Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bebek Tutuş Pozisyonları

Bebekler doğdukları andan itibaren hızlı bir gelişim evresi geçirirler. Belirli bir yaşa gelene kadar gelişimlerinin hızı yavaşlamaz. Üstelik bu evrelerin nasıl geçtiğini anlamak ebeveynler için hayli zordur. Gelişim evresi bebekler için her alanda hassasiyet gerektiren bir evredir. Tamamen ebeveyn kontolünde sağlıklı bir gelişim evresi geçirmek mümkündür. Tersi durum olan sağlıksız bir evre de elbette mümkündür. Peki bu gelişim evresinde nelere dikkat etmek gereklidir? Öncelikle bebeğinizin doğduğu andan itibaren aynı sizin gibi bir birey olduğunu unutmayın. Bu sizin hassasiyetinizi arttıracak bir dokunuştur. Üstelik siz kendi ihtiyaçlarınızı karşılarken o bunu yapamamaktadır. Tamamen sizin ilgi ve alakanıza muhtaçtır. Bu nedenle bebeğinizin beslenme düzeni tamamen sizin elinizdedir, uyku  düzeni, temizliği gibi bir çok hassasiyet gerektiren noktayı eklemekte mümkündür.

Ancak içlerinde diğer bi önemli nokta bebeğinizi tutuş şeklinizdir. Bebekler oldukça hassastır. Özellikle ilk doğdukları andan bir yaşına gelene kadar süreçte kıkırdak dokuları ağırlık gösterir. En ufak bir tutuş bozukluğu bebeğinizin ilerleyen dönemlerde kıkırdak yapısının kemik yapısına dönüşürken yanlış şekil almasına sebep olabilir. Bebeğiniz düştüğünde veya sizin bir tutuş pozisyonunuzdan olumsuz etkilendiğini anladığınızda kısa süre içerisinde uzman bir doktora başvurmalısınız. Aksi taktirde bebeğinizin vücut yapısında hatalara sebep olabilirsiniz. Bebeklerin belirli bir yaşına kadar tutuş pozisyonları önemlidir.

Ebeveynlerin bu konuda oldukça bilinçli olmaları gerekmektedir. Bebeği mümkün olduğunca kendi kucaklarından veya yattığı yerden sevdirmeliler. Bu konuda yeterince bilgi sahibi olmayanlarda bebek üzerinde bu konuda herhangi bir olumsuzluğa sebep olabilir. Tüm bunların önüne geçmek için ve bebeğinize sağlıklı bir gelişim süreci sunmak için önemli bazı tutuş pozisyonları vardır. Şimdi onlar hakkında daha detaylı bilgi alarak bebeğiniz için doğru olanı uygulamaya başlayın.

1. Beşik Tutuşu

bebek-emzirme-pozisyonlari

Bu tutuş bebeklerin neredeyse en çok rahat ettiği tutuştur. Ayrıca ilk kez bebek tutacaklar için de oldukça rahat bir pozisyondur. Bu pozisyon bebeğin başını bir kolunuzun kıvrım noktasına yatırmanız ile başlar. Diğer kolunuzla bebeği bacak ve popo kısmından sarmalısınız. Bebeği sardığınız kolunuz ile diğer kolunuzu tutmanız poziyonun son hamlesidir. Bu pozisyonda bebeklerle konuşmak ve göz teması kurmak oldukça kolaydır ve verimlidir. Pozisyon bebek için beşiği andırdığı için bebeğin uyuması için ideal bir pozisyondur. Bebek tutma konusunda deneyimsiz bireylerin bu şekilde tutmasını sağlayarak bebeğinizin incinmesini önler ve rahat etmesini sağlayabilirsiniz.

2. Karın Tutuşu

emzirmede-yanlis-pozisyon-sakat-birakabilir-7209909_o

Bu tutuş şekli bebeklerde özellikle gazlı dönemlerin daha rahat atlatılmasını sağlamaktadır. Sürekli gaz sorunu yaşayan bebeklerin bu pozisyonda sık sık tutulması gerekmektedir. Kolay bir rahatlama sağlayacaktır. Pozisyon için bir kolunuzla bebeğinizin göğsünü sarın. Bebeğinizin göğsü aşağı doğru bakmalıdır. Diğer kolunuzla bacak arasından tutarak pozisyonu güvenli hale getirebilirsiniz. Bu pozisyonu bebeği bacağınıza yatırarak ve sırtını ovarak gerçekleştirebilirsiniz.

3. Kalça Tutuşu

1162286_1920x1080

Bebeğiniz büyümeye başladığında zamanla vücudunuz kontrol edebilir hale gelecektir. Bebeklerde bu konuda en önemli evre ise başlarını tutmaya başladıkları evredir. Bu evreden sonra bebeğinizi oldukça çeşitli tutuş pozisyonlarında tutabilirsiniz. Bu evrelerden önce tutuş pozisyonları bebeğinizi sizin kontrol etmenizi gerektirecek pozisyonlardır. Kalça tutuşu bebeğinizin başını tutmaya başladıktan sonra rahatça uygulayabileceğiniz bir yöntemdir. Bu pozisyonda bebeğinizi kalça kemiğinize doğru oturtarak yüzünün dışa dönük olmasını sağlamalısınız. Bir kolunuzla da bebeğinizi sararak güvenli bir tutuş yaratmış olursunuz. Ayrıca bu tutuş pozisyonu ile bebeğinizin dışarıyı izleyerek huzurlu vakit geçirmesini sağlayabilirsiniz.

