Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bebeklerde Ağız Yaraları

Bebekler, sağlıkları için belirli bir süre anne sütü ile beslenmelidir. Anne sütü bebeklerin gelişimini olumlu yönde etkiler. Bebekler sağlıksız beslendiğinde ağızlarında yara çıkabilir.

Ağız yaraları genellikle çoğu bebekte görülür. Yeni doğmuş olan bebeklerde görülme olasılığı daha fazladır. Bebekler 2 yaşına gelene kadar bu ağız yaralarının görülme olasılığı bulunur. Bebeklerde ağız yaraları, normal doğum ile doğmuş olanlarda daha çok görülebilir. Doğum sırasında, bebeğin solunum ya da sindirim sistemine yerleşmiş olan mantarlar bebeklerde ağız yaralarının oluşmasına neden olur.

Bebeklerde ağız yaraları, yanakta, dilin üzerinde, ağız içerisinde damaklarda ve dudaklarda görülebilir. Bebekler, bu yaraların verdiği acıdan dolayı sürekli ağlayabilir. Fakat tedavi edildiğinde geçen yaralar olduğundan dolayı korkmaya gerek yoktur.

Bebeklerde Ağız Yaraları Neden Olur?

Bebeklerde ağız yaraları çıkmasının birçok sebebi olabilir. Bunun başında dengesiz beslenme gelir. Bebekler gelişme çağında oldukları için beslenmelerine dikkat edilmelidir. B12 vitamini, folik asit ve demir eksikliği olan bebeklerde, ağız yarası görülme olasılığı daha yüksektir. Ağızda çıkan yaralar ayrıca bebeklerin bağışıklık sistemlerinin de güçsüz olduğunun bir göstergesidir.

Bebeklerde ağız yaraları çıkmasının bir diğer nedeni de alerji olabilir. Bebeklerin bünyeleri hassas olduğundan dolayı birçok şeye karşı alerjileri olabilir. Bu yüzden bebeklere bir yiyecek yedirmeden önce kontrol edilmelidir.

Ağız dokusunda zedelenme de çocuklarda ağız yaralarının oluşmasının nedenlerinden olabilir. Sert şekilde dişleri fırçalamak, ağzın içinin ısırılması dokuları zedeleyeceğinden dolayı yara oluşturabilir.

Bebeklerde Ağız Yaraları Nasıl Anlaşılır?

Bebeklerde ağız yaraları genelde çok küçük olur. Acı veren küçük kırmızı gözeneklere ağız yarası adı verilir. Bazı durumlarda yara çıkmadan önce o bölgede karıncalanmalar ya da yanmalar görülebilir.

Yaranın çıkma sürecinde o bölgede sarımsı beyaz bir doku oluşur. Ağız yaraları tek başına görüldüğü gibi toplu olarak da görülebilir. Çok sık görülmese de, ağız yaralarına ek olarak bebeklerde ateş, lenf şişmesi ve hastalık hissi de oluşabilir.

Ağız yaralarının tamamı ile iyileşmesi 2 haftayı bulabilir. Bu süreçte bebek acı çekebilir ve ilk 4 gün en zor gündür. Gerektiğinde bebeğin ağzını yakmayacak yiyecekler verilmelidir.

Bebeklerde Ağız Yaralarının Tedavisi

Bebeklerde ağız yaraları görüldükten sonra derhal doktora gidilmelidir. Bu dönem bazen ağrısız bazen de oldukça ağrılı olabilir. Doktor tedavisi ile birlikte ilaç kullanımı ağrının biraz olsun azalmasını sağlar. Fakat ilk olarak bebeklerde ağız yaralarının neden oluştuğunun tespit edilmesi gerekir. Sonrasında da doktor kontrolünde buna uygun tedavi yöntemleri yapılır. Tedavi sonucunda bebeklerde ağız yaraları genelde 10-15 gün içerisinde iyileşir. Bu süreç sancılı bir süreç olduğundan aile bireylerinin sabırlı olmasında fayda var.

Bebekler iştahsız, huzursuz olduğundan mutlaka ağız yarasının olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Aksi takdirde bebeğinizde giderek güçsüzleşme görülebilir. Tedaviye ne kadar erken başlanırsa o kadar kısa sürede sonuç alınabilir.

Ağız yarası, yeni çıkmışsa ve küçük beyaz kabarcık şeklinde ise bunu temiz bir mendil ile silebilirsiniz. Yaranın üzerine de antiseptikli veya gliserinli merhem sürerek yumuşamasını sağlayabilirsiniz. Bebek biberonla besleniyorsa ya da emzik kullanıyorsa ağız yaralarının sebebi bunlar da olabilir. Bu ürünlerin sert olmamasına dikkat etmelisiniz. Sert ürünler bebeğin ağzını tahriş ettiği için yara oluşumuna neden olabilir.

Bebeklerde ağzın temizliği de bu dönemde önemli. Yemeklerini yedirdikten sonra temiz su ile ağzı ve ağzın kenarları iyice temizlenmeli. Ağız temizliğini nemli bir mendile karbonat koyarak yapabilirsiniz. Eğer bunlar da sonuç vermezse doktora gitmeniz gerekir. Doktor gereken tedaviyi yaptıktan sonsa yaralar iyileşme gösterir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.