Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bebekler Gece Kaç Saat Uyumalı?

Çocuk doktorları ve uyku eğitimi teorisyenlerinin birleştiği ortak noktalardan bir tanesi de bebekler için uykunun önemidir. Uyku bebeklerin gelişim sürecinin en önemli ayrıntılarından birisi olarak karşımıza çıkıyor. Büyüme açısından uyku, sağlıklı beslenmek kadar önemlidir. Fiziksel gelişimin, hafıza ve öğrenme yetilerinin besleyicisi uykudur. Bebekler ilk doğdukları günlerde, günün büyük bir bölümünü uykuda geçirir. Aylar ilerledikçe gündüz uyku ihtiyacı da azalır. Bebek yaşına geldiğinde ise uykunun büyük bir kısmı geceye kayar. Bu yazımızda bebeklerin gece kaç saat uyuması gerektiğini inceleyeceğiz.

Aylara Göre Bebeklerin Günlük Uyku Süreleri

Bebeklerin uyku düzeni içinde bulundukları aya göre değişiklik gösterir. Aylara göre ihtiyaçları olan uyku saatleri şu şekildedir;

1. ay: Bu ayda bebekler günün 16-20 saatini uykuda geçirir. Uyku saatleri gün içerisinde eşit olarak dağılır.

2. ay: Bu ayda bebekler günde 16-18 saat arasında uykuya ihtiyaç duyarlar.

3. ay: Günlük uyku 15 saattir. Üçüncü ayın sonuna doğru gece uykularına ağırlık verilmelidir.

4. ay: Dördüncü ay bebeklerin gece ve gündüz uykularının düzene sokulduğu aydır. Toplam 14-15 saat olan uyku süresinin yaklaşık 8 saat kadarı gece uykusu şeklinde düzenlenmelidir. Artık bebekler kesintisiz gece uykusuna geçebilir. Geri kalan 4-6 saat ise gündüz uykusuna ayrılmalıdır. Bu aydan sonra bebeğin gece beslenmesi doktor kontrolünde kesilebileceği için daha uzun uyuması sağlanabilir.

5. ay: Tıpkı dördüncü ay gibi bebekler gece kesintisiz uyumalıdır. Gece uykusu 8-11 saat aralığında olabilir. Gündüz uykusu ise 2-3 saatlik iki bölüme ayrılabilir.

6 ve 8. aylar arası: Gece uykusu 10-11 saat olmalıdır. Gündüz uykusu ise 3-4 saat arasında, bir veya iki periyota ayrılabilir.

9 ve 12. aylar arası: Dokuzuncu ayda gece uykusu 11 saate kadar çıkar, gündüz uykusu ise 3 saate kadar düşer. On ikinci ayda ise 11 saate varan gece uykusuna karşın 2-3 saat arasında gündüz uykusu yeterlidir. Kimi bebekler bu aylarda gündüz uykusunu bir kere uyurken, kimi bebekler ise iki kere uykuya ihtiyaç duyarlar.

13 ve 18. aylar arası: Gece uykusu oldukça uzundur. Ortalama 12 saate çıkan gece uykusu vardır. Bazı bebeklerde 18. ayın sonuna doğru gündüz uykusu teke düşer ve iki saat kadar sürer.

19 ve 24. aylar arası: Yine gece uykusu 12 saattir. Gündüz uykusu ise 1,5-2 saat kadardır.

Bebeklerde Gece Uykusunun Önemi

Bebeklerin fiziksel ve zihinsel gelişiminde gece uykusu önemli bir yer tutar. Bebekler gün içinde öğrendiklerini uykularında pekiştirirler. Oyun oynayarak hafızalarına aldıkları bilgiler, uykuda organize olur ve nöronlar arası bağlar kuvvetlenir. Zihinsel gelişimin tamamlanması için kaliteli REM uykusuna ihtiyaç vardır. Eğer bebek uykusunda gülümsüyor, gözleri kıpırdanıyor, nefes alışında artış oluyorsa REM uykusuna geçmiş demektir. Kaslar uyku sırasında ertesi gün için gereken enerjiyi toplar. Kesintisiz uyuyan bebek bir sonraki güne daha enerjik başlar. Gece uykusu sırasında salgılanan melatonin hormonu bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Aynı zamanda hipofiz bezlerinin salgıladığı büyüme hormonu miktarı da artış gösterir. Araştırmalar her iki hormonun da karanlıkta daha fazla salgılandığını ortaya koymuştur. İnsan gelişiminde ilk üç yılın önemi büyüktür.

Bu yaşlar arası bebeklerin en hızlı büyüdüğü ve dünyayı öğrendikleri dönemdir. Beyin gelişiminin önemli bir kısmı üç yaşına kadar tamamlanır. Bu yaşlar arasında bebek ne kadar sağlıklı beslenir, ne kadar ilgi görür ve uyku ihtiyacını karşılarsa ilerleyen yaşamında da o kadar sağlıklı olacaktır. Bebeklerin uykuya yatırılması için en ideal saat akşam sekizdir. Eğer bebek gece uyumayı reddediyorsa gündüz uyku miktarı düşürülerek, gece uykusuna teşvik edilir. Bunun dışında uyku öncesi rutinler ile bebeğin zamanla uyku saatine alışması sağlanabilir. Uyku öncesi banyo, masaj ve bebeğinde sevebileceği bir uyku arkadaşı ile uyku saatinde düzenleme yapılabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.