sebep Olabilir

Bebek mamaları, bebeklerin büyümeleri için en önemli etkenlerden biri olan protein içerir. Bu protein genel olarak inek sütünde bulunur. Ancak inek sütünde bulunan proteinler bebeklerde alerjilere yol açabilir. Deride dökülmelere yol açabildiği gibi kızarıklar ve kaşıntılara da sebep olabilir. Bu durum da bebeklerde huzursuzluğa ve uykusuzluğa sebep olabilir.

6. Sindirim Sistemi Rahatsızlıklarına Yol Açabilir

Ayrıca inek sütünde bulunan proteinler bebeklerin sindirim sistemlerini etkiler. İlk etkisi bağırsaklarda gaz oluşumudur. Bu durum bebeklerde huzursuzluğa yol açar. Bunun yanı sıra ishal, kabızlık ve kusma gibi doğrudan sindirim sistemiyle alakalı belirtiler gösterebilir.

7. Üreme ve Gelişme Bozukluklarına Sebep Olabilir

Bazı bebek mamaları inek sütünün proteinlerini almamak için soyadan alınan proteinleri kullanır. Ancak bu durumun da bazı problemlere yol açabileceğine dair tartışmalar mevcut. Soya bazlı mamalarda ‘phytoestrogen’ ismi verilen bir kimyasal bulunuyor. Bu madde östrojen hormonu etkilerine sahiptir. Bu maddenin bebeklerde bu kadar erken yaşta tüketilmeye başlanması ilerleyen yaşlarda hormonal büyüme ve üreme problemlerine yol açabilir. Hala araştırma aşamasında olmasına rağmen iddialar oldukça ikna edici.

8. Mide Kanserine ve Ülsere Sebep Olabilir

Karragenan, uzun yıllardır birçok gıda maddesinde kıvam arttırıcı olarak kullanılan bir kimyasal. Dondurmalarda ve çikolatalarda kullanılan bu kimyasal bazı bebek maması şirketlerince de tercih ediliyor. Son yıllarda yapılan bazı çalışmalar karragenanın farelerde görülen mide rahatsızlıkları, mide kanserleri ve ülser ile bağlantılı olduğunu ortaya çıkardı. Bu araştırmalar insan üzerine etkilerini incelemek için genişletiliyor. Karragenanın insan üzerinde kanserojen etkiye sahip olduğu konusunda ciddi iddialar mevcut. Genel olarak etkisini ise mide üzerinde gösteriyor.

İddialar her ne kadar kesin sonuçlara dökülmemiş olsa da Dünya Sağlık Örgütü ve Birleşmiş Milletler’in uyarıları sonucunda Avrupa ülkelerinde bebek mamalarına konulması yasaklanmış durumda.

Bebek Mamaları Nasıl Tüketilmeli?

Bebek mamaları uzun zamandır hayatımızın içinde. Zor durumlarda bebekler için kurtarıcı özelliği olsa da maalesef bebek mamaları göründüğü kadar masum değil. Anneler her ne kadar mecbur kaldıkları durumda kullanmaya çalışsa da bebek mamasının gerçekten dikkatli tüketilmesi gerekiyor. Anne sütü yetiyorsa ve çocuğun ihtiyacı yoksa bebek mamasına başlanmaması çocuk için daha faydalı olacaktır. Kullanılmasının kaçınılmaz olduğu durumlarda ise mamaların içeriği özenli bir biçimde okunmalı ve bir çocuk doktoruna başvurularak tavsiyesi alınmalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.