Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bebeklerde Aft

Vücudunuza nasıl baktığınız ve onunla ilgilendiğinizin sonucu olarak çeşitli rahatsızlıklara veya daha sağlıklı bir duruma kavuşmanız mümkün. Ancak günlük koşuşturmaları ve yoğunluğu düşünürsek vücudumuza iyi bakmak ve onu doğru beslemek her zaman için kolay olamıyor. Durumu zorlaştıran etmenler arttıkça sağlığınızı korumakta gittikçe zorlaşıyor. Vücudunuzun iç dengesine nasıl baktığınız ve nasıl beslendiğinizin yanında psikolojik olarak kendinizi nasıl beslediğinizde vücut üzerinde etkilidir. Ancak işin yetişkin boyutuna değil bebek boyutuna bakacak olursak psikolojik etmenlerin hastalık üzerindeki etkisi daha düşüktür Bebeklerde rastlanılan hastalıkların birçoğu genelde bebeğin bağışıklık sisteminin düşük olması ile alakalıdır.

Bebek ilk doğduğunda tüm kimyasal sistemi ve fiziksel çevre etmenleri değişiklik göstermektedir. Bu durum da bebeğin alışık olduğu koşullardan daha farklı ve daha zorlu koşullara geçişini doğurmaktadır. Bebekler bu koşullara kısa süre içerisinde alışıyor gibi algılansa da durum sanıldığı kadar kolay geçmemektedir. Bebekler ilk doğduğunda aslında yaşadıkları ilk olumsuz durum tramvatik durumdur. Bu nedenle doktorlar bebeğin sürekli annesini hissetmesi gerektiğini vurgulamaktadırlar.

Bebek etrafa alışmaya başladıktan sonra ise devreye henüz mikrop ve bakterilerle tanışmamış düşük bağışıklık sistemi girmektedir. Düşük bağışıklık sistemi karşılaştığı mikrop ve bakterilere karşı bebeğin bünyesini savunmak için çeşitli antikorlar üretecektir. Ancak bu süreçte mikrop ve bakteriler bebeğin vücudunda kendini çeşitli hastalıklarla gösterecektir. Nitekim her bebeğin bu süreçleri yaşaması da gerekmektedir. Bilindiği üzere bağışıklık sistemi karşılaştığı tüm mikrop ve bakterilere karşı savunma mekanizması geliştirir ve bir daha bu mikrop ve bakterilerle karşılaştığında bu savunma mekanizmalarından uygun olanını devreye sokar. Aftta ise durum biraz daha farklı gelişebilmektedir.

Aft Nedir?

bebek-1

Aft ağız ülseri olarak da adlandırılmakla beraber ağız içerisinde görülen beyaz renkli ağız yaralarıdır. Yanak, dil, dil altı ve üstü, damak gibi ağızın çeşitli bölümlerinde görülmektedir. Aft ile sürekli karşılaşanların yanı sıra yılda ancak bir veya iki kez rastlayanlarda mevcuttur. Ancak kendinde veya yakınında görmek mümkündür. Çünkü aft kolay yayılabilen veya her türlü koşula bağlı olarak gelişebilen bir rahatsızlıktır. Dolayısı ile bebeklerde ve çocuklarda rastlamakta mümkündür.

Yetişkinlerde daha fazla rastlanıldığı gözlemlenen aft aslında çocuk ve bebek bünyesinde kendini göstermeye daha yatkındır. Bebeklerde ve çocuklarda da beyaz ağız yaraları şekline gözlemlemeniz mümkündür. İlk etapta kızarıklık ile başlayan aft kısa süre içerisinde beyaz yapısına bürünecektir.

Aft Neden Olur?

stomatitis2

Aft bir çok sebebe bağlı olarak gelişebilmektedir. Kişinin psikolojik durumu,çevresel etmenler ve tüketilen besinlere kadar bir çok oluşum sebebi mevcuttur. Yetişkinlerde aft oluşumuna sebep olan etmenlerin bir çoğu bebeklerde de aft oluşumuna sebep olmaktadır. Tramvatolojil durumlar bebekte yetişkinler tarafından anlaşılır olmada da bebekte birçok rahatsızlığı sebep olmaktadır. Aftta bu tramvatolojik sebeplerin vücutta kendini gösterme şekillerinden biridir. Bebeğin yaşamış olduğu ve pediatri uzmanlarınca teşhis edilebilecek psikolojik sorunlar bebekte tramvatik sonuçlar doğurmaktadır.

