Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bebekler Gaz Çıkarırken Neden Ağlar?

Bebek sahibi olan anne babaların hele de bu ilk bebekleriyse, kendilerini en çaresiz hissettikleri anlar hiç şüphesiz bebeğin bitmek bilmeyen ağlama nöbetleridir. En sakin bebekler bile, neredeyse 3 yaşına gelene kadar onlarca defa anne babalarını kaygılandıran upuzun ağlama seansları yaşatırlar.

Bebeklerin her ağlaması bir hastalık habercisi değildir. Bazen kendilerini güvende hissetmedikleri için ağlarlar. Bunu sağlamanın yolu da anne-babanın sakin olması ve sık sık bebeklerini kucaklamalarıdır. Gelelim bebeklerin ağlamalarına sebep olan bir başka önemli sebebe; gaz çıkarmak. İyi ama çoğumuz için çok sıradan ve basit olan bu eylem bebekleri neden ağlatır? Peki biz bu ağlamayı diğerlerinden nasıl ayırt edebiliriz?

Bebeklerde Gaz Sancısı (Kolik) Nedir?

Telaşa kapılmayın, geçecek.

Bebeklerde doğumdan 2-3 hafta sonra başlayan, en az 3 hafta boyunca devam eden, hemen her gün ve günde birkaç defa tekrarlayan ve toplamda 3 saati aşan ağlama nöbetleri, infantil kolik (İK) olarak tanımlanır. Bu tanımlamayı yapabilmek için, bebeğin ağlamasının başka sebeplerden kaynaklanmadığının net olarak ortaya konmuş olması gerekir. İdrar yolları enfeksiyonu, solunum yolu hastalıkları ya da makatta çatlak gibi ihtimallerin tamamen elenmelidir.

Genel karakteri itibariyle kolik, bebek 6 ya da 8 haftalık olduğunda artar ve 3 ayla 1 sene arasında değişen sürelerde kendiliğinden düzelir. Bazı bebeklerde belirtiler hafiftir ve sadece akşamları sebepsiz bir huzursuzluk şeklinde baş gösterir. Bazı bebeklerde ise yine akşam saatlerinde ortaya çıkan sebepsiz huzursuzluğa şiddetli biçimde ağlama da eşlik eder. Nöbetler halinde saatlerce devam eden ataklar bebeğin gaz çıkarmasıyla ya da kaka yapmasıyla son bulur.

Bebeğin Gaz Sancısı Yüzünden Ağladığını Nasıl Anlarız?

Huzursuzluk ve ağlama, bebeğin karnı doyduktan kısa bir süre sonra ve aniden başlar. Tüm sakinleştirme çabaları boşunadır, gaz çıkıncaya ya da kaka yapıncaya kadar devam eder. Bunun belli bir süresi yoktur, her bebekte ve her seferinde farklılık gösterebilir. Gaz sancısı sebebiyle ağlayan bir bebeği sırt üstü yatırdığınızda, bacaklarını karnına doğru çektiğini fark edersiniz. Bir yandan da ıkınarak gazını çıkarmaya çalışır. Bu ıkınma sırasında kaşlarını çatar, nefesini tuttuğu ve kendini sıktığı için-yüzü kızarır hatta zaman zaman morarır.

Bebeklerin Gaz Çıkarırken Ağlamasının Sebepleri Nelerdir?

yumuşak dokunuşlar bebeğinizi rahatlatır

Bebek ağlamalarının çok büyük bir kısmı, gaz sancısı yüzündendir. Gaz çıkarırken ağlamaya neyin sebep olduğu hakkında çeşitli teoriler var. Bu teorilerin hepsini değil ama en çok kabul görenlerini sizlerle paylaşacağız.

1. Gıda Alerjisi

Toplumda, emziren annelerin yedikleri bazı gıdaların bebekte gaz sancısına sebep olduğuna inanılır. Bilimsel olarak da bunun doğruluğuna işaret eden bulgular vardır. İnek sütü, çikolata, lahana, brokoli, karnabahar, turp gibi antijenleri içeren anne sütü ya da hazır mamalarla beslenen bebeklerde, bağırsaklarda alerjik reaksiyon meydana geldiği saptanmıştır.

2. Annelerin Sigara ve Aşırı Kahve Tüketimi

Emziren annelerin sigara ve aşırı kahve içmesi, bebeklerde gaz çıkarırken huzursuzluğa sebep olabilir.

3. Aşırı Duyarlılık

Bebekler sinir ve kas sistemleri tam olarak gelişmemiş doğarlar. Duyu sinirleri bağırsaklardaki gerginliğe daha duyarlı ve ağrıya daha hassas olur. Bu yüzden normal olan şişkinlik halini ağrı olarak algılıyor olabilirler. Beyinlerinin frontal lobu da yeterince gelişmediğinden, hoşlarına gitmeyen herhangi bir şeyi de ağrı olarak algılayabilirler.

4. Annenin Gerginliği

Duygusal olarak gergin bir gebelik süreci geçirmiş, doğuma da bu duygularla girmiş, telaşlı, doyumsuz, aşırı titiz, endişeli annelerin bebeklerinde daha fazla kolik olduğu görülür.

5. Yapısal faktörler

Mide dokusunda bulunan ve B12 vitamininin sentezlenmesiyle mide asidinin dengelenmesinde rol alan faktörlerin yetersizliği, bebeğin mizacı ve çevresel faktörlerle bir araya geldiğinde bebekte gerginliğe, koliğe ve ağlamaya sebep olabilir.

Tüm bu saydığımız teoriler ve daha fazlası, bebeklerin gaz çıkarırken neden ağladığını tam ve kesin olarak açıklayamasa da, yetişkin bir insanın bile bağırsak gazları ve hazımsızlık yüzünden zaman zaman nasıl kıvrandığını hepimiz çok iyi biliyoruz. Ağlama sebebinin gaz olduğundan emin olduktan sonra yapılacak en doğru şey, telaşa kapılmadan bebeği rahat bir pozisyonda tutarak, karnını yumuşak hareketlerle ovmak ve gaz çıkarmasını beklemek.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.