4. Omuz Tutuşu

bebeginizi-nasil-tutmalisiniz

Bebeğiniz henüz baş kontrolünü sağlayamazken onu uyutabilmeniz için oldukça kolay bir yöntemdir. Bebeğinizin başını omzunuzdan yavaşça sarkıtarak kolunuzla bebeğinizi tutun. Bu pozisyon bebekler için harika bir uyku pozisyonudur. Üstelik yürürken oldukça rahat bir şekilde bebeğinize hakim olmanızı sağlayacaktır. Bebeğiniz size oldukça yakın olacak ve bu pozisyon sayesinde kalp atışlarınızı duyacaktır. Bu ona daha fazla huzur ve güven verecektir. Bazı tutuş pozisyonları anne, baba ve bebek arasında önemli bir bağ sağlayıcıdır. Omuz tutuşu da bu kategoride bir tutuş pozisyonudur.

5. Askı Tutuşu

f1015-10-1200x1200

Askı tutuşu bebek gelişimi üzerinde olumlu ve olumsuz tarafları hala tartışılan bir yöntemdir. Ancak uzmanların bir çoğu bebeğiniz için doğru tutuş askısını kullandığınız sürece bir sakınca olmayacağını vurgulamaktadır. Askı ebeveynlerin de işini kolaylaştıran önemli bir gereçtir. Bebeklerin de iyi vakit geçirmesini sağlar. Ayakları ve elleri rahatça hareket eden bir bebek oldukça huzurlu olur. Bebek askıları omuz tutuşu gibi ebeveynler ve bebek arasında sıkı bir bağ gelişimini destekler. Bebeğiniz için doğru askı kullanımı ile bebeğinizin gelişimini destekleyebilirsiniz.

Bebek tutuş pozisyonları sanıldığının aksine oldukça kolaydır. Bilimsel tabirler kullanılmadan açıklandığı sürece herkesin kolaylıkla uygulayabileceği ve bebeğinin gelişme destek sağlayabileceği tutuşlar mevcuttur. Bebeğinizin hangi aylarda olduğunu bağlı olarak değişen tutuş pozisyonları vardır. Bunları uygularken bebeğiniz için doğru olmadığını anlamanız mümkün. Ancak olmayan bir tutuş pozisyonunu oldurmaya çalışmanız bebeğiniz için tehlikeli sonuçlar doğurabilmektedir. Yanlış tutuş biçimleri bebeklerde gelişim bozukluğuna yol açmaktadır. Durumun kötü tarafı ise kısa sürede fark edilmesi zor bir durum olmasıdır. Bu nedenle geç kalmış olmamak için tutuş pozisyonları konusunda kişisel gelişim bebek doğmadan tamamlanmalıdır. Sadece anneye düşen bir görev olmamakla birlikte bebek ile yakın temas içinde bulunacak tüm bireylerin bu konuda bilinçli olarak duruma yaklaşmaları gerekmektedir.

1033953_620x413

Bebek doğduğunda uzmanlar tarafından anneye ilk etapta nasıl tutması gerektiği söylenmektedir. Ancak ilk aylarda işe yarayan bu tutuş pozisyonu daha sonrasında bebeğinizin ihtiyacını karşılamayacaktır. Bebeğiniz hareketlenmeye başladığında, başını tutmaya başladığında farkı pozisyonlara ihtiyaç duyduğunu siz de fark edeceksiniz. Bebeğiniz ile kuracağınız yakın bağ sizin bu konuda gelişiminizi sağlayacaktır. Yani bebeğinizin nasıl rahat ettiğini anlayacak nasıl rahatsız olduğunu anlayacak duruma geldiğinizde onun için doğru pozisyonları bulmak sizin için büyük bir sorun olamayacak hatta onu anlamayanları siz anlamamaya başlayacaksınız. Bebekler oldukça hassas varlıklardır. Özenli ilgiye ihtiyaç duyarlar. Bunu sağlamak adına anne adaylarının bebek sahibi olacaklarını öğrendikleri zamandan itibaren sıkı araştırmalarla bebeğiniz gelişim sürecinin her adımında ona yardımcı olarak bilgiler edinmeleri gerekir. Anne ve babanın bebeğine yapacağı önemli yatırımlardan biri gelişim sürecini desteklemek olacaktır. Bebeğinizin tüm yaşamını etkileyen bebeklik dönemi gelişim süreci hakkında bilinçli davranmak önemlidir. Bu evrenin önemli bir noktası olan tutuş pozisyonları da yukarıda anlatıldığı üzere çeşitliliğe sahiptir. Hepsi bebek için farklı farklı dönemlerde önemli hale gelmektedir. Bu nedenle hepsi ile alakalı bilgi sahibi olunmalıdır. Gerek görüldüğü takdirde uzmanlardan yardım alınması gereken bir konudur. Okuyarak aşamadığınız durumlarda uygulamalı olarak uzman hekimler sizi yönlendirecektir. Bebeğiniz için sakıncalı bir tutuş pozisyonu yaptığınızı anladığınız anda bırakmalı ve doktora başvurarak bebeğinizin kemik yapısının kontrolden geçmesini sağlamalısınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.