Tramvatik sonuçlara bağlı olarak ağızda yara ve aft oluşumu sıkça görülmektedir. Bunu anlamanın en iyi yolu ise ilk etapta bebeğin tüm sağlık muayenelerinden geçirilip herhangi birine bağlı olmadığının tespit edilmesidir. Bu durumda bebeğin tramvatolojik bir sorun yaşadığının kanısına varılabilir. Bunun üzerinde gidilerek aftın kök nedeni ortadan kaldırıldığında bebekte kısa sürede aft sorunun da çözülmüş olacağını gözlemlemek mümkün. Tramvatolojik nedenleri çok büyütmemek gerekmektedir. Bu durumdan kastedilen bebeğin doğumla yaşadığı ortam değişimi dahi olabilmektedir.

Yeni doğanlarda aft oluşumuna sebep olan etmenlere göz atıldığında en çok rastlananlardan birinin alerjik etmenler olduğu görülmektedir. Bebeklerde henüz düşük seviyelerde seyreden bağışıklık sitemine bağlı olarak gelişen alerjen durumlar kendini bebeklerde aft oluşumu ile gösterebilmektedir. Bu durumun tespiti yine bir çocuk hastalıkları uzmanının söyleyeceği durumun herhangi bir sağlıksal probleme bağlı olmaması ile başvurulacak alerji testleri ile sağlanacaktır. Kapsamlı bir alerji testi ile bebeğinizin ne tür maddelere alerjik reaksiyon gösterdiğini tespit edebilirsiniz. Bu sayede tüketmemesi gereken maddelerden uzak tutarak bebeğinizin bağışıklık sisteminin güçlü kalmasını sağlamanız mümkün. Böylece alerjik reaksiyonlar sonucu ortaya çıkan aft problemine son vermeniz mümkün olacaktır.

Alerjik ve tramvatolojik sebepler aslında ihtimalleri düşük sebeplerdir. Ancak azda olsa rastlanıldığı için bu ihtimaller üzerinde de durulması gerekmektedir. Bebeğinize, aft oluşumu göslemlediğinizde hemen mikrop ve bakterilerden kaynaklandığını düşünerek antibiyotik gibi tedavi edici yöntemler uygulamanız yanlış olabilmektedir. Eğer sebep tramvatolojik veya alerjik bir durumsa bebeğinize gereksiz ilaç tedavisi uygulayarak ona zarar verme ihtimalini doğurmuş olursunuz. Bu nedenle ilaç tedavisine başvurmadan önce bu ihtiamaller üzerinde de durulması şarttır.

Tüm bu etmenlerin yanında ilk etapta da bahsedildiği gibi düşük bağışıklık sistemi kendini bebek bünyesinde aft olarak gösterebilmektedir. Bağışıklığın güçlenmesi ise doğru beslenme ve esasında bebeğin mikrop ve bakterilerle tanışmasına olanak vermekten geçer. Bebeğiniz için zararlı olarak gördüğünüz bir çok şey onu çeşitli mikrop ve bakterilerle tanıştırarak bağışıklık sisteminin bu bakteri ve mikroplara karşı bir savunma mekanizması geliştirmesini sağlar. Böylece ileride daha büyük bir sağlık problemi ile karşılaşmanızı engellemek mümkün olacaktır. Bu nedenle bebeğinizin insanlarla bir arada bulunmasını, yerden bir şey alıp ağzına götürmesini çok kötü bir olay gibi algılamanıza gerek yoktur. Onu korumak istemeniz oldukça normal ancak fazla korumacı davranarak aslında bebeğinize zarar veriyor olabilirsiniz. Onun ve bağışıklık sisteminin sizin kontrolünüzde mikrop ve bakterilerle karşılaşmasına müsaade ederseniz bebeğinizin ileride bu durumları daha ufak atlatmasını sağlamanız mümkün olacaktır.

Bunun yanında bebeğinizin beslenmesine gerekli özeni gösterdiğinizde bağışıklık sistemindeki güçlenmeyi gözlemlemeniz mümkün olacaktır. Kontrollü tüketimler yapmasına özen gösterebilir, belirli bir süre mutlaka anne sütü ile beslenmesini sağlayabilir ve doğanın mucizeler yaratan besinleriyle onu tanıştırabilirsiniz. Ayrıca bu süreçte bebeğinizin vitamin ve mineral kontrolü de sizin ellerinizde olacaktır. Tüm bu etmenlerin eksikliği veya düzensizliği kendini vücutta aft olarak gösterebilmektedir. Bebeğinizde rastladığınız aftlara neyin neden olduğunu bulduğunuzda kısa süre içerinde aftın iyileşmesini sağlamanız mümkün olacaktır.

