Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bebek Masajı Nasıl Yapılır?

Bebeklerin gelişimi anne karnında başlar. Annenin tükettiği besinler ve genetik faktörlerin etkisi ile bebek gelişimi ilerler. Doğumdan sonra ise bebek gelişiminde anne sütü oldukça önemli bir etmen olmakla beraber bebeğe yapılan egzersiz ve masajlar en az o kadar önemlidir. Bu nedenle özel bebek masajı dersleri ve buna yönelik kurslar bulmanız bile mümkün. Ancak bebek masajı sanılanın aksine oldukça basit düşünülüp yapıldığında size kolaylık sağlarken bebeğinize de sağlıklı bir iskelet kas sistemi sağlayacaktır. Bebeğin mental gelişimi ile oldukça alakalı olan bebek masajını doğru adımlarla doğru noktalara uyguluyor olmak ise diğer bir etkileyici faktördür. Bebeğinizin ileri yaşlardaki spor, aktivite hatta sosyal yaşamını etkileyecek olan bir duruş sağlamanız belkide sizin elinizde. Anne ve babaya bu noktada bebek için ilgili ve dikkatli bir masaj nasıl yapılır kısmını öğrenmek düşüyor. Gelelim bebek masajının püf noktaları, faydaları ve hassas taraflarına…

Bebek masajı çok yüksek dikkat gerektirmektedir. Bebeğiniz doğduğundan belirli bir yaş seviyesine erişene kadar iskelet sistemi oldukça yüksek oranda kıkırdak doku barındırır. Kıkırdak doku, kemikten daha az sağlam bir yapıya sahiptir. Bu nedenle kırılma, çatlama veya incinme oranı kemik yapıya göre daha yüksektir. Ayrıca bebek masajlarında yapılan bir çok hata ile bebeğin eklem noktalarında çıkma meydana gelebilmektedir. Kritik eklem noktalarına uygulanan çıkma sonrası tedavilerin geç olması veya fark edilmemesi ise bebekte kalıcı hasarlara yol açabilmektedir. Kıkırdak yapı sert kemik yapıya dönüşürken yanlış bir şekilde sertleşme olursa bu durumda bebeğin fiziksel yapısında bozukluklara yol açabilmektedir. Ayrıca yanlış uygulanan tedavi ile bebeğinizde zihinsel veya sinirsel hasarlar oluşumu mümkündür. Yanlış yapılan bebek masajı ile bebeğin kas dokusuna zarar verebilirsiniz.

bebegi-sakinlestirmek-icin-masaj

Bebekte ezilmelere ve morarmalara yol açabilirsiniz. Henüz sizin kaslarınız kadar sağlam bir yapıda bulunmayan bebeğinizin kaslarında yırtılmalara veya kopmalara neden olabilirsiniz. Bu ise oldukça uzun tedavi süreçleri geçirmenize sebep olabilir. Bebeğinizde bu deformasyonların meydana gelmesini elbette istemeyeceksiniz. Onun yaşamını etkileyen bir hata yapmanız size de maddi ve manevi büyük zararlara yol açacaktır. Üstelik bu durumları kısa zamanda anlayamayabilir ve tedavi sürecinde çok fazla geç kalabilirsiniz. Bu ihtimal ise tüm zorlukları iki katına çıkaracaktır. Bu nedenle bebek masajı gibi ilgi, hassasiyet ve dikkat gerektiren bir işe kalkışmadan önce oldukça sağlam bir bilgi birikimine ayrıca tecrübeye sahip olmanız gerekecektir. Bu doğrultuda bir çok bebek masajı makalesi okuyabilir, anne bebek dergilerinden faydalanabilir, doktorunuza danışabilir ve bu konu ile alakalı eğitici videoları izleyebilirsiniz. Bu konuda anne ve babanın beraber hareket ediyor olması ise eğitimin ve uygulamanın bütünlüğü açısından oldukça önemlidir. Zira uzmanlar bebek masajını sadece anne veya babanın değil ebeveynlerin beraber yapmasını önermektedir.

Bu konuda verilecek en büyük tavsiye ise provalara oyuncak bir bebekle başlamanız olacaktır. Yumuşak yapılı bir oyuncak bebek alarak bebek masajının ilk adımını atmış olacaksınız. Öğrendiğiniz ilk masaj yöntemlerini oyuncak bebek üzerinde uygulayarak bir el alışkanlığı sahibi olacaksınız. Ayrıca elinizin sertliğini, uygulama tonunuzu belirlemiş olacaksınız. Gideceğiniz bir çok bebek masajı kursunda zaten ilk etapta size oyuncak bebeklerle alıştırma yaptıracaklardır. Şimdi bu harika bebek masajı adımlarını öğrenelim. Önce oyuncak bir bebeğe uygulamayı unutmadan bol pratik yaparak bebeğinizin gelişimini destekleyin.

Bebeğinizin kolunu yukarı doğru kaldırarak omuzdan bileğe doğru elinizle sıvazlama hareketi şeklinde masaj hareketini yapın. Bu masaj hareketi ile bebeğinizin kol kaslarına etki uygulayarak reflekslerindeki artışı ve netliği görmenin mümkün olacak. Ayrıca bebeğinizin herhangi bir kasılma veya irkilme ile oluşturduğu kas ve et ağrısına oldukça iyi gelecektir. Bu hareket onu yumuşatarak rahatlatacaktır.

