Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bebek Pudrasını Farklı Amaçlarla Kullanabileceğiniz 8 Alan

Bebek pudrası güzel kokusu ve pişikleri önleme etkisi ile yıllar boyunca herkesin kullandığı ve çok popüler bir ürün. Fakat bebek pudrasının bu tahtı yakın zamanlarda sallandı diyebiliriz. Çünkü bebek pudrasının küçük çocuklar için zararlı olabileceği fark edildi. Yani bebek pudrası hem nefes alma konusunda sorun yaratabiliyordu, hem de cildin kurumasına sebep olabiliyordu. Bir diğer deyişle özellikle bebeklerde kullanılan bu ürün aslında bebeklere hiç de hitap etmiyordu.

Bebek pudrası her ne kadar piyasada aktif olarak kullanılan ve satılan bir ürün olsa da aslında uzmanlar tarafından hiç de tavsiye edilmiyor. Bu yüzden de insanlar bebek pudrasının kullanımından vazgeçebiliyorlar. Eğer sizin de evinizde kullanılmadan kalmış bebek pudrası bulunuyorsa onu aslında evde çok daha farklı görevlerde kullanabilirsiniz. Bu pratik bilgilerle yaşamınız çok daha kolay bir hale gelebilir.

Bebeğiniz pudra kullanmayacak kadar büyüdüyse ya da bu duyduğunuz bilgiler yüzünden pudra kullanmaktan vazgeçtiyseniz elinizdeki pudraları sakın çöpe atmayın. Onlar evde çok fazla işinize yarayacak. Aşağıda sizler içim evde bebek pudrasını kullanabileceğiniz yerleri listeledik.

Bebek Pudrasının Diğer Kullanım Alanları

1- Yağ lekelerini çıkarmak

Giysilerdeki ya da mobilyalardaki zorlu yağ lekelerini çıkarmak bazen imkansız olur. Bu gibi zamanlarda genelde pek çok kişi leke çıkartmak için sert kimyasal ürünlere ihtiyaç duyar. Oysa direkt olarak zararları çok belli olan bu kimyasalları kullanmak yerine sorunu onlardan daha masum olan bir ürünle de çözmek mümkün. O yüzden de böyle yağlarla karşılaştığında kimyasal maddeleri değil de zamanında bebeğimizin poposuna bile temas etmiş olan bebek pudrasını kullanabiliriz. Bunun için yapmanız gereken tek şey yağ lekesinin bulunduğu yere bir miktar bebek pudrası dönmek. Bu şekilde bir süre bebek pudrasını bekletip sonra ilgili bölgeyi silmeye başlayabilirsiniz.

2- Gıcırdayan ayakkabılar

Yeni bir ayakkabı satın almak ve onu büyük bir heyecanla giymek inanılmaz bir şey hiç kuşku yok ki. Fakat yeni ayakkabı aldığımızda ayakkabılarımızın da bize sevinç “çığlık”ları ile eşlik etmesine hiç gerek yok. Evet, yeni alınmış ayakkabıların çıkardığı o rahatsız edici gıcırtıdan bahsediyoruz. Elbette yeni ayakkabılarımızı herkes görsün ve beğensin isteriz ama bunu insanlara ses çıkartarak ilan etmemize de lüzum yok. Bu durum aslında ayakkabıda bulunan materyallerin ısınma süresi içerisinde birbirine sürtünmelerinden kaynaklanıyor. İşte bizi bu çok ama çok rahatsız edici sesten kurtaracak ürün de yine bebek pudrası oluyor. Eğer ayakkabınızın içine bir miktar bebek pudrası serperseniz bu sesten kurtulabilirsiniz. Ancak bu süre gerektikçe bu işlemi tekrarlamanız lazım.

3- Mutfak eldivenlerini korumak

Mutfak eldivenleri mutfakta en çok hasar gören materyallerden bir tanesi. Yani ellerimizin kalkanı çok da sağlam değil diyebiliriz. Çünkü kullandığımız kimyasal ürünlere karşı plastik dayanıksız oluyor ve çabucak eriyebiliyor. Bunun kaynağında da elbette küf var. İşte tüm bu nedenlerden dolayı çok kolay bir şekilde hasar gören mutfak eldivenleri sürekli yenisi ile değiştirilmek zorunda kalıyor. Oysa bu kadar sık mutfak eldiveni değiştirmek zorunda değilsiniz. Var olan mutfak eldivenlerini de korumanız mümkün. Yani nasıl ellerinize düzenli olarak bakım yapıyorsanız mutfak eldivenlerinize de bakım yapacaksınız. Mutfak eldivenlerinin hasar görmemesi için ve içinde mikroorganizmaların büyümemesi için mutfak eldivenlerini kullandıktan sonra içine bir miktar bebek pudrası serpebilirsiniz. Böylece o bebek pudrası mutfak eldivenlerinin içindeki tüm nemi alacaktır. Hatta çok da fazla bebek pudrası dökmenize gerek yok. Çok az bir miktar da içindeki nemi almak için yeterlidir.

