Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bebekler Kaç Yaşına Kadar Emzirilmeli?

Anne sütü, bebeğin ihtiyaçlarına göre oluşan, kolay dindirilen ve fazlalık içermeyen, mucize bir besindir. İçeriği hormonlar, vitaminler, fosfor, kalsiyum, potasyum, sodyum, magnezyum gibi maddelerden oluşur. Her annenin sütü bebeğine özeldir ve bebeğin gelişimine göre değişiklik gösterir. Peki, bu kadar faydalı bileşeni barındıran anne sütü bebeklere kaç yaşına kadar verilmeli? Yazımızda bu sorunun cevabını bulabilirsiniz.

Anne Sütü Kaç Yaşına Kadar Verilmeli?

Emzirmeyi bırakmanın ideal yaşı iki olarak belirlenmiştir. Altıncı aydan sonra ek gıdalara geçmenin nedeni ise, bebeğin artan ihtiyaçlarını karşılamada anne sütünün tek başına yeterli olmaması. Bir yaşına kadar temel besin anne sütü, diğer gıdalar ise yardımcı olarak kullanılırken, bir yaşından sonra bebekler için anne sütü yardımcı gıda yerine geçiyor. İki yaşından sonra ise emzirme zamana yayılarak kesilebilir. Memeden ayrılma döneminde bebeğin sorun çıkaracağı göz önüne alınarak, emzirmenin aniden bırakılmaması gereklidir. İki yaşından sonra da emzirmenin zararları vardır.

Her ne kadar emzirme süresi hala bir tartışma konusu olsa da, çocuk doktorları, psikologlar ve psikiyatristler iki yaşından sonra emzirmenin birtakım sakıncaları olduğu yönünde görüş bildiriyor. Bu zararlardan ilki anne sütünün aşırı asidik yapısının çocukların dişlerine zarar vermesi. Bir diğeri ise çiğneme refleksine zarar veriyor olmasıdır. Üçüncü neden ise çocuğun anne ile bağlılığının bağımlılığa dönüşmesidir. Çocuk anneye fazla bağlanırken, kişisel gelişimi olumsuz etkilenecektir. Oral dönemin uzaması çocuğun bağımsız bir kişilik geliştirmesini de negatif etkiler.

Yeni Doğan Bebek Ne Zaman İsterse Emzirilmeli

Bebek için en ideal besin anne sütüdür. Bebeğin ilk aşısı, memeden ilk günlerde gelen ve kolostrum adı verilen süttür. Kolostrum içeriğinde yoğun antikorlar barındırır. Halk arasında ağız sütü olarak da adlandırılan bu sıvı ile bebek henüz yeni tanıdığı dünyaya karşı aşılanmış olur. Yeni doğan bebeğin en geç bir saat içerisinde, mümkünse daha kısa bir süre de emzirilmesi gerekiyor. Özellikle ilk aylarda emzirmenin bir rutine bağlanmaması, bebek her istediğinde emzirilmesi öneriliyor.

Emzirmek, eğer anne tecrübesi ise ilk günlerde sıkıntı yaratabilir. Kısa bir süre sonra anne kendisi ve bebeği için en uygun emzirme şeklini tespit edecektir. Her emzirmede bir meme kullanılmalı ve memenin tam olarak boşalması sağlanmalıdır. Çünkü gelen sütün ilk kısmı sindirimin daha kolay olduğu kısımdır. Bu sütün arkasından daha yağlı ve daha besleyici olan süt gelir. Bebeği memeden erken çekmek geriden gelen sütü almasını engeller.

Anne Sütünün ve Emzirmenin Önemi

Anne sütü bebeği koruyucudur. Her zaman sterildir ve hazırlanması gerekmez. Bebeği hastalıklara karşı korur. Yeteri miktarda anne sütü alan bebeklerin daha az hastalandığı ve hastalandıkları zaman daha çabuk iyileştikleri bilinmekte. Emzirme sadece bebeğin beslenmesi için değil, anne ile bebek arasındaki bağın kurulması için de önemlidir ve sindirimi kolaydır. Emziren annelerin yumurtalık ve meme kanseri riski azalıyor. Uzun süre emzirilen bebeklerin yetişkinlik çağlarında obezite, kilo sorunu, Tip-2 diyabet gibi hastalıkla yakalanma riski düşük oluyor.

Ayrıca anne sütünün zekayı geliştirici etkisi de kanıtlanmış durumda. Emziren annelerin hamilelik kilolarını daha hızlı verdiği de bir gerçek. Emzirme rahmin daha kısa sürede toparlanmasını sağlıyor ve düzenli emzirmek, mama ihtiyacını azaltacağı için ekonomik olarak da avantajlıdır. İş hayatına geri dönmek zorunda kalan anneler ise sütlerini sağıp özel poşetlerde buzlukta saklayabilirler. Böylece bebek anne sütü almaya devam eder.

İlk Altı Ay Anne Sütü Önemli

Dünya Sağlık Örgütü, Unicef, Amerikan Pediatri Derneği ve Sağlık Bakanlığı bebeklerin ilk altı ay sadece anne sütü ile beslenmesi gerektiğini vurguluyor. Bebeklerin özellikle ilk altı ay sadece anne sütü ile beslenmesi öneriyor. Bu aylarda bebeğe su dahil, başka bir gıda maddesi verilmesi önerilmiyor. Altı ayın sonunda ise yavaş yavaş ek gıdalara geçiş başlıyor. Anne sütü bebeklerin ilk altı ay boyunca ihtiyaç duydukları bütün besini sağlarken aynı zamanda bağırsak florasının da oluşmasını sağlıyor.

Bebeklerin bu dönemde yeteri kadar gelişmemiş sindirim sistemleri, uygun olmayan gıda maddeleri verilmesi durumunda bozuluyor. Su bile verilse bebeğin sindirim problemi yaşadığı görülebilir. Ayrıca bu dönemde verilen anne sütü dışındaki gıdalar, bebeğin açlık hissini bastıracağından anne sütünden faydalanmanın da önüne geçiyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.