Meme emen bebeklerde anne meme ucundan bulaşan mikrop ve bakteriler bebekte afta neden olmaktadır. Bu durumda anne meme ucu iyi temizlenmeli ve emzirme süreci boyunca dezenfekte edilmelidir. Aksi taktirde bu nedenle meydana gelen bir aftın tekrarlaması muhtemel olacaktır.

Aft Belirtisi Nelerdir?

bebeklerde-aft

Aftın belirtisi bebeklerde ilk etapta iştahsızlık olarak gözlemlenmektedir. Bebeğinizin besin tüketmekte zorlandığını gördüğünüzde ağız içini mutlaka kontrol etmelisiniz. Bebeğinizin ağız içinde kızarıklıklar gözlemlemeniz de aft belirtisi olarak literatürde yer almaktadır. Bir kaç gün içerisinde geçmeyen kızarıklıkları takip ederseniz yerini beyaz yaralara bırakacaktır. Bebeğinizin huysuzlanmaları artacak ve yeme düzeni tamamen bozularak yerini tam olarak iştahsızlığa bırakacaktır. Ardından yüksek ateş ve artan huysuzluk tam olarak aft habercisi olacaktır.

Bu durumda ağzı içindeki yaraların boyutlarına göre doktorunuza başvurabilir veya durum çok ileri düzeyde değilse biraz daha bekleyip gerilemesini gözlemleyebilirsiniz. Ancak yaralar artar ve bebeğinizdeki bu belirtiler de artarsa kesinlikle bir çocuk uzmanına başvurmanız tavsiye edilmektedir. Bunun dışında herhangi bir ilaç tedavisi, krem veya alternatif tıp uygulaması yapmayınız. Yapacağınız yanlış bir uygulama bebeğinizin aftlarında artmaya veya yayılmaya başlayacaktır. Aftlar yerini çeşitli ağız ve boğaz yolu deri hastalıklarına bırakacaktır. İlk etapta uzman bir doktora başvurmanız önerilmektedir.

Aft Tedavisi Nedir?

Aft tedavisi afta neden olan etmene bağlı olarak değişim göstermektedir. Ancak yetişkinlerde aftın kendi kendine geçmesi beklenmektedir. Düzenli, ve sağlıklı beslenme düzeni ile aft iyileşme süreci yetişkinlerde bir haftadan daha kısa sürmektedir. Fakat bebeklerde bu süreci kontrol etmek daha zordur. Bebeklerde de ilk etapta izlenmesi gereken yol aynıdır. Afta neden olan etmen tespit edilerek ortadan kaldırılması gerekmektedir. Sonrasında sıkı bir beslenme düzeni ile bebeğinizin aft yaralarının kısa süre içerisinde iyileştiğini gözlemlemeniz mümkün olacaktır. Bu süreçte bebeğinizin eksik kaldığı vitamin ve mineralleri kısa süre içerisinde yerine koyarak bebeğinizin düşük bağışıklığını ayaklandırmanız aft yaralarının tekrarlamasına engel olacaktır.

1444639581509

Bebek aftları yetişkinlere göre daha büyük sonuçlar doğurmaması adına ve belirtilerini gözlemlediğiniz sürecin daha az sancılı geçmesi adına uzman bir bebek doktorundan yardım alınması şarttır. Bebeğinizin bünyesini yormamak ve başka bir rahatsızlığa neden olmamak adına kulaktan dolma bilgileri asla bebeğiniz üzerinde uygulamamalısınız. Bebeğinizin hassas bir yapıya sahip olduğunu ve güçsüz bir bağışıklık sistemine sahip olduğunu unutmadan bu süreçte bilinçli bir ebeveyn olarak hareket etmeniz önerilmektedir.Doktorunuzun takip etmenizi önerdiği tedavi süreçleri ilaçlı tedavi süreci olabilmektedir. Bu süreci düzenli olarak takip etmelisiniz. Sonrasında bebeğinizi sıkı bir beslenme programı ile desteklemeniz gerekmektedir. Eğer alerjik veye tramvatolojik nedenler mevcutsa bu nedenlerin ortadan kaldırıldığında aftın kısa süre içerisinde yok olduğunu gözlemlemeniz mümkün olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.