4- Gıcırdayan parkeler

Nasıl ki gıcırdayan ayakkabılar tam bir baş belası ise en az onun kadar baş belası olan bir şey daha var. O da gıcırdayan parkeler. Yani sorun ayakkabılarınızdaki gıcırtıdan kurtulmakla çözülmüyorsa suç tek başına ayakkabının da olmayabilir. O yüzden parkelerdeki sorunu da çözmek gerekecektir. Parkelerin gıcırdayan bölgelerini bir miktar bebek pudrası serpebilirsiniz. Sonrasında da bir süpürge kullanarak parkede gıcırtıya neden olan boşlukların o bebek pudrası ile dolmasını sağlayabilirsiniz. Böylece ses kısa süre içerisinde ortadan kaybolacaktır. Artık yeni ayakkabılarınızla parkelerinizin üstünde dilediğiniz gibi dolaşabilirsiniz.

5- Karıncasavar

Muhtemelen her ev ömründe en az bir kez karınca istilasına uğramıştır. Zaten böyle bir tehlike atlatmayanları “kale ev” olarak nitelendirip şanslı sayabiliriz. Sanıyoruz ki evlerimiz zaman zaman karıncaların göç yolları üzerinde bulunuyor ve evlerimizi obayı kuracak bir yer olarak belliyorlar. Biliyoruz ki karıncalar ile mücadele etmek çok ama çok zor. Bunun için evde pek çok farklı yöntem deneyebilirsiniz. Ama kesinlikle en etkilisi bebek pudrası olacaktır. Üstelik güzel yanı ise bebek pudrası ile karıncalar evinize bir daha geri dönmeyecekler. Özellikle karıncaların eve girdiği yerler olabilen cam kenarlarına ya da tespit ettiğiniz diğer yerlere bebek pudrasını serpebilirsiniz. Hem karıncalar artık evinize girmeyecek hem de evinize güzel bir koku yayılacaktır. Fakat hatırlatmalıyız ki bebek pudrasını çok yoğun bir şekilde solumak çok da iyi olmayabilir. Bu yüzden az miktarda dökmenizi tavsiye ederiz.

6- Yağlı saçlar için şampuan

İlk başta bebek pudrasının cildi kuruttuğunu ve kıyafetlerdeki yağ lekelerini aldığını söylemiştik. İşte yağ ile adeta savaşan bu bebek pudrasını cildinizdeki fazla yağlar için de kullanabilirsiniz. Eğer ki kafa deriniz fazla yağlı olduğu için saçlarınız çok çabuk yağlanıyorsa duşa girmeden hemen önce saçlı deriye bir miktar bebek pudrası döküp bir 15 dakika boyunca bekletebilirsiniz. Bu şekilde saçlı derideki yağ emilecektir. Aynı zamanda çok güzel bir kokuya sahip olan bebek pudrası evcil hayvan bakımı için de ideal bir ürün olabilir.

7- Tıraş sonrası cildi yatıştırmak

Piyasada erkeklerin tıraş sonrasında ciltleri için kullanabilecekleri pek çok ürün bulunuyor. Ancak bebek pudrasının o uygun fiyatı düşünüldüğü zaman erkeklerin tıraşın ardından ciltlerini yatıştırmak için kullanabilecekleri en uygun ürün olduğunu da söyleyebiliriz. Çünkü jilet ciltte tahriş gibi olumsuz etkiler yaratabiliyor. Bu bebek pudrası da işte tam da bu soruna serinletici ve rahatlatıcı etkisi ile çözüm buluyor. Özellikle hassas cilde cilde sahip kişiler için de bebek pudrası çok ideal bir ürün. Çünkü bebek pudrası alerjik reaksiyonların oluşmasına karşı da bir hayli etkili denilebilir.

8-Kokmayan kedi kumu

Bu madde tamamen evinde kedi besleyen kişiler için önemli olacak. Evinde kedi besleyen kişiler bilirler ki kedilerini dışkılarını ve kokularını emmek için tasarlanmış olan kedi kumu zaman içerisinde çok kötü kokmaya başlayabiliyor. Bu da evdeki diğer insanlar için gerçekten de katlanılmaz bir hal alabiliyor. İşte bunu önlemek için de bebek pudrasını kullanmak mümkün. Yapmanız gereken tek şey kedi kumunun içine dört yemek kaşığı kadar bebek pudrası ilave edip iyice karıştırmak. Böylece kedi kumu artık hiç de kötü kokmayacaktır.

Yani bebek pudrasının uzmanlar tarafından bebekler için zararlı olduğunun düşünülmesi onlardan tamamen vazgeçtiğimiz anlamına gelmiyor. Pekala bebek pudrasını evimizde çok farklı yerlerde etkili bir şekilde de kullanabilirsiniz. Bebek pudrası bebekler için zararlı ancak evimiz için inanılmaz faydalı bir ürün. Bu sebeple sakın evinizde fazladan kalmış olan bebek pudralarını çöpe atmayın, kullanın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.