Bebeğinizin ellerini açın avcunuzun içine alın ve diğer elinizle bebeğinizin avuç içini ovalayın. Sonrasında parmak uçlarını da ovalayın. Elin içindeki sinirler bu masajdan oldukça hoşnut olacaktır. Bu sayede bebeğiniz hem sinirsel hem mental açıdan rahatlama yaşayacaktır.

bebeklere-masaj

Bebeğinizin kollarını aynı şekilde yukarı doğru açarak avuç içinize alın çok hafif sık gevşet hareketi ile aşağıdan yukarıya doğru kollarına masaj uygulayın.

İki elinizle bebeğinizin bacağını kavrayın. Ellerinizin birbirine ters yönde olmasına özen gösterin. Sonrasında bilekten kalçaya doğru ve kalçadan tekrar bileğe doğru sık gevşet hareketi yapın. Bu bebeğinizin bacak kaslarına uyarılar göndermenizi sağlayacaktır. Bu sayede bacaklarında güçlenme sağlamanız mümkün olacaktır. Ancak sık gevşet hareketini yaparken bebeğinize oldukça alçak bir güç uygulaması yapmalısınız. Kol bölgesinde uyguladığınız ovma hareketini bebeğinizin bacağının ön ve arka yüzünde de uygulayabilirsiniz.

Bebeğinizin sağlığı için ise en önemli masaj bölgesi karındır. Karın masajı bebeklerin sindirimine yardımcı olmanızı sağlar. Ayrıca gaz problemi yaşayan bebeklerde de karın masajı oldukça işe yaramaktadır. Karın masajında en etkili hareket bebeğinizin karnına koyacağınız elinizle yerden bir şey sürükleyerek kendinize çekmeye çalışıyor gibi yaptığınız harekettir. Bu sayede bebeğinizin gaz çıkartmasına yardımcı olabilirsiniz.  Bebeğinizin karın kaslarının gevşemesi ve yine gaz problemine yönelik olarak yapacağınız bacaklarını havaya kaldırarak dizlerinden bükme ve sonrasında hafif karna doğru yönlendirip çekme hareketi haz problemi için en büyük yardımcınız olmaya aday. Bu harekete bebeğinizin karın kaslarında gevşeme sağlamanız mümkün. Parmaklarınızla bebeğinizin karnında yürüme hareketi yaparak masajın etkisini arttırmanız mümkün. Ayrıca ayaklarını havaya doğru kaldırarak uygulayacağınız yerden bir şeyi kendinize çekiyor gibi hareketi ile daha etkili bir karın masajı sağlamanız mümkün. Karın masajını bebeğinize sürekli uygulamaya başladığınızda bebeğinizin sindirim sorununa ilişkin belirtilerinin azaldığını gözlemlemeniz mümkün. Ayrıca bebeğinizin gaz problemi yüzünden saatlerce uykusuz kaldığınız gecelere karın masajı ile veda edebilirsiniz.

bebek-masaji-1

Bebek masajının diğer önemli adımı ise sırt ve kalça masajıdır. Kalça masajı ie bebeğinizin duruşunu şekillendirmeniz ve bacaklarını daha etkili kullanmasını sağlamanız mümkün. Kalça masajı ile bebeğin erken yürümesini sağlayabilir, emeklemesini hızlandırarak kendi başına bir şeyler keşfetmesini ve başarmasını izleyebilirsiniz. Kalça masajını parmaklarınızla yavaştan hızlıya doğru ancak hızlanırken uyguladığınız baskı seviyesini arttırmadan masaj yapınız. Sonrasında hafifçe kalçasını ovalama hareketi uygulayınız. Sonrasında belinden sırtına doğru elinizin avuç içi bebeğinize temas edecek şekilde yukarı doğru hafif bir hareketle kaydırınız. Parmaklarınızın arasına aldığınız etini hafifçe kavrayıp bırakınız. Sonrasında sırt kısmına tek elinizle yuvarlak çizer gibi ovalama hareketi uygulayınız. Ensesinden başlayarak omur iliği boyunca iki parmağınızı kaydırarak aşağı yukarı hareket ettiriniz. Tüm bu masaj hareketleri ile bebeğinizin omur iliğinden geçen sinirleri ve doğal olarak bebeğinizi rahatlatmış olacaksınız. Ayrıca sırtına uyguladığınız masaj hareketleri ile bebeğinizin gaz sorununa önemli bir çözüm kaynağı sağlamış olacaksınız. Masajı sürekli ve düzenli olarak yapıyor olmanız ise diğer önemli noktadır. Masajın etkisini arttırmak ve bebeğinizin sorunlarına son vererek rahatlamasını sağlamanız için masajı sürekli yapmalısınız.

İki elinizin işaret ve orta parmağı ile bebeğinizin alın ortasına bir nokta koyun. O noktadan başlayarak şakaklara ve yanağa doğru parmaklarınız kaydırın. Boşta kalan baş parmağınız ile bebeğinizin göz kapaklarından şakaklarına doğru masaj yapın. Bebeğinizin burnunu hafifçe ovalayın ve yine parmaklarınız yardımı ile çenesinden kulaklara doğru masajınızı yaparak sonlandırabilirsiniz.

Masaj yaparken bebeğinizi incitmemeye, baskılı hareketlerde baskı seviyenizi ayarlamaya özen gösterin. Bebek yağı veya bitkisel yağlar ile masajını yapın. Yağsız yapacağınız masaj bebeğinizin cildine zarar verecektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.